Hlavní navigace

Tomáš Rosa (Raiffeisenbank): Kryptokalypsa může přijít do 15 let

Autor: Jan Vaca
David Slížek

Kvantové počítače v budoucnu umožní prolomit většinu dnes používaných šifrovacích algoritmů, říká kryptolog Raiffeisenbank Tomáš Rosa. Co se s tím dá dělat? UVNITŘ: AUDIO.

Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Řada firem se předhání v tvrzení, že data, která u nich zanechávají jejich klienti, jsou bezpečně uložena a zakódována proti zneužití. Můžete tomu věřit, po rozhovoru s kryptologem Raiffeisenbank Tomášem Rosou si ale výše zmíněným tvrzením už tak jistí nebudete.

Rosa přednášel minulý týden na konferenci Digitální identita a svůj příspěvek věnoval rizikům kvantových počítačů. „Kvantové platformy zvládnou kromě dalších věcí řešení těch matematických úloh, o jejichž obtížnost je dnes opřena naprostá většina kryptografických protokolů,“ řekl Rosa během konference.

Rozhovor s Tomášem Rosou vám nabízíme ve formě podcastu:

V rozhovoru pro server Lupa.cz byl ještě konkrétnější. „Pokud dnes chráníme některé informace a chceme je chránit i za dalších 15 let, tak už dnes musíme použít jiné algoritmy. Protože to, co dnes zašifruji algoritmem, o němž víme, že bude prolomen, tak je vlastně jen zpráva, kterou posílám do budoucnosti. A ta zpráva bude v té budoucnosti naprosto otevřená a už s tím nic neuděláme,“ uvedl Rosa.

Podle něj některé aspekty takzvané retroaktivní kryptoanalýzy vidíme už dnes, byť zatím v jiném kontextu. V 90. letech byla velká část internetové komunikace chráněna poměrně slabými klíči. Sice se vědělo, že zabezpečení není příliš silné, tehdy ale chyběly výkonné počítače, které by klíče umožnily prolomit.

EBF-tip-řečníci-havryluk,kijonková

„Nicméně zpravodajské služby, kterým toto došlo, tak v 90. letech nahrávaly doslova co mohly, a dnes prolomení takové komunikace trvá řádově pár minut. Něco z té doby samozřejmě už pozbylo platnosti, ale stále je tam dost informací, které mohou vysvětlit, proč se některé události staly a jak se staly. Řada těchto informací má přesah i do budoucnosti,“ upozornil Rosa.

V rozhovoru, který vám nabízíme formou podcastu, mluví i tom, jaké bezpečnostní algoritmy jsou kvantovými počítači ohroženy. Komentuje také to, zda mají kvantové počítače nějaké meze, nebo i to, zda jsou do budoucna nějak ohroženy kryptoměny.