Hlavní navigace

Topfield SBP-2070: satelitní PVR HD se dvěma pozicemi CI pro moduly CAM

20. 4. 2011
Doba čtení: 7 minut

Sdílet

 Autor: 322915
Svůj nový satelitní přijímač Topfield SBP-2070 si přinesete domů ve velké krabici, která velikostí připomíná spíše kufr včetně držadla na přenášení. Není se ale co divit, tento přijímač je totiž svojí velikostí pěkný macek (430 x 270 x 60 mm). Jeho šířka odpovídá velikostí některým Hi-Fi zařízením, a tak nenápadně zapadne do vaší domácí sestavy. Přijímač je vyráběn v černém provedení a působí velice elegantním dojmem. Maximální spotřeba přijímače je 35W, ve StandBy do 1W, napájení 90 - 250V~, 50/60Hz.

Tento nový kompletně přepracovaný model vychází z oblíbeného přijímače Topfield TF 7700 HSCI, který jsme recenzovali zde, a je také umístěn do stejného hávu. Je speciálně přizpůsoben pro české a slovenské zákazníky.

Přední panel

Přední stěna přijímače je mírně nakloněna. Členěný přední panel je v jeho levé části opatřen logem výrobce. Uprostřed nahoře je okno zeleného alfanumerického displeje, jehož jas se dá regulovat. Delší názvy zobrazených stanic osmimístného displeje rolují zprava doleva (Scroll). Vlevo vedle názvu stanice je na displeji ještě staticky zobrazeno číslo předvolby. Displej dále indikuje pomocnými ikonami informace o přijímané stanici a další stavy přijímače. V režimu StandBy zobrazuje displej aktuální čas. Pod ním je pět základních tlačítek pro ovládání přijímače bez potřeby dálkového vládání (zapnutí/vypnutí do Standby, přepínání kanálů a ovládání audia).

Topfield SBP-2070 přední panel

Vpravo na předním panelu je odklápěcí víčko, které skrývá dva sloty pro přístupové moduly. Vylisovaná štěrbina pro přístupovou kartu je zaslepena.

Topfield SBP-2070 slot pro moduly

Dva sloty pro přístupové moduly. Štěrbina pro kartu je u tohoto modelu zaslepena

Zadní panel

Zadní panel se jeví vzhledem k velikosti přijímače téměř prázdný. Odleva jsou dva F porty, první pro vstup kabelu z LNB a druhý výstup na další přijímač (Loop Out). Následují dva výstupy SCART (TV/VCR). Vedle jsou tři RCA výstupy komponentního videa YpbPr pro vysoké rozlišení, jeden komponentní video výstup RCA a dva audio výstupy L/R. Zadní panel dále disponuje digitálním audio výstupem S/PIDF pro optické propojení s digitálním audio vstupem na televizoru, nebo zesilovačem pro Dolby digital. Následuje výstupní port HDMI pro propojení s televizorem a USB 2.0 /5V/max. 500mA. port pro připojení externího pevného disku. Důležitý je také síťový vypínač a napevno zabudovaná síťový kabel (90 až 250V, 50/60Hz.).

Topfield SBP-2070 zadní panel

Dálkové ovládání TP304

Design černého dálkového ovládání působí poněkud lacinějším dojmem, ale funkčně je velice dobře zvládnuté. Tlačítka (47) s větším zdvihem jsou barevně odlišena a popsána, některá mají přímou volbu, abychom k nejvíce používaným funkcím nemuseli procházet menu (rozlišení, formát obrazu, přepínání TV/R, titulky, Teletext, EPG, Info atd). Přepínání mezi jednotlivými kanály je asi 1,5 sec. u HD programů cca. 2 sec. Ovládání je napájeno dvěma AAA bateriemi.

Topfield SBP-2070 dálkový ovladač

Dva pohledy na čínské dálkové ovládání s rozmístěním tlačítek

Instalace

Instalace je klasická. Nejdříve v menu nastavíme jazyk, v dalším kroku vybereme ze seznamu požadovaný satelit, nastavíme režim vyhledávání a LNB. Satelit Astra 23.5°E v automatickém režimu prohledal přijímač automaticky za necelé tři minuty a nalezl 206 televizních a 49 rozhlasových programů. Nebyly tedy nalezeny všechny muxy a bylo třeba v souvislosti i s právě probíhajícími přesuny na tomto satelitu doplnit nové frekvence ručně. Přijímač podporuje DiSeqC 1.0/ 1.1/ 1.2 a USALS. Umožňuje uložit až 10 tisíc televizních a rozhlasových předvoleb. Vyhledávání programu je jak automatické, tak i manuální. Jednotlivé stanice se pak dají třídit, přejmenovávat, zařazovat do favoritních skupin vytvořit seznam oblíbených stanic i mazat.

