Hlavní navigace

Týdenní revize: Kavčí hory mají staronového generála, výměna antény na Kleti

18. 7. 2009
Doba čtení: 11 minut

Sdílet

 Autor: 118483
V tomto týdnu se uskutečnila volba generálního ředitele České televize, která byla překvapivě úspěšná. Členové Rady ČT zvolili "na truc" politikům dosavadního šéfa Kavčích hor Jiřího Janečka. Český telekomunikační úřad otevřel diskusi k digitálnímu rozhlasu a České Radiokomunikace vyměnily anténu na vysílači Kleť.

Generálním ředitelem ČT se stal opět Jiří Janeček

Členové Rady České televize ve středu zvolili do čela této instituce dosavadního generálního ředitele Jiřího Janečka. Volbu uzavřeli v průběhu několika hodin ve třetím kole, kde Janeček získal potřebných 10 hlasů od členů rady. Zklamáním byl výsledek Jany Bobošíkové, která v prvním kole nezískala ani jeden hlas, zatímco někdejší šéfka TV Prima Jana Kasalová se i tentokrát dostala až do finále. Z dalších kandidátů mohl být relativně spokojený jen Hynek Chudárek, který získal 5 hlasů, ale na postup do druhého kola mu to nestačilo. Smířlivý Radomír Pekárek dostal pouze jeden hlas, což naznačuje, že Janeček neměl kromě Jany Kasalové v soutěži výraznějšího konkurenta. Jiří Janeček se stane historicky vůbec nejdéle sloužícím šéfem veřejnoprávní televize v České republice, a prvním, který funkci obhájil v dalším výběrovém řízení. Druhé funkční období mu oficiálně začne v neděli 19. července a skončí v červenci 2015.

Lukáš Polák: Generálním ředitelem ČT se stal opět Jiří Janeček
Jan Potůček: Jiří Janeček: ČT bude propouštět a zavede pořad Volejte řediteli
Jan Potůček: Prohlédněte si unikátní fotoreportáž z volby ředitele České televize

TK po volbě Janečka 15.7.2009 - 2

Jiří Janeček sršel na tiskové konferenci dobrou náladou (Foto: Ivana Dvorská, DigiZone.cz)

Server Digizone.cz vám přinesl i představy ostatních kandidátů ohledně vedení veřejnoprávní televize. Jednotlivé prezentace ze zasedání Rady ČT jsme přinesli v aktualitách.

Lukáš Polák: Jako první kandidát na ředitele ČT vystoupila Jana Bobošíková
Lukáš Polák: Chudárek z Óčka: Prioritou je v ČT neoslabit program
Lukáš Polák: Jiří Janeček by při pochybeních ve zpravodajství ČT přitvrdil
Lukáš Polák: Jana Kasalová: ČT by měla klást velký důraz na kvalitu
Lukáš Polák: Hlad po HDTV kanálu ČT je, musí však opravdu vysílat v HD, myslí si Pekárek
Lukáš Polák: Generálním ředitelem ČT se stal opět Jiří Janeček

TK po volbě Janečka 15.7.2009 - 3

Předseda Rady ČT Jiří Baumruk (Foto: Ivana Dvorská, DigiZone.cz)

Ještě před samotnou volbou se nejen proti Janečkovi ozvalo několik osobností veřejného života. Producent Fero Fenič a režisér Břetislav Rychlík zorganizovali protest proti samotné volbě. Objevila se i informace, že členové rady navzdory očekáváním ředitele skutečně zvolí, protože pokud by křeslo generálního ředitele zůstalo neobsazeno, tak by na jeho místo nastoupil dočasný ředitel Vladimír Karmazín. Ten před listopadem 1989 působil v policejním Sboru národní bezpečnosti, a jeho propíraná minulost mohla být důvodem, proč se radní mohli přece jen dohodli na zvolení řádného ředitele už v rámci probíhajícího konkurzu.

