Hlavní navigace

Televizory Sony v roce 2011: návrat k původním hodnotám?

4. 7. 2011
Doba čtení: 12 minut

Sdílet

 Autor: 115393
Novinky u televizorů Sony pro letošní rok přicházejí pod heslem „First TV, Then Internet“. A když jsem u internetu - ten je poprvé zcela otevřený. Všechny televizory s USB, což jsou opravdu všechny, mají navíc rovnocenné multimediální funkce a jde prý k nim dokonce připojit i notebook řady Vaio a využít tak jeho klávesnici. Máme tu ale také skvělé ceny příslušenství, upravené ovládání, plošné LED podsvícení a některé televizory přicházejí s velice odolným sklem Gorilla glass. Letos poprvé také Bravie rozpoznají 3D fotografie a nebude jim trvat dlouho a budou podporovat i technologii WiFi Direct. Ta si pro změnu brousí zuby na Bluetooth.

Sony v roce 2010 nebylo, na poli televizním, zrovna tou nejúspěšnější firmou. „Maďarský experiment“ (sdružení několika zastoupení, včetně českého, pod Maďarsko) se u nás podepsal na výrazném poklesu zájmu a špatné marketingové komunikaci, mizerná rozhodnutí týkající se směrování výrobků zase na výrazném poklesu kvality kupodivu při nárůstu cen. I takové věci se dějí…

V každém případě letos je všechno jinak, což je pozoruhodné, uvědomíme-li si, že se výrobky připravují dva, či spíše tři roky dopředu… Sony také letos konečně začalo pracovat s cenami, a jak se zdá, předražené televizory a příslušenství jsou minulostí. Pro konkurenci to bude myslím docela šok. Doteď totiž bylo Sony soupeř k pohledání. Mimochodem, neutěšený stav roku 2010 nevznikl jen tak ze vzduchoprázdna. Jak podivným směrem Sony míří, bylo už několik let znát i na vpravdě příšerném přístupu k expozicím na tradičním podzimním brněnském veletrhu IFA.

Sony KDL-55hx920 - s 3D efektem

Model z nejvyšší řady, Sony KDL-55HX920 s úhlopříčkou 140 cm vybavený plošným LED podsvícením

Ve stručnosti: televizory Sony pro rok 2011

 • Máme tu 16 modelů pro aktivní 3D v úhlopříčkách od 81 do 165 cm a v cenách od 20 000 Kč výše
 • Zaveden byl tzv. otevřený internet (u třech modelů už i vyzkoušeno)
 • Internet startuje od nejnižších cenových relací, od řady CX s klasickým podsvícením (KDL-32CX520, 81 cm, 14.000 Kč)
 • Připojení přes WiFi je buď zabudované (NX720, HX820 a HX920) nebo jsou všechny televizory s internetem tzv. WiFi Ready, takže stačí dokoupit adaptér
 • Všechny 3D modely mimo jiné umějí nahrávat přes rozhraní USB, podporují Skype, spolupráci s DLNA serverem atd. atd.
 • Nastalo výrazné snížení cen příslušenství, nejen pro 3D
 • Výrobky mající na konci modelového označení „5“ jsou s tunery DVB-T/C/S/S2 a vždy i ve verzi pro příjem HD vysílání
 • Ve špičkových 3D modelech najdete odolné sklo Gorilla glass
 • Letos poprvé patřičně vybavené televizory samy rozpoznají 3D fotografie (vyzkoušeno)
 • Některé modely jsou už připraveny na technologii WiFi Direct, nutná bude jen aktualizace firmwaru
 • Pokud máte „chytrý telefon“ (iPhone, Android) a domácí WiFi síť s rozbočovačem, můžete některé televizory ovládat přes bezplatnou aplikaci Media Remote (vyzkoušeno)
 • Od řady CX520 výše je k dispozici zabudovaná elektronická příručka (iManual) – u třech modelů už i vyzkoušeno
 • Konečně si můžete dokoupit výtečně vypadající a také výtečně hrající (samostatný zesilovač a repro) podstavec SU-B401S; vyzkoušeno

Pár poznámek úvodem

Stejně jako loni, pokud na konci modelového označení najdete číslovku „5“, jedná se o přístroj s kompletní tunerovou výbavou, tedy včetně tuneru DVB-S, resp. S2. Jako obvykle, půjde o dražší výrobky, ale v každém případě některé seženete už kolem 25 000 Kč, což je pro mnohé dobrá zpráva. Všechny tunery jsou pochopitelně určeny i pro příjem HD.

