Ceny klasické displayové reklamy klesají a vydavatelé jsou nuceni hledat nové formáty, nebo nutit čtenáře k tomu, aby mnohem víc klikali na různé přehledy nebo fotogalerie. Stále více se prosazuje nativní reklama ve formě sponzorovaných článků, autorů nebo dokonce celých webových projektů.
Americký Chartbeat přišel s novým modelem, který dosavadní model staví na hlavu a chce na peníze proměnit spíš kvalitu než kvantitu. Řada analytiků i zadavatelů totiž vidí řešení v tom, že se bude měřit čas aktivně strávený na webu. Pro zadavatele reklamy je to zajímavější a vydavatelé se mohou soustředit na tvorbu kvalitního obsahu, který pozornost čtenářů udrží.
Komentář: Jak měřit česká digitální média?
Tolik teorie, na které se snaží svůj systém postavit šéf Chartbeatu Tony Haile, který ho bude prezentovat i na letošním Czech Internet Forum 2014. Svou novinku popisuje jako „byznysmodel pro kvalitu na webu“ a ve svém idealistickém nadšení není vůbec sám. Čas strávený na stránkách už totiž začíná účtovat deník Financial Times nebo server s virálními videi Upworthy. Navíc kromě Chartbeatu už plánuje tuto metriku podporovat další analytická služba Parsely.
Klíčové bude, jak se k tomu postaví zadavatelé a především americký regulátor Media Rating Council. Haile už serveru TheNextWeb potvrdil, že po devíti měsících od MRC získal akreditaci pro jednadvacet svých nových metrik. Analytická firma chce třeba měřit, jestli čtenář banner nebo článek opravdu viděl nebo přečetl a ne jen, že se načetl při otevírání stránky. Podobně bude sledovat i čas čtenářovy aktivity na stránkách.
To se bude hodit třeba u nativní reklamy. Hodnocení výkonu reklamy už totiž nebude záviset jen na počtu kliků, ale bude se započítávat i čas, který u něj čtenáři strávili. A to může být ve výsledku výhodnější.