Juraj Koiš: Zrušit volbu generálního ředitele ČT žádá dalších 300 osobností
Juraj Koiš: Rada ČT by mohla zvolit ředitele, aby se dočasným šéfem nestal „esenbák“
Jan Potůček: Manuál pro volbu ředitele České televize

ČTÚ připravuje tendr na digitální rozhlas v L-pásmu

Český telekomunikační úřad se koncem srpna chystá vypsat výběrové řízení na operátory prvních sítí pro zemský digitální rozhlas. Zajímavostí je, že úřad bude jednotlivé digitální sítě dražit a udělí je tomu, kdo nabídne nejvyšší cenu. Zároveň má podle zákona možnost je i odebírat, což dosud bylo velmi obtížné. Zaváděcí cena do aukce je 500–1000 Kč za každých 10 tisíc pokrytých obyvatel podle toho, zda půjde o celoplošnou nebo regionální síť. V první aukci bude úřad rozhodovat o jedné celoplošné síti, 13 krajských sítích a 13 městských sítích. Samozřejmě jsme mohli určit jiná kritéria než cenu. Ale jak je určit? Myslím, že to dnes neumíme. Nevíme, jaká kritéria zvolit pro digitální rozhlas. Možná, že bychom to uměli pro digitální televizi, možná že by to vyšlo lépe, než kdybychom vítěze vybírali jinak než formou aukce, ale to je otázka vyhodnocení postupu. Zákon nám umožňuje postupovat obojím způsobem, uvedl předseda Rady ČTÚ Pavel Dvořák v rozhovoru pro Digizone.cz.

Jan Potůček: Tendr na digitální rozhlas se týká pouze L-pásma
Juraj Koiš: ČTÚ chystá tendr na digitální rozhlas, sítě bude dražit

Pavel Dvořák - 1

Předseda Rady ČTÚ Pavel Dvořák (Foto: Ivana Dvorská, DigiZone.cz)

Možní účastníci řízení – radiokomunikační operátoři zatím volí vyčkávací taktiku. Tendru se určitě účastní jen příbramská společnost Teleko, která se dlouhodobě věnuje testům digitálního rozhlasu. České Radiokomunikace zatím čekají na podrobnější informace a podmínky tendru. V obdobném duchu se vyjádřili i zástupci některých provozovatelů rádií, které Digizone oslovil. Podrobnější informace přineseme v pondělí.

Juraj Koiš: Tendr ČTÚ na digitální rozhlas – operátoři i rádia vyčkávají

UPC nechce komentovat přesun své satelitní služby Direct na novou pozici

Příští rok se satelitní platforma UPC Direct přesune na satelity Thor 5 a Thor 6. Některá média spekulují především o pozitivech, která tento krok přinese, optimismus je však zapotřebí krotit. Kolem tohoto přesunu je totiž až příliš mnoho nezodpovězených otázek. Kdo zajistí zákazníkům přetáčení jejich parabol? Opravdu přibudou nové kanály? A kde je vlastně platforma vezme? Je vůbec satelitní operátor Telenor na nové pozici schopen nabídnout takový servis jako SES Astra? I tyto otázky jsme položili zástupcům společnosti UPC Česká republika. Odpovědí jsme se nedočkali. Odkážeme Vás na oficiální tiskovou zprávu, kterou máte k dispozici, uvedla stručně na dotazy serveru DigiZone.cz Lucie Švarcová ze společnosti UPC. Odpovědi na tyto otázky neobsahuje ani zmíněná tisková zpráva k přesunu na novou pozici. Nicméně server Digizone vám přinesl několik článků na téma přesunu a zveřejnili jsme i anketu, ve které se čtenáři vyjádřili, že UPC by mohla po přesunu na Thor zlevnit.