Sony - Corning GorillaGlass

I takovýto obrázek používá americká firma Corning k propagaci svého velice odolného skla Gorilla Glass. Vedle televizorů Sony ho najdete v řadě mobilů a přenosných počítačů.

Další zajímavou novinkou je tzv. Gorilla glass. Toto sklo je k dispozici od modelu NX700 výše a je určeno hráčským fandům, kteří prý v míře nebývalé rozbíjejí televizory. Gorilla glass je výrobek americké firmy Corning a má prý vydržet i úder basebalovou pálkou. Podle Sony je nerozbitné sklo pro fandy nejrůznějších pohybových ovládacích zařízení více než důležitá vlastnost.

Letos poprvé 3D Bravie také rozpoznají 3D fotografie, a to podle souboru s koncovkou MPO (má velikost zhruba dvojnásobnou oproti běžnému snímku v JPG). Chystají se i na technologii WiFi Direct. Tu budete moci využít po budoucí aktualizaci firmwaru a má to prý být nářez!

WiFi Direct je určena pro přímé napojení WiFi zařízení na jiné WiFi zařízení, v našem případě na televizor. Dnes je k tomu zapotřebí fungující síť a WiFi router. Spojení se pak odehrává přes něj. Jako v případě aplikace Media Remote, kterou si můžete zdarma stáhnout buď pro iPhone nebo pro mobil s operačními systémem Android 1.6 či vyšším. Přes WiFi pak řídíte patřičně vybavený televizor nebo třeba i Blu-ray přehrávač, někdy to však může vyžadovat aktualizaci firmwaru. Je to docela šikovná věcička, spíše pro hračičky, nicméně stále můžete používat stávající infračervený dálkový ovladač.

To ale nejsou všechny změny. Uživatelské rozhraní, tedy menu, je inovované a v každém případě konečně rozumněji ovladatelné. Nově vidíte při jeho vyvolání obraz a nově bylo přemístěno do pravého spodního rohu. Stejně jako dříve se u něj neposunuje volba, ale celé menu a vybraná položka stojí na stále stejném místě. Nyní však menu poskakuje přece jen o něco méně než dříve, což je pro oči příjemnější, a drží v pravém spodním rohu.

A ještě velice důležitá drobnost – všechny televizory od řady CX520 výše, tedy s výjimkou základní řady BX, jsou vybaveny návodem přímo v přístroji. Sony mu říká – iManual a je pohodově ovladatelný. Alespoň co mohu soudit podle tří televizorů, které jsem měl z modelové řady 2011 k dispozici.

Sony 3D-Glasses

Sony pohnulo s cenami 3D brýlí (připomínám že používá pouze aktivní 3D) směrem dolů. A to významně. Brýle pro dospělého přijdou na zhruba 1500 Kč, brýle pro dítě na asi 1000 Kč či ještě méně. Záleží na typu.

Neuvěřitelně nízké ceny příslušenství nejen pro 3D

Co byste řekli na aktivní 3D brýle, které se po třech minutách dobijí na 3 hodiny používání? A co byste řekli na 3D brýle za 1500 Kč, dětské třeba i za 760 Kč či kamerku s mikrofonem pro telefonování přes Skype za 2400 Kč? Často diskutovaný USB adaptér pro WiFi přijde na 1850 Kč. Právě takhle nyní vypadají ceny u Sony a často jsou o polovinu nižší než u konkurence.

Nádherný (viz foto níže) doplňkový podstavec SU-B401S, mimochodem opravdu výborně hrající, byl zlevněn o polovinu, takže přijde na pouhých (!) 2914 Kč. V každém případě poté, co jsem ho slyšel u mě doma, ho vřele doporučuji všem, kdo si budou od Sony pořizovat kompatibilní televizor. Tím je jakýkoli provedený v tzv. Monolithic Design, což v praxi znamená modely NX720, HX820 a HX920 (HX720 nikoli).

Sony CMU-BR100

Sada CMU-BR100 pro telefonování přes Skype, představuje kamerku s mikrofonem integrovanou do lišty. Zaplatíte za ni 2400 Kč.

