Hlavní navigace

Týdenní revize: o zprávách na Primě, obsahu multiplexu B a připomínkách k TPP

26. 1. 2008
Doba čtení: 7 minut

Sdílet

 Autor: 118483
Televize Prima v pondělí oficiálně potvrdila, že posune svoje večerní zprávy na 19:30 proti Televizním novinám konkurenční Novy. V úterý proběhla tradiční konference Milníky digitální televize, která se věnovala mj. Technickému plánu přechodu na zemské digitální vysílání (TPP) a činnosti Národní koordinační skupiny. Společnost Czech Digital Group získala ten den od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání povolení šířit v multiplexu B převzatý obsah. V pátek Český telekomunikační úřad oznámil, že už má shrnuté všechny připomínky k TPP.

Televize Prima posunula zprávy a upravila svoje odpolední schéma

Komerční Prima TV po logu a grafice představila v pondělí také nové programové schéma. Snad tou největší změnou bude posun hlavní zpravodajské relace z 18:55 na 19:30, a tedy i začátek boje o diváky s komerční jedničkou TV Nova. Prima chce k televizním obrazovkám přilákat co nejvíce diváků již v průběhu odpoledne, a tak bude ve všední dny vysílat reprízy zahraničních seriálů, se kterými jsme se již mohli setkat. Od 15:45 to budou Sběratelé kostí, poté Myšlenky zločince. Před Zoufalými manželkami, které začnou v 18 hodin, přijde na řadu ještě regionální zpravodajství. Do současného času zpráv pak Prima nasadí soutěž Milionář s moderátorem Romanem Šmuclerem.

Hlavní zpravodajský pořad Primy začne nově až v 19:30. Podle šéfredaktora zpravodajství Pavla Zuny není od 18:55 prostor pro to, aby mohla Prima TV získat více diváků 1. zpráv. Může za to nejen „novácká“ Ulice, ale také Události veřejnoprávní České televize. 1. zprávy sleduje podle vedení Primy denně 800 až 900 tisíc diváků, po jejich skončení ale klesá sledovanost Primy téměř na nulu, zatímco konkurenční diváci Nově přibývají. Ve 20 hodin tak hlavní večerní pořad Primy začíná téměř z nuly. A to chce Prima přesunem hlavního zpravodajského pořadu změnit.

S 1. zprávami se diváci rozloučí 3. února, od 4. února se pak budou setkávat se Zprávami TV Prima. Zpravodajská relace dostane kromě nového času a jména také nové studio i design. Nová podoba zpráv, jejichž moderátory budou Světlana Zárubová, Terezie Kašparovská, Jiří Chum nebo Roman Fojta, má podle Pavla Zuny přilákat hlavně mladé publikum.
Jan Kálal: Pavel Zuna: Zprávy na Primě od 19:30 jsou průzkum bojem 

Multiplex B a Prima chtějí do nových lokalit České republiky

Prima chce také zlepšit pokrytí signálem digitálního zemského vysíláníPraze a pokrytí rozšířit i na další regiony České republiky. Podle výkonného ředitele Petra Chajdy by se letos DVB-T vysílání Prima TV mělo dostat do Brna a Ostravy, snažit se bude i o Sušici, případně Plzeň. Digitálně vysílá Prima TV v pražském a středočeském multiplexu B (nově multiplex 3), který provozuje společnost Czech Digital Group (CDG).

Plány Prima TV a společnosti CDG jsou tedy stejné: rozšířit DVB-T vysílání z Prahy a středních Čech do dalších koutů republiky. Podle předsedy představenstva CDG Leoše Pohla probíhají v současnosti přípravy na to, aby mohla síť CDG spustit svoje vysílání také na Brněnsku a Ostravsku. Podle ředitele hudební TV Óčko Jiřího Balvína má CDG již nakoupenu potřebnou techniku a může začít s testováním. Zatím ale musí provozovatel multiplexu počkat na kmitočty od Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ).
Jan Kálal: Prima: Letos chceme v DVB-T do Brna, Ostravy a možná i Sušice
Jan Kálal: CDG se připravuje na start vysílání v Brně a Ostravě

Provozovatel multiplexu B má oprávnění šířit experimentální obsah pouze do konce letošního ledna. CDG ale již minulý týden zažádala Radu pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) o registraci převzatého vysílání pro čtyři televizní a jeden rozhlasový program. V úterý RRTV na své zasedání tuto registraci odsouhlasila, a tak může společnost CDG šířit vysílání publicisticko-filmového televizního kanálu Public TV, křesťanské TV Noe, hudební TV Óčko, slovenské zpravodajské TA3 a rozhlasové stanice Proglas. Nadále bude vysílat také Primu, která má pro DVB-T vysílání řádnou licenci. Umístění převzatých programů do digitálního zemského vysílání umožnila digitální novela, která je v platnosti od začátku letošního roku.
Jan Kálal: Multiplex B bude od února obsahovat převzaté programy 

Milníky digitální televize se věnovaly vysokému rozlišení i útlumu činnosti ADT

V úterý proběhla již tradiční lednová konference Milníky digitální televize v České republice, jejímž pořadatelem je vydavatelství Sdělovací technika. Milníky se věnovaly nejen současnosti a budoucnosti televizního vysílání a jeho formátů, ale také například Technickému plánu přechodu na zemské digitální vysílání (TPP) nebo činnosti Národní koordinační skupiny pro digitalizaci (NKS).

