Hlavní navigace

Týdenní revize: ČT připravuje vypínání analogu, Nova ho zpochybňuje

30. 8. 2008
Doba čtení: 7 minut

Sdílet

 Autor: 118483
Diametrálně odlišný postoj zvolily tento týden obě největší české televize k termínům vypínání hlavních analogových vysílačů. Zatímco Česká televize umístila po Kleti a Cukráku varovný „předvypínací“ piktogram také do vysílání analogové ČT 2 z hlavního pražského vysílače Žižkov, generální ředitel Novy Petr Dvořák zpochybnil dubnový termín vypínání analogu Praze. Prima představila novou vizuální podobu sítě vlastních regionálních televizí, které přejmenovala na R1.

Analogová ČT 2 s piktogramem i ze Žižkova

Minulý týden zařadila Česká televize do obrazu analogového programu ČT 2, vysílaného z hlavního jihočeského vysílače Kleť a středočeského Cukráku, varovný piktogram, který upozorňuje na blížící se termín vypnutí tohoto vysílání. Tento týden se stejný piktogram objevil také v obrazu analogové ČT 2 z hlavního pražského vysílače Žižkov. Podle vyjádření mluvčího ČT Ladislava Štichy dojde k vypnutí analogové ČT 2 z Kleti a Cukráku v posledním zářijovém týdnu a na Žižkově o měsíc později. Ihned po vypnutí tohoto analogového vysílání spustí ČT na stejném kanálu svůj veřejnoprávní multiplex s digitálně šířenými programy ČT 1, ČT 2, ČT 4 Sport a ČT 24.

České Radiokomunikace jako technický provozovatel veřejnoprávního multiplexu, přímý operátor komerčního multiplexu 2 a subdodavatel vysílacích technologií a vysílačů pro komerční multiplex 3 uzavřely smlouvy s dodavateli technologie pro digitální vysílání. Podle týdeníku Euro jimi budou německé společnosti Rohde&Schwarz a Kathrein. První jmenovaná zajistí vnitřní vysílací technologii a napájení nových antén, druhá pak venkovní antény a speciální opláštění digitálních vysílačů. Dlouho očekávaná výměna anténních systémů na pražském Žižkově proběhne podle mediální zástupkyně ČRa Marie Fianové začátkem října.
Lukáš Polák: ČT 2 vysílá piktogram už i na pražském Žižkově
Lukáš Polák: „Operace Žižkov“ se blíží, Praha bude digitalizovat
Jan Potůček: „Operace Žižkov“ s vrtulníkem nebude v září, ale až začátkem října
Jan Potůček: Multiplexy ČRa s technologií od Rohde&Schwarz a Kathrein-Werke
Jan Potůček: Poruší Kavčí hory rychlým vypínáním analogové ČT 2 zákon?

Nova proti začátku vypínání analogu v Praze, bonusem asi Nova Cinema

Televize Nova se v uplynulém týdnu výrazně snažila medializovat některé, z jejího pohledu problematické, kroky spojené s přechodem na zemské digitální televizní vysílání. Dva týdny po souhlasu s Technickým plánem přechodu (TPP) generální ředitel Novy Petr Dvořák v rozhovoru pro Lidové noviny prohlásil, že by tato televize neměla začít vypínat analogové vysílání v Praze, protože zde zastane problém se společnými televizními anténami, zejména pak v domech na sídlišti Jižní Město. Dvořák rovněž opakovaně, a to i v pondělních Impulsech Václava Moravce, kritizoval zamýšlenou státní informací kampaň k přechodu na DVB-T.

Nova má naopak už celkem jasno v tom, pro jaký program použije bonusovou licenci pro celoplošné zemské digitální vysílání, na kterou má nárok po podpisu TPP a o níž si podle Dvořáka požádá do dvou týdnů. S největší pravděpodobností půjde o filmový kanál Nova Cinema, který Nova provozuje od loňského prosince v kabelech, IPTV a na satelitu. Druhou, méně pravděpodobnou variantou, je žádost o zcela nový tematický program. Petr Dvořák vyloučil, že by se bonusovým, celostátně šířeným pozemním digitálním programem Novy mohla stát Galaxie sport, kterou čeká v následujících týdnech přejmenování na Nova sport. Tento program mám zůstat placeným kabelovým a satelitním kanálem.
Lukáš Polák: CME se pravděpodobně přikloní k „upgradu“ Novy Cinemy v DVB-T
Lukáš Polák: Ředitel Novy hovořil na Impulsu o digi kampani a serveru tn.cz
Lukáš Polák: E15: Skupina společností kolem Novy mění strukturu kvůli Galaxii sport
Jan Potůček: Multiplex 2 s Novou na podzim výrazně zvýší výkon ze Žižkova
Jan Potůček: RRTV schválila změnu názvu Galaxie sport na Nova sport
Lukáš Polák: Řediteli Novy se nelíbí postup při vypínání analogového vysílání
Jan Potůček: Volejte řediteli je zpět, tentokrát jako podpora webu tn.cz

Prima představila svoji regionální televizní síť R1

Regionální televize Genus, DAKR, Vřídlo, ZAK, Lyra, TV Vysočina a TV Morava společně s pražským metropolitní vysíláním televize Prima založily programovou síť, která od 1. září ponese označení „R1 televize“. Logo R1, které vychází ze současného logotypu Primy, se objeví ve vysílání těchto stanic od pondělí 1. září. Všech sedm regionálních televizí patří společnosti Regio Media, která je ovládaná majiteli Primy, a podle licence sdílí analogové kmitočty s televizí Prima. Ta jim v pravidelných časech uvolňuje prostor pro odpojované regionální vysílání. Vedle skupiny regionálních televizí R1 sdílí kmitočty s Primou i další skupina regionálních studií, sdružená do Regionální televizní agentury (RTA) podnikatele Jaroslava Berky.

