Hlavní navigace

Tlaková výše opět „kouzlila“ v televizním i rozhlasovém éteru nad Českem

29. 9. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

UVNITŘ GALERIE – V pražských Bohnicích byl včera v nočních hodinách zaznamenán a následně zdokumentován příjem pozemní televize z Vídně a Bratislavy

Uplynulé dny přinesly do rozhlasového éteru po delší době skutečně unikátní úlovky. Zvláště lovci vzdálených signálů v pásmu velmi krátkých vln (VKV – FM rozhlas) si přišli na své. V Praze se v tomto kmitočtovém rozsahu podařilo zachytit například signály z Maďarska, Slovenska, Rakouska a Německa vzdálené i více než pět set kilometrů. Pomyslnou třešničkou na dortu byl pak signál dánské rozhlasové stanice DR P3, která byla identifikována v nedělním odpoledni. Šlo konkrétně o téměř 610 kilometrů vzdálený vysílač Næstved – Øverup/Køgevej s výkonem 100 kW.

K TÉMATU: Letošní podzimní inverze rozšíří divákům v Česku obzory pozemní placené televize

V Praze nehrály ale jen desítky kilowattů silné stanice, případně více. Podařilo se zachytit například i některá lokální stanoviště z Rakouska. Tuto kategorii prezentovaly vysílače rozhlasové stanice 88.6 Der Musiksender (bývalá Hit FM). Na frekvenci 102.8 MHz se ozval vysílač Traisen/Kaiserkogel-Giesenberg vzdálený 231 km, který má výkon půlkilowatt. Na frekvenci 106.3 MHz pak chodila kilowattová lokalita Mattersburg/Heuberg. Zajímavostí je, že přesto, že jde o jednu rozhlasovou stanici, díky vysílání pro různé rakouské spolkové země, byl jejich program naprosto odlišný a liší se i RDS data zobrazovaná na displejích přijímačů.

Cloud23

ČTĚTE TAKÉ: Inverzní počasí ovlivňuje negativně kvalitu příjmu, varují České Radiokomunikace

Příjmové podmínky, které v těchto hodinách dosahují maxima, jsou srovnatelné s těmi, jež (nejen) naší republiky zastihují v období podzimních inverzí. Na ty by se nyní zájemci o dálkový příjem měli připravit. Jako ideální období pro extra dobré příjmové podmínky jsou říjen až začátek prosince. Způsobí je vždy tlaková výše, která má za následek supravodivost signálu. Vzduch je pak vlhčí a výše popsanému jevu taktéž svědčí bezvětří. Z jiné části Prahy pak byl potvrzen příjem pozemní digitální televize z lokality Bratislava – Kamzík na 27. kanálu s výkonem 50 kW. Veřejnoprávní multiplex 3 tu používá vertikální polarizaci.

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).