Hlavní navigace

Test vysokého rozlišení a MPEG-4 v pražské centrále firmy Sony

23. 8. 2007
Doba čtení: 9 minut

Sdílet

 Autor: 115393
Kalifornské Silicon Valley, indické Bangalore a pražský Chodov mají jedno společné - sídlí tu společnosti zaměřené na moderní technologie. V Technologickém parku na Chodově najdete i centrálu společnosti Sony, kde jsem si vyzkoušel na velkých obrazovkách vysílání ve vysokém rozlišení (HDTV). Test mi zprostředkoval nový MPEG-4 Full HD televizor. Kromě zemského HDTV v podání Telefóniky O2 a České televize došlo i na ukázku technologie Blu-ray. Přečíst si můžete také rozhovor s obchodním manažerem Sony Janem Švábem, ve kterém se dozvíte mj. o dvou DVD rekordérech s DVB-T tunerem.

Návštěvu v Sony Centru jsem si minulý týden dohodnul na pondělní dopoledne. To jsem ještě netušil, že přijdu do pro veřejnost zavřené budovy a zaměstnanci tu budou mít plno práce s vynášením mokrých krabic s televizory ze zatopeného skladu. Přívalové deště totiž v noci z neděle na pondělí zalily celou oblast kolem stanice metra Chodov. Vstřícnost Direct Store Managera Sony Jana Švába (rozhovor s ním najdete v závěru článku) ale umožnila, aby test HDTV v sídle společnosti mohl navzdory nepříznivé situaci proběhnout. Za to mu děkuji.

Sony Centrum

Bohatě vybavený televizor

Než se v popisu vrhnu na vlastní zkušenosti s vysokým rozlišením na metrové úhlopříčce, uvedu základní specifikaci testovaného televizoru. Řada X3500 je novým přírůstkem do početné rodiny LCD televizorů Sony Bravia. KLD-40X3500 [PDF, 104 kB], tedy přijímač s úhlopříčkou 40 palců (jeden metr) je v Česku dostupný už od 15. srpna. Jeho rozměrnější sourozenci s 46 nebo 52 palci (115, resp. 130 centimetry) napříč se do obchodů dostanou letos na podzim.

Celá řada X3500 nese logo Full HD, a televizory si tak poradí nejen s formáty 720p nebo 1080i, ale také s nejkvalitnějším standardem 1080p, který nabízí 1080 řádek s postupným vykreslováním. Televizory Bravia nabízejí už dva roky ladicí obvod pro zemské digitální vysílání (DVB-T). Noví zástupci přinášejí ale také ladicí obvod pro digitální kabelovou televizi (DVB-C) a především konečně také podporu formátu H.264 neboli MPEG-4 AVC. Zatímco využití kabelového tuneru dnes v Česku u UPC / Karnevalu brání povinné párování čísel dekódovací karty a set-top-boxu, MPEG-4 v zemském digitálním vysílání jsem si mohl prohlédnout už na své pondělní návštěvě.

Sony televizor
Sony konektory

Nová řada televizorů Sony nabízí kromě bohaté technické výbavy a doplňkových funkcí také standardní součásti DVB-T. Prohlížet si proto můžete stránky teletextu, a to dokonce ve dvou provedeních. Na první kliknutí se textové okno ukáže jen v části obrazovky, aby napravo od něj zbylo místo ještě pro zmenšený obraz vysílání. Po dalším stisku příslušného tlačítka na dálkovém ovládání se teletext roztáhne na celou obrazovku. Televizor má paměť, do které se vejdou všechny stránky teletextu na sledovaném programu, a tak cesta mezi nimi je otázkou pouhého okamžiku.

Sony menu
Sony teletext

Elektronický programový průvodce (EPG) zobrazuje vysílací schéma více programů současně. Můžete si vybrat, jestli se chcete posouvat po dvouhodinovém, nebo jen půlhodinovém úseku.

Sony EPG A
Sony EPG B

K jednotlivým pořadům si můžete zobrazit jejich bližší popis, pokud je k dispozici, a případně si je rezervovat také pro samočinné přepnutí či zapnutí televizoru.

Sony časovač
Sony časovač EPG
Sony časovač ruční

EPG nabízí dále funkci Kategorie, pomocí které vám televizor sestaví menu ze všech stanic na základě vašeho kritéria. Tím si můžete zobrazit přehled jen zpravodajských pořadů nebo pouze filmovou soupisku.

Sony EPG kategorie

Teletext, EPG i uživatelská nabídka nemají s češtinou a českou diakritikou žádné problémy, manuál v českém jazyce je také součástí dodávky, a proto mohou televizory Sony řady X3500 používat ochrannou známku „Umí dobře česky“ – stejně jako všechny předchozí Bravie s DVB-T tunerem. Noví zákazníci logo udílené serverem DigiZone.cz naleznou na svém televizoru ve formě snímatelné přelepky.

