Hlavní navigace

Týden plný událostí: odstartovalo nové zemské televizní vysílání, startuje i zbrusu nová televizní stanice

4. 3. 2017
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

TÝDENNÍ REVIZE – Poslední dny se nesou ve znamení spuštění první přechodové sítě budoucího DVB-T2, vypínání některých kanálů a vstupu O2 TV do pozemního multiplexu.

Pro DVB-T2/HEVC bylo využito stávajících vysílacích lokalit. Nebude tak nutno měnit směřování antén, stačí koupě nového televizoru nebo set-top boxu, vysvětlil na tiskové konferenci Marcel Procházka, ředitel pro oblast regulace a strategie Českých Radiokomunikací, kterým první přechodová síť patří.

Ve spuštěné přechodové síti pro DVB-T2 najdete kanály skupin Prima, Barrandov, Óčko a Šlágr

Čtvrtina obyvatel České republiky může sledovat jedenáct televizních programů ve standardu DVB-T2/HEVC. České Radiokomunikace spustily první část své DVB-T2 přechodové sítě z pražského Žižkova a středočeského Cukráku.

Slavnostního spuštění první části přechodové DVB-T2 sítě Českých Radiokomunikací z vysílače na pražském Žižkově se kromě zástupce operátora zúčastnili i vysílatelé a státní úředníci z dotčených resortů. Úvodní slovo obstaral ředitel odboru elektronických komunikací na ministerstvu průmyslu o obchodu Luděk Schneider, který ocenil spuštění přechodové sítě a dodal, že by svým signálem měla pokrýt Českou republiku během jednoho roku.

Jan Brychta: České Radiokomunikace spouští DVB-T2 přechodovou síť ze Žižkova a Cukráku

Jan Brychta: V přechodové síti Českých Radiokomunikací chybí kanály Novy, Prima připravuje obchodní model

Jan Brychta: Prezentace Českých Radiokomunikací ke včerejšímu spuštění přechodové DVB-T2 sítě

Nový kanál v DVB-T: v neděli bude zahájen ostrý provoz O2 TV Free v MPEG-4

Tuto neděli, tedy 5. 3. 2017, odstartuje v zemském Multiplexu 4 ostré vysílání nového kanálu O2 TV Free. Od 21. března bude doplněno nabídkou tlačítka, které spustí HbbTV aplikaci. V ní najdete výběr z nejzajímavějšího obsahu trojice kanálů O2 TV Sport a vybrané funkce IPTV světa, jako je přeskakování reklam nebo návrat zpět v čase. Od 3. dubna pak přístup do hybridní aplikace vyjde na 69 korun za 24 hodin, platba bude možná pouze formou SMS. Vysílání prostřednictvím HbbTV poběží v HD kvalitě nastavitelné podle kvality internetového připojení.

S kanálem O2 TV Free obsadil operátor poslední volný slot v zemském vysílání celoplošného multiplexu 4 společnosti Digital Broadcasting. Jeho prostřednictvím dokáže nabídnout lineární vysílání obsahu vybraného ze tří kanálů O2 TV Sport 2,5 milionu domácností, které využívají zemský příjem televize.

Bohumil Herwig: Stanice O2 TV Free spustila odpočítávání

Jan Brychta: O2 TV Free nabídne v zemském vysílání O2 TV Sport, po měsíci ho doplní placenou HbbTV aplikací (uvnitř časový plán, programové taháky nového kanálu a datové toky v multiplexu)

Podrobné informace o kanálu O2 TV Free – děkujeme za ně našemu čtenáři s nickem Pedro09 (klikněte pro zvětšení).
Autor: Pedro09

Podrobné informace o kanálu O2 TV Free vysílajícího ve standardu H264 – MPEG-4 – AVC se zvukem HE-AAC. Děkujeme našemu čtenáři s nickem Pedro09. (klikněte pro zvětšení).

Skončilo sledování běžných českých kanálů Skupiny Nova na Slovensku, u nás nenaladíte stanice Markíza, Doma a Dajto

Zablokování českých a slovenských kanálů doprovodili někteří operátoři i dalšími opatřeními, jakým je například nemožnost přepínání mezi jednotlivými regiony.