Televize sdružené do sítě R1 začnou koprodukovat také společné programy, které poběží ve stejný čas na kmitočtech Primy sdílených právě s těmito sedmi regiony (dříve takto regiony „koprodukovaly“ třeba soutěž 5 proti 5 nebo pořady o vaření, které ale fakticky připravovala a vysílala sama Prima). Nově se tak v regionálních oknech Primy objeví pořady Mozaika, Gastro, Víme jak, Výlet a Vitamín. Regionální zprávy na všech sedmi, respektive osmi regionálních studiích R1 se přejmenují na Minuty regionu. Pod tímto názvem už Prima vysílá regionální zpravodajskou relaci pro Prahu a střední Čechy.
Jan Potůček: Prima od září přejmenuje vlastní regiony na síť R1, už má logo
Jakub Moravec: Regionální televizní síť R1 se už prezentuje na webu

ČT 1 poražena ve sledovanosti Primou, Nova nakoupila data

Primě se podařilo minulý týden porazit v podílu na divácích první program České televize, a to jak za celý den, tak v hlavním večerním vysílacím čase od 19. do 23. hodin. Stejný kousek se Primě vyvedl naposledy přede dvěma lety. ČT 1 ale byla minulý týden oslabená končícími Letními olympijskými hrami v Pekingu, díky nimž mimořádně stoupnul zájem diváků o program ČT 2. Naopak Nova minulý týden zaznamenala druhý nejhorší výsledek sledovanosti za letošní rok a vůbec ve své historii. Nejsledovanější česká televize se ho ale snažila koncem týdne „zamaskovat“ tiskovou zprávou o dobré sledovanosti víkendových filmů na Nově.

Nova také oznámila, že od 1. září začne zveřejňovat každý všední den na svém zpravodajském portálu tn.cz pět nejsledovanějších nezpravodajských pořadů všech televizí z předchozího dne a sledovanost hlavních zpravodajských relací Novy, Primy a ČT. Podobnou službu do letošního jara nabízel server Novinky.cz. Na rozdíl od něj ale Nova bude zveřejňovat data o sledovanosti za diváky ve věku od 15 do 54 let, v níž dosahuje lepších výsledků a na kterou prodává reklamu. Všechny ostatní televize měří sledovanost především na diváckou skupinu „15+“, tedy diváky starší patnácti let bez omezení horní hranice věku. Srovnání sledovanosti Novy s ostatními televizemi tak nebude relevantní, protože ostatní televize necílí svoje pořady striktně na diváky ve věku od 15 do 54 let.
Jan Potůček: Primě se po dvou letech podařilo v týdenní sledovanosti porazit ČT 1
Jan Potůček: Nova bude zveřejňovat denní sledovanost všech televizí, ale po svém

Stručně

Firma Help Film, kterou vlastní filmová distribuční společnost SPI International, získala od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání licenci pro satelitní vysílání hudebního programu Nostalgia Musica TV. Jde o retro kanál zaměřený na domácí českou s slovenskou hudební produkci padesátých až osmdesátých let minulého stolení. Na Slovensku pak SPI International nedávno získal licenci pro satelitní vysílání hudebního kanálu Revolution TV, zaměřeného na současnou hudební produkci a mladé diváky. SPI International provozuje filmové kanály Filmbox, Filmbox Extra, Filmbox HD a Nostalgia. Neúspěšně také žádal o licenci pro erotický kanál Erox. Program Nostalgia tento týden ukončí zkušební vysílání a na webu zveřejnila první měsíční programový přehled na září.
Jan Potůček: Nostalgia zveřejnila první měsíční programový přehled – na září
Jan Potůček: Majitel Nostalgie má licenci na česko-slovenský retro hudební kanál

BRAND

Samostatnou licenci pro satelitní vysílání získal dětský kanál CS Mini od Československé filmové společnosti. Dosud tento program vysílá jako dopolední blok nazvaný CS Film dětem na filmovém kanálu CS Film, provozovaném stejnou společností. CS Mini se objeví nejprve v nabídce satelitní platformy CS Link, konkrétně pak na přístupových kartách společnosti Gital, jejímž jednatelem je spolumajitel CS Filmu a CS Mini Leoš Pohl.
Jan Potůček: CS Film doplní další samostatný satelitní kanál, CS Mini pro děti

Český rozhlas 4 – Rádio Wave se od neděle 31. srpna, kdy z rozhodnutí generálního ředitele ČRo Václava Kasíka ukončí analogové vysílání na frekvenci 100,7 MHz z hlavního středočeského vysílače Cukrák, stane de facto celoplošnou digitální stanicí. Na středečním jednání Rady ČRo to prohlásil její předseda Jiří Florian, který se na tom shodnul s programovým ředitelem ČRo Richardem Medkem. Rádio Wave bude od 1. září vysílat pouze prostřednictvím zemských digitálních vysílačů v přechodné digitální televizní síti A v Praze, Brně, Ostravě, Ústí nad Labem a Domažlicích, dále v kabelových rozvodech, IPTV, na satelitní pozici 23,5 stupně východně a po internetu na adrese www.radiowave.cz.
Jan Potůček: Kauza Rádio Wave – co se slabým ředitelem?
Jan Potůček: Předseda Rady ČRo: Rádio Wave se stává celoplošnou stanicí

Hledáte na internetu informace o sledovanosti televizí?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).