Kupříkladu NX725 ve 102 cm přijde – včetně DVB-S – na 26 950 Kč, takže na velice rozumnou částku. Chystáme pro vás i recenzi… Další velkou výhodou zmiňovaného podstavce, vedle toho, že skvěle hraje, je, skvěle vypadá a je za babku, je fakt, že ho s televizorem propojíte dodávaným HDMI kabelem a máte vystaráno. Zesilujete a zeslabujete zvuk stejně jako u televizoru bez něj a tudíž nepotřebujete druhý dálkový ovladač (ani se nedodává).

Podstavec je sice samostatně napájený (má vlastní zesilovač a trojici reproduktorů), ale ovládá se výhradně přes televizor a napojen musí být na HDMI podporující tzv. zpětný zvukový kanál ARC. Prostě pohoda!

Sony KDL-46NX720 - podstavec SU-B401S

Sony KDL-46NX720 či 725 v podstavci SU-B401S. Přijde na 2914 Kč, s televizorem se propojí krátkým HDMI kabelem (je v ceně) a hned můžete využívat jeho digitální zesilovač o výkonu 2× 10 wattů plus 20 wattů pro subwoofer. Doporučuji!

Internet? Ano, ale až po televizi!

Obecně vzato se dá říci, že na internet nyní můžete s podstatě více přístroji než minulý rok, firma však zdůrazňuje, že si je vědoma toho, o co zákazníkům jde, a proto razí zmiňované heslo „First TV, Then Internet“. Sony má pro přístup na web celosvětově k dispozici asi 100 widgetů, tedy specializovaných prográmků určených vždy pro spolupráci s jedním serverem, například Youtube nebo také O2, které u některých přístrojů podporují i české prostředí.

Nově je k dispozici u všech televizorů otevřený internet, takže můžete zapsat libovolnou adresu. Podporována není flash a Java. Na internet vstoupíte už od modelu CX520, což je televizor s tradičním podsvícením CCFL trubicemi. K většině přístrojů pak také jde zakoupit bezdrátové rozšíření pro připojení přes WiFi. V případě 3D televizorů jsou všechny buď WiFi Ready, nebo mají WiFi rovnou zabudované.

Sony KDL-32cx32d

Některé modely řady CX se vyrábějí i se zabudovaným přehrávačem. Zatím se k nám nedovážejí (KDL-32CX32d).

LCD klasika tradičně na ústupu, ale…

Jsou jí dvě řady – BX a CX. Zatímco první je k dispozici v pěti úhlopříčkách od 66 cm a nenabízí připojení k internetu, druhá – CX – už ano. Dokonce je i WiFi Ready, což znamená, že stačí dokoupit adaptér a můžete na internet i bezdrátově. U ní jsou k dispozici úhlopříčky tři a začíná na 81 cm.

Řadu BX firma navrhla jako základní, levnou, ale přesto stylově vypadající. CX je pak nižší střední třída rovněž ve Full HD určená těm, kteří nechtějí či nepotřebují podsvícení LED a hledají sice rozměrný a dobře vybavený přístroj, ale zároveň také co nejlevnější.

Kupříkladu v základní verzi KDL-32CX520 (14 290 Kč) s 81 cm nabízí Full HD panel a spoustu funkcí z vyšších tříd, které v nižší střední třídě jinde vůbec nenajdete. Například možnost telefonování přes Skype, ovládání přes telefon, nahrávání přes rozhraní USB, čtyři rozhraní HDMI, snímač přítomnosti atd. atd. Všechny televizory mají základní tunerovou výbavu v podobě DVB-T a DVB-C (kompatibilní s UPC), DVB-S v této kategorii není.

Sony 2011 – LCD televizory
Modelová řada BX320 BX420 CX520
Charakteristika základní řada, HD Ready základní řada, Full HD nižší střední, Full HD, přístup na internet, senzor přítomnosti, nahrávání přes USB
Cena 9.300 Kč (KDL-26BX320) 11.900 Kč (KDL-32BX420) 14.000 Kč (KDL-32CX520)
Dodávané úhlopříčky 66 cm (26"), 81 cm (32") 81 cm (32"), 94 cm (37"), 102 cm (40") 81 cm (32"), 102 cm (40"), 117 cm (46")
Obrazovka LCD, HD Ready, 1 366×720 bodů LCD, Full HD, 1 920×1 080 bodů LCD, Full HD, 1 920×1 080 bodů
Tuner DVB-T, DVB-C DVB-T, DVB-C DVB-T, DVB-C
Zvuk 2× 5 W, resp. 2× 8 W (81 cm ) 2× 10 W 2× 10 W, prostorový zvuk,
USB; Ethernet (LAN); Wi-Fi Ready USB, 2× HDMI USB, 4× HDMI USB, 4× HDMI; ano, ano
Udávaná spotřeba neupřesněna, spotřeba v pohotovostním režimu 0,25 W neupřesněna, spotřeba v pohotovostním režimu 0,25 W neupřesněna, spotřeba v pohotovostním režimu 0,25 W
Sony KDL-24EX320

