Hlavní navigace

Tvůrci nového finského mobilu dali přednost Yandexu před Googlem

13. 11. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

V telefonech značky Jolla, které by se měly objevit na trhu koncem letošního roku, bude pro nákup aplikací standarně předinstalován Yandex.Store namísto Google Play.

Jolla, kterou před rokem založili bývalí vývojáři z Nokie, představila svůj první telefon již v květnu. Ve smartphonu bude nainstalován OS Sailfish, na kterém má kromě nativních aplikací běžet i většina softwaru určeného pro OS Android. Operační systém Sailfish vychází z jádra Mer, které bylo součástí systému MeeGo. Finská Nokia tento systém opustila po příchodu nového šéfa Stephena Elopa a vsadila vše na Windows Phone.

Kompatibilita s aplikacemi pro Android (PDF, 52,9 KB) pochopitelně dává smysl, protože na vytváření svého vlastního ekosystému od úplné nuly by Jolla s největší pravděpodobností neměla sílu. Byť už dříve oznámila podporu vlastních aplikací přes Sailfish SDK.

WT100


Autor: Jolla

I když Jolla bude kompatibilní s aplikacemi pro Android, nesmíme stále zapomínat, že se jedná o plnohodnotný mobilní operační systém a nikoliv o nadstavbu Androidu. Asi tak příliš neudiví dnešní oznámení, že firma standardně neumožní majitelům svých telefonů stahovat aplikace přes Google Play. Místo toho se spojila s ruskou jedničkou v internetovém vyhledávání společností Yandex. 


Autor: Jolla

Ta v únoru spustila svoje vlastní tržiště s aplikacemi pro Android. Yandex.Store, ve kterém je aktuálně k dispozici okolo 85 tisíc aplikací, bude standardně předinstalován na telefonech značky Jolla. Uzavřené partnerství bude výhodné pro obě firmy. Jolla se tak vyhne přílišné závislosti na Googlu a Yandex zase získá další distribuční kanál pro mobilní aplikace, které vývojáři nabízí prostřednictvím Yandex.Store.   

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Internetové novinařině se věnuje od roku 2005, kdy začal jako redaktor pracovat pro vydavatelství Internet Info.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).