Hlavní navigace

Tvůrci nového finského mobilu dali přednost Yandexu před Googlem

Martin Vyleťal

V telefonech značky Jolla, které by se měly objevit na trhu koncem letošního roku, bude pro nákup aplikací standarně předinstalován Yandex.Store namísto Google Play.

Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Jolla, kterou před rokem založili bývalí vývojáři z Nokie, představila svůj první telefon již v květnu. Ve smartphonu bude nainstalován OS Sailfish, na kterém má kromě nativních aplikací běžet i většina softwaru určeného pro OS Android. Operační systém Sailfish vychází z jádra Mer, které bylo součástí systému MeeGo. Finská Nokia tento systém opustila po příchodu nového šéfa Stephena Elopa a vsadila vše na Windows Phone.

Kompatibilita s aplikacemi pro Android (PDF, 52,9 KB) pochopitelně dává smysl, protože na vytváření svého vlastního ekosystému od úplné nuly by Jolla s největší pravděpodobností neměla sílu. Byť už dříve oznámila podporu vlastních aplikací přes Sailfish SDK.

WT100 tip 1


Autor: Jolla

I když Jolla bude kompatibilní s aplikacemi pro Android, nesmíme stále zapomínat, že se jedná o plnohodnotný mobilní operační systém a nikoliv o nadstavbu Androidu. Asi tak příliš neudiví dnešní oznámení, že firma standardně neumožní majitelům svých telefonů stahovat aplikace přes Google Play. Místo toho se spojila s ruskou jedničkou v internetovém vyhledávání společností Yandex. 


Autor: Jolla

Ta v únoru spustila svoje vlastní tržiště s aplikacemi pro Android. Yandex.Store, ve kterém je aktuálně k dispozici okolo 85 tisíc aplikací, bude standardně předinstalován na telefonech značky Jolla. Uzavřené partnerství bude výhodné pro obě firmy. Jolla se tak vyhne přílišné závislosti na Googlu a Yandex zase získá další distribuční kanál pro mobilní aplikace, které vývojáři nabízí prostřednictvím Yandex.Store.