Sony Umí dobře česky

„Vysoké rozlišení“ České televize zatím novou kvalitu nenabízí

V českém zemském digitálním vysílání je zatím pouze jediný program, který nabízí vysoké rozlišení a je vysílaný ve standardu MPEG-4. ČT 1 v digitální síti Telefóniky O2 ale dělá HDTV spíš medvědí službu. Kompletně je totiž přepočítávané ze standardního rozlišení. Telefónica O2 má podle nepotvrzených informací z Kavčích hor pouze přivedený nekomprimovaný signál s 576 řádky, který roztáhne zhruba na dvojnásobek a sama pak zkomprimuje.

Pouhý přepočet s využitím zařízení nazvaného příznačně upscaler (zvyšovač rozlišení) bohužel nenabízí divákům nic navíc. Několikrát jsem si při testu přepnul mezi „vysokým“ rozlišením ČT 1 u Telefóniky O2 a stejným programem ve standardním rozlišení u Radiokomuni­kací. Můj dojem byl takový, že obojí vypadá velmi podobně, prakticky stejně. Vyžehlené obličeje, plochy bez detailu. Je pravda, že jsem vysílání sledoval leckdy ze vzdálenost jednoho metru a menší na televizoru, který má sám metr napříč, což se divákovi v obývacím pokoji většinou nestane.

Jediným plusem ČT 1 vysílaného ve vysokém rozlišení v MPEG-4 jsou tak ostřejší kraje u textů a grafiky vkládaných do vysílání. To se ve větší míře projevuje ale pouze u loga stanice a navíc z relativní blízkosti. Na vzdálenost dvou a více metrů si člověk pravděpodobně nevšimne už ničeho.

Homecast HT 5101 CO s ovladačem

Vysílání prvního programu České televize v HD jsem testoval nejprve prostřednictvím set-top-boxu Homecast HT 5101 CO, který byl k televizoru připojený přes HDMI kabel. Sestava fungovala bez obtíží – když pominu zúženost ČT 1 v podání Telefóniky O2, které jsem se věnoval už v úterní recenzi digitálního přijímače. Stačilo vybrat si na televizoru ten správný z devíti možných vstupů a mohl jsem se pustit do sledování.

Pak jsem set-top-box odpojil a zopakoval si celou podívanou jen s televizorem samotným. Rozdíl jsem nepozoroval žádný. Homecast HT 5101 CO i Sony KLD-40X3500 odvedly práci stejně kvalitně. Později jsem si vyzkoušel, že digitální přijímač zafunguje i s televizorem, který je „pouze“ HD ready a který sám o sobě formátu MPEG-4 vůbec nerozumí (KDL40D3000 [PDF, 93,8 kB], cena 43 990 korun s DPH). Také v uvedené kombinaci fungovalo všechno bez problémů.

ČT 1 HD 2
ČT 1 HD 1

ČT 1 v HD na televizoru KDL40X3500 s vlastním MPEG-4 dekodérem a Full HD.

ČT 1 HD na Sony D3000

Stejný program na HD ready televizory KDL40D3000 pouze s dekodérem MPEG-2. Vysílání v MPEG-4 zajistil pro přijímač set-top-box Homecast HT 5101 CO.

Rozhovor s Janem Švábem, Direct Store Managerem firmy Sony

Jan Šváb

Společnost Sony začala na českém trhu nabízet televizory s digitálním tunerem jako jedna z prvních. Kdy jste je zařadili do své nabídky?

Televizory s digitálním tunerem začala naše společnost na tuzemském trhu nabízet před více než dvěma roky.

Vaše televizory s DVB-T tunerem byly ale vybavené jen pro příjem pořadů ve standardu MPEG-2. Ptali se vás zákazníci také na modernější formát MPEG-4?

Ano, samozřejmě. Český zákazník se řadí k těm, kteří mají poměrně vysoké povědomí o technologiích a trendech.

Pokud si vzpomínám, manažer marketingu vaší společnosti Ivan Trachta tyto zájemce odkázal na doplňkový modul do slotu Common Interface (CI), pomocí kterého se televizor nový formát naučil.

Přesně tak, každý z našich současně prodávaných televizorů je vybavený CI slotem.

Nicméně v současnosti uvádíte na trh nový televizor, který je Full HD a poradí si v digitálním vysílání i s MPEG-4. Proč jste se k takovému kroku rozhodli, když se v České republice tento formát zatím pouze testuje?

Dobře víme, že televizor se řadí v elektronice k produktům, které se obměňují po více než pěti letech. Proto by zákazník měl mít právo vybrat si výrobek, který bude připraven co nejvíce na budoucnost.

Kolik za takovou televizi zaplatí?

Cena modelů se odvíjí také od velikosti úhlopříčky, například za model KDL40X3500 zaplatí momentálně zákazník 79 990 korun včetně DPH.

A uvedení na trh plánujete na podzim?

Nový televizor vybavený digitálním tunerem pro příjem HD signálu v MPEG-4 máme v nabídce již od 15. srpna letošního roku.

Najde si podle vás takový televizor, navzdory chybějícímu HD obsahu a vysoké ceně, svoje kupce?

Samozřejmě, jak jsem již zmiňoval, nákup tohoto televizoru je investicí do budoucnosti.