Velice dobře vypadající LCD televizor s podsvícením LED, KDL-24EX320 s úhlopříčkou 61 cm, umístěný na netradičně vypadající podstavec. Z praxe mohu potvrdit, že je opravdu šik!

„Ledkové“ LCD

Novinkou letošního roku je u Sony jednostranné podsvícení. U menších a levnějších televizorů je podsvícení Edge LED umístěno jen na spodní straně rámu. Pak následují modely s obvyklým podsvícením na spodní i horní straně rámu a konečně nejvyšší model HX920, resp. HX925, který je podsvícen plošně. A když jsme u vrcholu nabídky – verze se 165 cm, což je u Sony největší běžně vyráběná úhlopříčka přijde na asi 120 000 Kč (přesná cena nebyla známa) a v ceně máte dvoje 3D brýle a kameru s mikrofonem pro telefonování přes Skype.

Podsvícení LED diodami startuje u řady EX a prvním modelem je EX320 s úhlopříčkou od 22", tedy 56 cm. Řada NX je od velikosti 117 cm vybavena lokální regulací podsvícení, to samé platí i u HX920, kde je ovšem uděláno sofistikovaněji (a hlavně plošně) a rámci desítek navzájem nezávislých segmentů.

Kupříkladu model KDL-24EX320 se 61 cm (viz foto) přijde na 10 152 Kč a vedle internetu má i v této cenové relaci a této třídě opravdu výbornou výbavu. Například senzor přítomnosti, nahrávání přes rozhraní USB, možnost sdílení multimediálních souborů na domácí síti (přes DLNA server) a nechybí ani zabudovaný návod. Obdobnou výbavu má například i KDL-32EX520 (15 670 Kč), jehož recenzi najdete zde. Pokud tedy nechcete 3D, ale trváte na podsvícení LED budete doma u EX320, EX421 a EX520. U EX720 už začíná 3D.

Sony 2011 – LCD televizory (LED)
Modelová řada EX320 EX421 EX520
Charakteristika převážně HD Ready, zabudované Wi-Fi, nahrávání na pevný disk, ovládání přes „chytrý telefon“, senzor přítomnosti HD Ready, nahrávání na pevný disk, ovládání přes „chytrý telefon“, senzor přítomnosti Full HD, nahrávání na pevný disk, ovládání přes „chytrý telefon“, senzor přítomnosti
Cena např. 10.100 Kč (KDL-24EX320) 14.900 Kč (KDL-32EX421) např. 28.500 Kč (KDL-46EX520); 22.300 Kč (KDL40EX525, DVB-S)
Dodávané úhlopříčky 56 cm (22"), 61 cm (24"), 66 cm (26") 81 cm (32") 81 cm (32"), 102 cm (40"), 117 cm (46")
Obrazovka LCD, podsvícení LED (Edge LED); HD Ready, 1 366×768 bodů; verze 61 cm: Full HD, 1 920×1 080 bodů LCD, podsvícení LED (Edge LED); HD Ready, 1 366×768 bodů LCD, podsvícení LED (Edge LED); Full HD, 1 920×1 080 bodů
Tuner DVB-T, DVB-C DVB-T, DVB-C DVB-T, DVB-C; 102 cm i DVB-S/S2
Zvuk 2× 8 W; virtuální zvuk nezjištěno 2× 10 W; virtuální zvuk
USB; Ethernet (LAN); Wi-Fi Ready 2× USB, 2× HDMI; ano; ne (Wi-Fi zabudované) 2× USB, 4× HDMI; ano; ano 2× USB, 4× HDMI; ano; ano
Udávaná spotřeba neupřesněna; pohotovostní režim 0,3 W neupřesněna; pohotovostní režim 0,3 W neupřesněna; pohotovostní režim 0,3 W
Sony KDL-32ex720

Typický styl letošní modelové kolekce. A zároveň také nejlevnější 3D od Sony – 81 cm v KDL-32EX720 přijde na 19 990 Kč, 94 cm pak na 22 300 Kč.