Lukáš Polák: Kolem přesunu UPC Direct na novou pozici je mnoho otazníků
Juraj Koiš: UPC Direct by mohla po přesunu na Thor zlevnit, soudí čtenáři Digizone.cz
Juraj Koiš: UPC Direct se stěhuje. Získá nové diváky nebo je daruje konkurenci?

UPC Direct 6

Screenshot služby UPC Direct

České Radiokomunikace vyměnily anténu na vysílači Kleť

ČRa ve čtvrtek uskutečnily výměnu antény vysílače Kleť. Původně se měla výměna uskutečnit až v pátek, ale nakonec proběhla už ve čtvrtek, přálo tomu i počasí. Jihočeský vysílač je tak připraven pro šíření digitálního multiplexu 2 s programy Nova, Nova Cinema, Prima, R1/Prima Cool a TV Barrandov i multiplexu 3 s programy Public, Z1 a Óčko. Obě sítě by měly z Kleti začít vysílat koncem srpna.

Juraj Koiš: České Radiokomunikace výmění anténu na vysílači Kleť o den dříve
Lukáš Polák: Nová vysílací anténa byla úspěšně nainstalována na jihočeskou Kleť

Jak sdělila serveru DigiZone.cz mluvčí ČRa Marie Fianová, anténa je dlouhá 18.8 metru. Kleť bude šířit multiplex 2 na prozatím dočasném kanálu 50 výkonem 100 kW, na definitivní kanál 39 by se mělo přejít příští rok v červnu. Multiplex 3 bude vysílat na kanálu 22.

Stručně

Český rozhlas ve středu slavnostně otevřel administrativní část historické budovy na Vinohradské 12 v Praze. Od zítřka už si ji tak budou moci prohlédnout jak zaměstnanci, tak i návštěvníci. Nová fasáda budovy, vstupní hala a veškeré rekonstrukční zásahy byly provedeny podle dobových fotografií a plánů architekta Bohumila Slámy ze 30. let minulého století, uvedla tisková mluvčí rozhlasu Eva Tichá.

Lukáš Polák: Český rozhlas slavnostně otevřel svou historickou budovu na Vinohradské

Český rozhlas kolaudace 2

V každém patře zrekonstruované budovy jsou dva historické výtahy v neustálém pohybu (Foto: Český rozhlas)

Obyvatelé jižních Čech mají problém s příjmem analogového signálu nejen díky tomu, že na vysílači Kleť probíhá příprava na start digitálního vysílání, to současné je svedené proto do náhradní antény, ale zřejmě také díky rušením digitálním multiplexem 1 z vysílače Jihlava – Javořice. Konkrétně se to týká televize Prima na TVP Holubov, kde je výkon 0.1 kW. Alespoň to si myslí mluvčí stanice Jana Kocová. Zároveň potvrdila informace ohledně změn v redakci zpravodajství. Tu opouštějí Jan Tuna a Petr Semecký, zástupci nedávno odvolaného Pavla Zuny.

Lukáš Polák: Javořice ruší vysílání Primy na Kleti, myslí si mluvčí Kocová
Juraj Koiš: Z Primy odcházejí spolupracovníci Pavla Zuny

Televize Prima začala tajemně promovat svůj nový seriál. Na speciální webové stránky umístila videa, která mají nalákat na její nejnovější seriálový projekt, jež by měl do budoucna nahradit úspěšné Velmi křehké vztahy. Web najdete na velmi prosté adrese www.nejnovejsi­serial.cz. Kromě videí však divák nic neuvidí a nedozví se žádné informace. Není zde ani prozatím uveden název seriálu.

Lukáš Polák: Podívejte se na videa k chystanému původnímu seriálu televize Prima

Vybrané obce v západních Čechách začaly na svých webových stránkách odkazovat prostřednictvím tzv. bannerů (reklamních pruhů) na státní informační web Digitálně.tv. Server DigiZone.cz o tom informoval národní koordinátor české digitalizace Zdeněk Duspiva. Jedná se konkrétně o 78 obcí v územní oblasti Plzeň, kde bude k 30. září ukončeno analogové vysílání.