Topfield SBP-2070 nastavení LNB

Hlavní menu je rozděleno na šest sekcí pod každou najdeme další rozšířená nastavení.

Topfield SBP-2070 vyhledávání programů

Vyhledávání televizních a rozhlasových programů

Poměr stran zobrazení lze nastavit na 4:3, 16:9, Pan & scan, Letterbox, rozlišení videa 576i, 576p, 720p, 1080i. Nastavení formátů i rozlišení se projeví na výstupu HDMI plně, do analogového výstupu je obraz standardně přenášen v SD rozlišení a není blokován při žádném nastavení. Do analogového výstupu (SCART) můžeme tedy připojit další televizní přijímač, nebo VCR, kde bude vždy přítomen signál stejný jako na hlavním přijímači připojeném přes port HDMI.

Topfield SBP-2070 manuál

Podrobný český manuál poradí i se zapojením přepínačů DiSEqC (Digital Satellite Equipment Control)

Spolupráce s CAM moduly

Přijímač nemá port pro přístupové karty. Tím se částečně prodraží dekódování, protože musíme zakoupit i příslušný modul. Dekódování je tak odkázáno na dva sloty CI pro moduly CAM a karty pro požadovanou službu. Do CI můžeme vložit moduly: Irdeto, Conax, Nagravision, Viaccess, nebo další.

Na trhu je několik modulů pro dekódování karet našich poskytovatelů v cenách od 800 až 1400 Kč. V současné době například modul Smit spolupracuje v tomto přijímači s novými kartami Irdeto a ICE, se starou kartou T&T však nespolupracuje. Modul Mascom spolupracuje s kartami Irdeto, ICE i T&T. Starý modul T-Rex spolupracoval bez problémů pouze s kartou T&T.

Topfield SBP-2070 Skylink Ready

Nebyl problém mít zároveň vloženy karty různých poskytovatelů v obou modulech pokud s nimi spolupracují i jednotlivě. Modul Skylink Irdeto CI+ certifikovaný Skylinkem jsem neměl na test k dispozici.

Info banner

Topfield SBP-2070 info banner

Informační lišta se zobrazuje při přepínání programů. Zobrazuje informace o předvolbě, názvu sledovaného kanálu, názvu sledovaného programu, přesný čas, podmíněný přístup, grafická informace o začátku a konci vysílaného programu, nebo info o vysílání audiostopy. Uprostřed lišty nahoře jsou cyklicky zobrazovány informace o polarizaci přijímaného muxu, názvu satelitu, symbolové rychlosti i přijímaném kmitočtu (na obrázku vpravo).

EPG

Topfield SBP-2070 EPG

Elektronický programový průvodce (EPG) je přehledný. Zobrazíme jej tlačítkem GUIDE. Delší názvy programů jsou zobrazovány dvouřádkově. I tak ale nemusí být zobrazeny celé. Umožňuje volit mezi sloupcovým nebo řádkový zobrazením televizní nabídky. Je možné vyvolat i podrobný popis zvoleného programu zmáčknutím tlačítka (i). Z EPG je možno programovat rezervaci i záznamy zvolených pořadů.

PVR

Nový pevný disk musí být před použitím nejprve zformátován přijímačem na formát NTFS, aby si vytvořil svoji strukturu složek. Po jeho připojení do USB portu zvolíme: Instalace – Obnovení systému – Formátování pevného disku – OK. Nahrávky jsou u tohoto přijímače uskutečňovány pouze na disky formátované systémem NTFS což přináší možnost připojení externích disků o kapacitě 2 TB i vyšší. Přehrávat však můžete soubory na disku naformátovaného i na Fat 32.

Topfield SBP-2070 player a EPG

Některé video i audio nahrávky, nebo obrázky JPG můžete přehrávat v integrovaném playeru přijímače. Vlevo ukázka přehrávání formátu *.avi, vpravo obrázek JPG monoskopu v rozlišení 1920×1080.

Nahrávání pořadů z kódovaného vysílání je na tomto přijímači umožněno dvěma způsoby. Můžete nahrát zakódovaný program, aniž by v přijímači byla vložena přístupová karta. Takovouto nahrávku však přehrajete pouze s dodatečně vloženou přístupovou kartou. Pozor však na novou funkci Surf locking Irdeta karet, která bude zavedena v brzké době. Pokud je nahrávka uložena na HDD v zakódovaném tvaru a dojde mezi tím ke změně klíčů, nelze ji zpět přehrát. Je nutné, aby se tedy brzy po nahrání odkódovala. Můžete nahrávat i více streamů současně, ale následně je potřeba je co nejdříve odkódovat. Toto opatření se zavádí na přání vlastníků autorských práv vysílaných pořadů. V seznamu pořízených nahrávek se zeleným symbolem ($) jsou uloženy dekódované nahrávky, žlutozeleným symbolem ($) jsou označeny částečně dekódované programy a žlutým symbolem ($) jsou označeny zcela kódované programy.