A 3D skoro všude…

Startovní 3D model KDL-32EX720 s 81 cm začíná těsně pod 20 000 Kč (19 900 Kč), podle Sony klíčový 40EX720 s opět klasickou tunerovou výbavou a 102 cm přijde na 24 900 Kč. To jen na úvod, abyste viděli, že i zde Sony nasadilo rozumné ceny. Televizory pracující ve 3D najdete v řadách EX720, NX720, HX720, HX820 a HX920 v celkem 16 výrobcích a úhlopříčkách od 81 (32") do 165 cm (65"). Všechny modely mají výtečnou výbavu, což je dnes pravidlem i u jiných značek.

ICTZ23

Za pozornost stojí televizory s tzv. Monolithic Design, které najdete například u řady NX, kde KDL-40NX725 se 102 cm a satelitním DVB-S přijde na 26 950 Kč. Recenzi chystáme. Televizory se v drtivé většině případů (výjimkou je pouze HX920) dodávají bez brýlí, synchronizační infra vysílač je ale vždy zabudovaný.

Sony 2011 – 3D LCD televizory (LED)
Modelová řada EX720 NX720 HX720 HX820 HX920
Charakteristika základní 3D, špičková výbava, např.: nahrávání na pevný disk, podpora Skype, ovládání přes „chytrý telefon“, senzor přítomnosti, konverze 2D-3D střední třída 3D, navíc inteligentní senzor přítomnosti, Monolithic Design (volitelný podstavec se zesilovačem), možnost DVB-S (KDL-40NX725) střední třída 3D, bez Monolithic Design, ultratenká nejvyšší třída 3D, ultratenká, stále Edge LED, Monolithic Design, vestavěné Wi-Fi, inteligentní snímač přítomnosti nejvyšší třída 3D, plošné podsvícení, Monolithic Design, vestavěné Wi-Fi, inteligentní snímač přítomnosti; v ceně 2× 3D brýle a kamera s mikrofonem pro Skype
Cena např. 22.300 Kč (KDL-37EX720) např. 26.950 Kč (KDL-40NX725); volitelný podstavec SU-B401S: 2.900 Kč cena nestanovena cena nestanovena cena nestanovena
Dodávané úhlopříčky 81 cm (32"), 94 cm (37"), 102 cm (40"), 117 cm (46"), 140 cm (55") 102 cm (40"), 117 cm (46"), 140 cm (55"), 152 cm (60") 102 cm (40"), 117 cm (46") 117 cm (46"), 140 cm (55") 117 cm (46"), 140 cm (55"), 165 cm (65")
Obrazovka LCD, podsvícení LED (Edge LED); Full HD, 1 920×1 080 bodů LCD, podsvícení LED (Edge LED), od 117 cm s lokálním stmíváním; Full HD, 1 920×1 080 bodů LCD, podsvícení LED (Edge LED) s lokálním stmíváním; Full HD, 1 920×1 080 bodů LCD, podsvícení LED (Edge LED) s lokálním stmíváním; Full HD, 1 920×1 080 bodů LCD, plošné podsvícení (Direct LED) s lokálním stmíváním; Full HD, 1 920×1 080 bodů
Tuner DVB-T, DVB-C DVB-T, DVB-C, případně DVB-S/S2 DVB-T, DVB-C (dále nezjištěno) DVB-T, DVB-C, případně i DVB-S DVB-T, DVB-C, případně i DVB-S
Zvuk 2× 10 W, virtuální zvuk 2× 10 W, virtuální zvuk 2× 10 W; virtuální zvuk 2× 10 W, virtuální zvuk 2× 10 W, virtuální zvuk
USB; Ethernet (LAN); Wi-Fi Ready 2× USB, 4× HDMI; ano; ano 2× USB, 4× HDMI; ano; ne (Wi-Fi zabudované) 2× USB, 4× HDMI; ano; ano 2× USB, 4× HDMI; ano; ne (Wi-Fi zabudované) 2× USB, 4× HDMI; ano; ne (Wi-Fi zabudované)
Udávaná spotřeba neupřesněna; potovostní režim 0,3 W např. 102 cm: 66 W, pohotovostní režim: do 0,15 W; roční spotřeba 96 kWh, třída energetické účinnosti A neupřesněna neupřesněna neupřesněna

Foto: Corning, Sony

Co vás zaujalo na nabídce Sony pro rok 2011?