Lukáš Polák: Obce v západních Čechách promují státní informační web Digitálně.tv
Lukáš Polák: Stáhněte si digitální brožuru pro Plzeňsko
Lukáš Polák: Digiweb pro postižené navštívilo za dva měsíce tři tisíce lidí

Televize Barrandov dosáhla v minulém týdnu svého vůbec nejúspěšnějšího podílu sledovanosti od začátku měření vysílání peoplemetry. V Bratislavě začala natáčet i koprodukční seriál se slovenskou televizí Joj. Seriál má název Odsouzené a první řada se objeví ve vysílání už letos na podzim. Server Digizone.cz o tom informoval ředitel marketingu televize Janis Sidovský. V sledovanosti se dařilo i Primě Cool, která v podílu na trhu porazila sportovní ČT 4.

Juraj Koiš: TV Barrandov má za sebou úspěšný týden, začala točit seriál
Jan Potůček: Prima Cool poprvé nad 1 % podílu na trhu, porazila sportovní ČT 4

Seriál Odsouzené TV Barrandov

Většina operátorů zareagovala na nedávno zveřejněný dopis provozovatele slovenské televize Joj, který žádal okamžité stažení svého kanálu z nabídek českých kabelových, satelitních a IPTV operátorů. Jak se podařilo zjistit serveru Digizone.cz, k 1. červenci vyřadila většina provozovatelů televizi Joj ze svých programových nabídek.

Juraj Koiš: Operátoři vyřazují ze svých nabídek TV Joj

Česká televize bude mít nějaký čas ve vysílání dva tituly se shodným názvem. Kromě pondělní investigativní publicistiky Reportéři ČT uvede stejnojmenný seriál z prostředí médií. Seriál byl v premiéře uveden v roce 2007 na stanici Canal + a vzápětí se setkal s velkým úspěchem, což si vyžádalo natočení druhé řady. Česká televize přinese prozatím osm dílů první série.

Juraj Koiš: ČT uvede francouzský seriál ze světa médií

Evropská komise zahájila minulý týden konzultace o využití tzv. digitální dividendy, neboli kmitočtového pásma po ukončení analogového terestrického televizního vysílání. Ve svém dokumentu požaduje koordinovaný přístup všech zemí EU a vytvoření společného plánu. Některé body, které EK požaduje, stojí rozhodně za zmínku.

Lukáš Polák: Evropská komise diskutuje o digitální dividendě, apeluje na státy EU

Nostalgické vzpomínky může příznivcům analogového vysílání navodit v těchto dnech pražský dokrývač pro městskou část Vokovice. Ten šíří na 56. kanálu ČT 2. Jelikož je signál šířen stále analogově, ale v hlavním městě už se takto terestricky nevysílá, musela Česká televize pro tuto lokalitu vzít nějaký zdroj a ten našla v podobě Dvojky z lokality Trutnov – Černá hora. Redakce serveru DigiZone.cz zároveň aktualizovala v poslední době tabulku spuštěných vysílačů a dokrývačů multiplexu 1. Jde zvláště o oblast západní Čech.

Lukáš Polák: Pražané mohou zavzpomínat na dobu před koncem analogu
Lukáš Polák: Aktualizovali jsme tabulky vysílačů a parametry sítě 3

ČT2 - Vokovice - piktogram

Od 1. října letošního roku by měly být peoplemetrovým výzkumem sledovány tematické televizní kanály Jetix, Minimax, Spektrum, Sport 1, AXN, Film Plus a TV Paprika. Umožní to jejich zařazení do projektu Asociace televizních organizací, která je zadavatelem peoplemetrového měření sledovanosti.