Nahrávání lze programovat přímo v EPG pokud je vysíláno. Jinak musíme nahrávku naprogramovat ručně. Nahrávku lze spustit i v režimu tzv. rychlého nahrávání kdy na dálkovém ovládání stlačíme červeně označené tlačítko. Je třeba ještě v zobrazeném okně nastavit délku tohoto nahrávání. Můžete také využívat funkci Timeshift (odložit sledování běžícího programu).

Topfield SBP-2070 menu a nastavení

Vlevo nastavení přehrávání záznamů, vpravo nastavení různých formátů titulků, jejich synchronizace, barvy a velikosti písma

Nahrávky můžeme i kopírovat, což je výborná funkce. Při přehrávání nahrávky se posuneme šípkami vlevo/vpravo na požadované místo. Stiskneme červené tlačítko nahrávání a v tom momentě začne kopírování. Nová nahrávka bude mít stejný název + COPY + číslo. Kopírování zastavíme tlačítkem STOP (tlačítko se čtverečkem). Pokud kopírujete kódovanou nahrávku, bude kopie uložena jako odkódovaná. Původní neupravenou nahrávku můžete poté smazat, pokud ji již nepotřebujete.

Topfield SBP-2070 přehrávání záznamu

Přehrávání záznamů nahraných přijímačem přehrajeme v integrovaném playeru. Přehrávání je doprovázeno lištou, kde najdeme základní i rozšířené informace o nahrávce, její délce, rozlišení apod.

Přijímačem můžeme také zobrazit a přehrávat své záznamy uložené na externím úložišti: DivX, MPG, MP4, VOB, MKV, FLV, JPEG i MP3. Vzhledem k množství formátů audio/video není však zaručeno bezchybné přehrávání a reprodukce všech jejich modifikací.

Teletext

Stránky teletextu se po spuštění načtou do paměti a jejich zobrazení je pak okamžité. Jsou zobrazovány s bezchybnou diakritikou.

Topfield SBP-2070 teletext

Teletext se zobrazuje ve zmenšeném okně na popředí programu

Závěr

Umí dobře česky - pečeť

Přijímač má Prohlášení o shodě, ale nemá certifikaci od Skylinku. Vzhledem k nutnosti použití modulů nevidím v budoucnu s dekódováním programů našich poskytovatelů pomocí modulů ale žádný problém. Upgrade přijímače můžeme provést přes OTA ze satelitu ASTRA 19,2°E na frekvenci 12603MHz /H, SR 22000, PID 347, nebo z USB disku. Ten musí být naformátován k tomuto účelu pouze na formát FAT32. Ostatní formáty jako FAT, NTFS, exFAT atd. nerozezná. Soubory pro aktualizaci najdeme na webové straně Topfield: http://www.top­field.cz. Složky a soubory pro upgrade musí být v oficiálním tvaru, nesmí být přejmenovány.

Všechny funkce přijímače pracují bezchybně. Záruka na tento přijímač je u dobrých prodejců rozšířena na 30 měsíců.

Přijímač disponuje správnou češtinou v menu i teletextu. Má i podrobný český manuál. Proto je možno udělit mu známku DigiZone “Umí dobře česky“.

Topfield SBP-2070 prohlášení o shodě

Prohlášení o shodě schválené pro tento přijímač

Poklepáním myší na obrázky je můžete zvětšit v novém okně.

Balení obsahuje:

Topfield SBP-2070 krabice

• Přijímač Topfield SBP-2070
• Dálkové ovládání
• 2× AAA baterie
• HDMI kabel
• Manuál v češtině

UXD

Přijímač k testu zapůjčila firma VideoTech.cz se sídlem Pod Kaštany 185/9, 160 00 Praha 6 – Dejvice
web přijímače: http://www.vi­deotech.cz/hdtv-prijimace/topfield-sbp-2070
e-mail: info@videotech.cz
TOPFIELD.CZ: http://www.top­field.cz/sbp-2070.html

Orientační cena: 4 990 Kč včetně DPH
Foto a screenshoty autor s použitím upravených firemních fotografií

ˇ

Jeví se vám cena 4 990 Kč za tento satelitní přijímač přiměřená?

Autor článku

Externí spolupracovník DigiZone se specializací na satelitní a terestrické vysílání, dálkový příjem televize i VKV rozhlasu a přítel elektroniky.