Hlavní navigace

Trocha euroskepse přijde k duhu

Je takovým běžným územ poměřovat naše internetové podmínky a události podmínkami a událostmi Internetu amerického. Není divu, jedná se o "kolébku Internetu" a bezesporu také o Internetem nejzaneřáděnější státní útvar na světě. Přesto se občas (a s úspěchem) vkrádá pokušení poměřovat domácí podmínky pouze těmi americkými.
David Litvák 9. 2. 2001
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Výsledkem pak bývají dva základní typy závěrů. Typ prvý – stejná situace jako v Americe u nás bude cca za tolik a tolik let. Typ druhý – stejná situace jako v Americe u nás bude cca za tolik a tolik let, ale s těmito rozdíly.

Podobné soudy a prognózy jistě mají své právo na existenci. Jen si myslím, že by neškodilo více se zajímat i o to, co se děje za humny podstatně bližšími. Pokud budete souhlasit s tím, že cílem podobných konfrontací domácích a cizích poměrů by mělo být zejména ujasnění si vlastní situace a jejích perspektiv, pak vám asi nebude cizí ani myšlenka, že účelnější může být leckdy srovnání s evropskými státy, neřkuli s těmi postkomunistickými z nich.

Nepatřím, bohužel, mezi ty, kdo by v tomto směru měli právo házet kamenem. Já se věnuji spíše těm zpravodajským zdrojům, které jsou nejdostupnější, nejnavštěvovanější, prostě nejvíc na ráně a pod nosem. Každodenní kolečko Wired News, Tech News od CNETu či ZDNet News se mi jaksi nedaří doplňovat o novinky německé, francouzské, neřkuli dokonce polské či maďarské. Dominantní příčinou samozřejmě zůstává bariéra jazyková…

CIF20-tip-recnici

Osobní libůstkou se mi tedy v poslední době staly jazykově podstatně dostupnější zprávy o Internetu britském. Stačí vyměnit velkou louži za malý kanál a člověku se nabídnou zcela nové úhly pohledu. Dvojnásobnou koupi „internetových dvojčat“ sledovaly snad všechny světové tiskové agentury, stejně jako zpřístupnění Internetu zdarma v obchodech a na letištích. Ale co třeba informace o tom, že již tři britští provideři vypověděli za „zneužití služby“ smlouvy svým zákazníkům, kteří si předplatili nelimitované užívání Internetu? Jinými slovy za to, že vzali své providery za slovo a využívali jejich služeb skutečně bez omezení – a v důsledku více, než se providerům zamlouvalo… Poučné je i porovnání domácího konkurenčního boje poskytovatelů Internetu zdarma s válkou, jaká ještě před časem zuřila na stejném poli v Británii – tam se totiž uživatelům nadbíhalo dokonce i hodinami telefonického připojení v (nulové) ceně! A jak si speciálně u nás přebrat fakt, že na Albionu právě končí éra webových SMS bran, protože GSM operátoři hodlají zasílání textovek z Internetu zpoplatňovat? Včera padla SMS Gate. A když mi přišel poslední účet od Eurotelu, ve kterém jsou zpoplatněné i donedávna zdarma poskytované SMS informace od ČTK, nestačil jsem lapat po čerstvém vzduchu.

Sex na Internetu v evropských zemích nejvíce zajímá Němce a Španěly. Biritsh Telecommunications začaly poskytovat internetové služby na Slovensku. Evropské aerolinie vytvoří společný webový portál, s akciemi polského internetového portálu Interia se jako s prvními svého druhu ve východní Evropě bude obchodovat na burze (za 23 zlotých) a společnost EuroWeb odkoupila maďarský portál iNteRNeTTo. Tohle všechno ještě vím, ale jde jen o střípky, které se ke mně dostaly nejrůznějšími cestami. Škoda. I když bych byl také radši, kdyby se nám podařilo uprostřed Evropy vybudovat malou internetovou Ameriku, praktičtější by asi bylo spustit evropský internetový zpravodajský server. Nemá někdo zájem?