Juraj Koiš: Menší kabelové a satelitní stanice se zařadí do peoplemetrů

Bývalý člen Rady pro rozhlasové a televizní vysílání a nynější člen Rady ČTÚ Petr Štěpánek zorganizoval na půdě Českého telekomunikačního úřadu tiskovou konferenci k vítězství České republiky v mezinárodní arbitráži se společností EMV, která byla investorem zkrachovalé plnoformátové televize TV3. Právě jeho svědecká výpověď, která souhrnně trvala přes sedm hodin, měla významně přispět k tomu, že Česká republika v arbitráži uspěla. Na tiskové konferenci to potvrdil ředitel mezinárodněprávního odboru Ministerstva financí Radek Šnábl, který má arbitráže České republiky na starosti.

Juraj Koiš: ČTÚ pořádá tiskovou konferenci k vyhrané arbitráži ohledně TV3
Juraj Koiš: K výhře ČR v arbitráži ohledně TV3 pomohlo klíčové svědectví

Ve středu se na jednom ze satelitů Astra na pozici 23.5 st. vých. objevilo vysílání nových digitálních stanic Slovenského rozhlasu (SRo). Konkrétně jde o programy Klasika a Litera. Za zmínku jistě stojí fakt, že o stanicích není prozatím žádná zmínka na webových stránkách SRo ani v dalších materiálech.

Lukáš Polák: Slovenský rozhlas spustil v testovacím režimu nové stanice na satelitu

Rakouský operátor ORS ztratil zájem provozovat terestrické televizní multiplexy na Slovensku. Do obnoveného tendru se nakonec dceřina společnost veřejnoprávního konglomerátu ORF nepřihlásila. O provozování jednoho veřejnoprávního a dvou komerčních multiplexů na Slovensku tak budou soupeřit jen tři firmy – dominantní poskytovatel vysílacích služeb Towercom, méně známý konkurenční operátor Telecom Corp, který provozuje digitální piloty na východním Slovensku a třetím uchazečem je kanadská společnost Valtech Communication.

Juraj Koiš: Rakušané už nechtějí vstoupit do DVB-T na Slovensku

Z rakouského prostředí je i další informace. Tamní veřejnoprávní televize zruší kanál ORF Sport Plus. Tuto informaci potvrdil Elmar Oberhauser ORF. Je to hrozné. Sport Plus je jako moje dítě, ale jeho další provozování už není možné, uvedl doslova podle Rapid TV News Oberhauser. Vysílání tohoto kanálu bude bohužel ukončeno z finančních důvodů.

Lukáš Polák: ORF zruší rakouskou ČT 4

MM socky3

ZDF HD testkarta

Německé veřejnoprávní televize ARD a ZDF dnes v noci začaly testovat vysílání ve vysokém rozlišení, které hodlají plnohodnotně nastartovat v polovině srpna. Příznivou zprávou pro diváky z celé Evropy je fakt, že oba kanály budou vysílat v režimu FTA, tedy bez kódování a bude je možné sledovat bez omezení ze satelitní pozice 19,2 st. východně. ZDF zároveň v pátek představila své nové virtuální studio za desítky milionů euro. V pátek se tak mohli i čeští diváci na satelitu nebo v příhraničí prostřednictvím DVB-T podívat na to, jak bude vypadat v praxi vysílání ze studia, které toto médium přišlo na třicet milionů euro. Při této příležitosti ZDF připravila na svých webových stránkách speciál.

Juraj Koiš: Programy ARD a ZDF testují ve vysokém rozlišení
Juraj Koiš: Diváci mohou mít problém s naladěním stanic ARD HD a ZDF HD
Juraj Koiš/čtenář Lomax: Programy ARD a ZDF už vysílají na satelitu v HD
Lukáš Polák: Dnes představí ZDF nové virtuální studio za desítky milionů euro

Jaká je podle vás nejzásadnější událost tohoto týdne?

Autor článku

Autor byl šéfredaktorem severu Digitálně.tv, oficiálního státního informačního webu k přechodu na digitální televizní vysílání. V minulosti vedl internetové deníky RadioTV.cz a RadioTV.