Chystáte podporu standardu MPEG-4 i v cenově dostupnějších, nižších třídách televizorů Sony Bravia?

Společnost Sony se snaží vyjít vstříc široké vrstvě zákazníků, takže je možné předpokládat i dostupnost tohoto standardu v nižších třídách LCD televizorů Bravia.

Společnost Sony si jako první v Česku nechala odvysílat v DVB-T nový firmware pro svoje televizory. Dalo se mu, čistě teoreticky, vůbec nějak uniknout?

V případě, že má zákazník televizor Bravia, snaží se mu naše společnost poskytnout co nejkomfortnější služby. Pokud by někdo o nový firmware skutečně neměl zájem, mohl se obrátit na naše Call Centrum, kde mu byla poskytnuta rada, jak předejít upgradu.

Zaregistroval divák během vysílání firmwaru nějakou změnu?

Na samotné televizní vysílání neměl firmware žádný dopad, do televizoru se stáhnul a nahrál plně automaticky.

Sony DVD rekordéry 1

Zatímco televizorů s digitálním tunerem na našem trhu stále přibývá, obdobně vybavených DVD rekordérů je zatím jako šafránu. Jak je na tom Sony?

Sony DVD rekordéry 2

Sony připravila pro uvedení na český trh dva DVD rekordéry se zabudovaným DVB-T tunerem.

Kolik stojí?

Pro zákazníka bude určitě příjemným zjištěním, že cena je stejná jako u DVD rekordérů, které tuner pro zemské digitální vysílání nemají. Model RDRHXD870 s 160 GB pevným diskem stojí 12 990 korun, vybavenější RDRHXD970 je pak za 14 990 korun, obě ceny jsou včetně DPH.

Plánuje Sony uvést na český trh také svůj set-top-box?

Digitální tuner je integrovanou součástí všech našich televizorů i nových modelů DVD rekordéru, proto o samostatném set-top-boxu neuvažujeme.

Blu-ray je na velkých obrazovkách pastvou pro oči

Ačkoli zatím může text působit dojmem, že zemské digitální vysílání na velkých zobrazovačích kritizuji, není tomu zcela tak. Jak na programy České televize, Novy a Primy ve standardním rozlišení, tak na ČT 1 ve kvazi HD se dá dívat a podívaná to není marná. Určitě je škoda, že první program České televize se ve vysokém rozlišení drží při zdi a spokojí se jen s přepočítáním na 1080 řádek.

24cz na HD podruhé
24cz na HD poprvé

Ale to není nic proti otřesnému zážitku, který mi způsobily některé programy v multiplexu B, především parlamentní kanál 24cz. Společníci Primy mají v síti Czech Digital Group pouze velmi omezený datový tok a na velkých televizorech je to citelně znát. Obraz 24cz byl kolem všech hran samá kostka a celkově bych ho označil za ke sledování nevhodný. Pokud by si ho chtěl zapnout někdo s televizorem velké úhlopříčky, doporučuji zesílit zvuk a na obraz se raději moc nedívat.

Pro spravení chuti jsem využil další možnosti, kterou Sony Centrum nabízí. Na obří projekční televizor a na velké LCD je tu připojený přehrávač Blu-ray. Nechal jsem si proto pustit jeho propagační disk a začal se kochat možnostmi, které vysoké rozlišení nabízí. Pro zemské HD vysílání je něco takového sice asi podobně pravděpodobné, jako že klasické DVB-T bude mít DVD kvalitu, ale oku něco takového zkrátka lahodilo. A protože obrázky vydají za mnoho slov, nabízím vám jich ze zkoušky Blu-ray celou sérii.

Obrázky si můžete zobrazit v rozlišení 2304×1576 pixelů. Stačí kliknout.

Blu-ray A
Blu-ray B

Dvě ukázky srovnávající stejný film na DVD ve standardním rozlišení (nalevo) a ve vysokém rozlišení na Blu-ray (napravo).

Blu-ray C
Blu-ray D
Blu-ray E

Propagační video k technologii Blu-ray věnuje velkou pozornost nové vlně animovaných filmů. Zvířecí kožíšky hlavních hrdinů jsou vskutku detailní.

Blu-ray F
Blu-ray G

Disky Blu-ray umožňují divákům vstupovat do menu bez přerušení filmu. Nabídka možností doplňkových materiálů je bohatší než na DVD. Vybrané scény si můžete prohlížet třeba z různých úhlů.

BRAND

Foto a screenshoty: Autor

Screenshoty byly pořízeny digitálním fotoaparátem, který fotil příslušné obrazovky LCD televizorů. Snímky byly pořizovány v rozlišení 2304×1536 pixelů, bez blesku a s uzávěrkou 1/30 sekundy nebo kratší.

Co vás bude ke koupi HD ready nebo Full HD televizoru motivovat nejvíce?

Autor článku

Autor pracoval do ledna 2011 ve zpravodajství TV Z1. V redakci DigiZone.cz působil od startu v říjnu 2005 do dubna 2008 jako redaktor, pak i zástupce šéfredaktora.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).