Středa 1. března se do tuzemské televizní historie zapíše nejen jako den spuštění první přechodové DVB-T2 sítě, ale také jako datum, kdy se společnosti CME povedlo konečně dosáhnout svého. Včera ráno byly údajně u všech operátorů na území sousedního státu zablokovány stanice obsahující akvizici. Diváci v České republice tak přibližně od dnešní páté hodiny ranní nenaladili stanice Markíza, Doma a Dajto. Diváci na Slovensku mají na oplátku znepřístupněny stanice Nova, Nova Cinema, Nova Action (dříve Fanda), Nova 2 (dříve Smíchov) a Nova Gold (dříve Telka).

Petr Jakub: Kanály Markízy zmizely z nabídky českých operátorů, kanály Novy pak od těch slovenských

Stručně

Televizní stanice Mňau TV ukončila vysílání v DVB-T a od 1. března bude dostupná v nabídce satelitní televize Skylink na území České a Slovenské republiky. Stejně jako sesterský kanál Mňam TV bude součástí základního balíčku.

Jan Brychta: Mňau TV opouští zemské vysílání, dostupná bude na satelitní platformě Skylink


Autor: UPC

K aktuálnímu porovnání IPTV televizí byly využity nejnovější informace od poskytovatelů týkající se programové nabídky platné od 1. března 2017. Zahrnuty jsou i kanály s plánovaným spuštěním v průběhu měsíce března.

Petr Faistauer: Jarní přehled programové nabídky vybraných IPTV služeb

Na tiskové konferenci představili zakládající členové z Novy, Primy a Óčka plány a cíle nově vzniklé Asociace komerčních televizí. Její tajemnicí je Marie Fianová, dříve známá jako PR zástupkyně Českých Radiokomunikací a televizních skupin Nova nebo Prima. V představenstvu asociace je televizní skupina Nova reprezentována jejím obchodním ředitelem Janem Vlčkem a vedoucím právního oddělení Štěpánem Peichlem. Televizi Prima zastupuje generální ředitel Marek Singer a provozní ředitel Vladimír Pořízek. Posledním ze zakládajících členů je televize Óčko, která do představenstva vyslala svého ředitele Štěpána Woldeho.

Jan Brychta: Fotogalerie z tiskové konference k založení Asociace komerčních televizí

Jan Brychta: Komerční televize troubí do boje, ohrožuje je internet a nerovná pravidla


Autor: Jakub Hrab

Představenstvo Asociace komerčních televizí. Zleva Vladimír Pořízek, Jan Vlček, Marie Fianová, Marek Singer, Štěpán Wolde a Štěpán Peichl.

Smlouva o spolupráci mezi mediální skupinou Empresa Media, do které kromě tištěných titulů patří i televizní kanály TV Barrandov, a čínskou investiční společností CEFC obsahovala klauzuli, podle které bylo možno do konce letošního března celou investici stáhnout. Podle informací serveru Hlídací pes právě k tomu dochází, protože Jaroslav Tvrdík, který v managementu skupiny čínské investory zastupuje, složil funkci místopředsedy představenstva ve vydavatelství Empresa Media i v mediální agentuře Médea.

Jan Brychta: Konec čínského kapitálu ve skupině Empresa Media? Tvrdík rezignoval na své funkce


Autor: Wikimedia

Jaroslav Tvrdík.

Poslední zpráva Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) z tohoto měsíce mimo jiné říká, že od 1. dubna 2014 bylo 4G/LTE příčinou rušení zemského pozemního digitálního televizního vysílání DVB-T ve 46,6 % přijatých hlášení. Podívejme se tedy na loňský rok právě z tohoto pohledu.

Bohumil Herwig: DVB-T versus LTE, aneb jak to vypadalo s rušením pozemního TV signálu v roce 2016

Cloud23

Asociace televizních organizací pozvala do Prahy Conora Murraye, ředitele pro oblast regulace a vnějších vztahů evropského sdružení televizních zadavatelů. V první části své přednášky se věnoval popisu situace a trendů na trhu audiovizuálních médií v Evropě a ve světě. Zdůraznil, že proces mediální konvergence pokračuje, že klasická televize a ostatní mediatypy bojují o stejného diváka a že na trhu videí stále roste význam celosvětově provozovaných platforem, které, na rozdíl od televizí či on demand služeb, nejsou specificky regulovány, ačkoli jejich produkty z hlediska formy a obsahu lze s televizními pořady srovnávat. Otázka vyrovnání, nebo alespoň sblížení úrovně regulace tak dle Murrayho je otázkou přežití klasické televize.

Jan Brychta: Už v březnu bude Evropský parlament rozhodovat o normách regulujících televizní reklamu

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).