Úvod konference patřil Miloši Klímovi z Katedry radioelektroniky Fakulty elektrotechnické ČVUT. Ten konstatoval, že nástup televizního vysílání ve vysokém rozlišení (HDTV) je sice v současnosti pomalý, ale v krátké budoucnosti ovládne trh. Zájem o HD ready přijímače se podle marketingového manažera Sony Ivana Trachty zvýšil ve chvíli, kdy začala v DVB-T vysílat TV Nova a Česká televize. Trachta také uvedl, že každá sedmá domácnost je vybavena plochým televizorem, do konce letošního toto číslo dále poroste a plochý televizor najdeme podle Trachty na konci roku v každé čtvrté domácnosti.

Úkoly, které si na letošní rok stanovila NKS, představil Zdeněk Zajíček z ministerstva vnitra. Prioritou je přijmout prováděcí předpisy související s diginovelou a také vypnutí analogového vysílání na Ústecku. Opomíjet nebude ale ani informační kampaň, na které by se podle Zajíčka měl podílet nejen stát, ale také soukromé subjekty, a to nejlépe rovným dílem.

Práci Asociace digitálních televizí (ADT) zhodnotil její předseda a zároveň i ředitel hudební TV Óčko Jiří Balvín. Sdružení podle Balvína již splnilo vše, co mělo v plánu. Šestice televizí se připravuje na podání kompenzační licence. Óčko požádá o kompenzační licenci v posledním lednovém nebo prvním únorovém týdnu. V tuto chvíli dokončuje administrativu, aby žádost splnila všechny podmínky.

Ve fázi dokončování administrativy je i zpravodajská Z 1, která chce vysílání spustit v květnu. Před prázdninami bude vysílat možná už i TV Barrandov. Febio TV s žádostí o kompenzační licenci nespěchá, vysílání plánuje zahájit až na podzim nebo začátkem příštího roku. Zatím hledá Febio TV vhodného obchodního partnera. Na financování nové digitální televize se nebude podílet investiční skupina Arca Capital, která měla projektu poskytnout až jednu miliardu korun. Skupině Arca Capital se nelíbí nový způsob udělování digitálních licencí, který je platný od začátku letošního roku a dává po vypnutí zemské analogové televize šanci vysílat prakticky každému zájemci.
Jan Potůček: V Praze probíhá konference Milníky digitální televize v ČR
Lukáš Polák: Milníky digitální televize: všichni musí táhnout za jeden provaz
Lukáš Polák: Balvín: ADT splnila svou funkci
Jan Kálal: Óčko: O licenci si požádáme záhy; jednáme se všemi operátory
Jan Potůček: Febio TV přišla o původního investora, Arca Capital ji opouští

ČT posunula termín přihlášek na operátora veřejnoprávního multiplexu

ČTÚ už shrnul všechny připomínky k TPP, kterých se sešlo přes 150. Úřad je ale zveřejní až po víkendu, některé musí z tabulky pro veřejnost totiž proškrtat kvůli označení za obchodní tajemství. Jako poslední podala své připomínky TV Nova, která je ČTÚ zaslala minulý týden v pátek. Den před Novou obdržel úřad připomínky k harmonogramu digitalizace také od konkurenční komerční Prima TV. Technický plán přechodu byl také jedním z témat konference Milníky digitální televize. Podle Jaroslavy Novákové z Odboru správy kmitočtového spektra se ČTÚ snažil, aby byl plán přechodu na digitální zemské vysílání co nejméně diskriminační.
Jan Potůček: Nova podala připomínky k TPP jako poslední, až v pátek
Jan Kálal: ČTÚ už má kompletní tabulku připomínek k TPP. Zveřejní ji až po víkendu

Česká televize se rozhodla odložit spuštění veřejnoprávního multiplexu na Plzeňsku z března na květen až červen. Start multiplexu je ale závislý i na schválení TPP, který v Plzni počítá se zahájením vysílání ČT nejpozději na květen, alespoň v současné připomínkové verzi. Důvodem pravděpodobného posunu zahájení DVB-T na Plzeňsku je fakt, že se ČT rozhodla prodloužila lhůtu, po kterou se mohou telekomunikační operátoři hlásit do tendru na technického provozovatele veřejnoprávního zemského multiplexu. Původní uzávěrka přihlášek byla 10. ledna, ČT ji ale o dva týdny posunula. Vítěze tendru chce ČT vybrat do 22. února.
Jan Potůček: ČT posunula lhůtu pro přihlášky do tendru na operátora multiplexu
Lukáš Polák: Změna! Plzeňsko bude digitální do června

ICTZ23

Debata o novém Radiožurnálu zatím neutichá

I v tomto týdnu se mluvilo o nové podobě vysílání Českého rozhlasu 1 – Radiožurnál, kterou zavedla ředitelka Barbora Tachecí. Nová koncepce vzbudila vlnu nesouhlasu posluchačů a ti se rozhodli protestovat formou petice. Mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka si za podpis petice získal kritiku Barbory Tachecí v sobotním diskusním pořadu, kde odpovídala na dotazy posluchačů. Tachecí naznačila, že zapojení Karla Hanzelky do petice může znamenat, že se ministerstvo dopravy vměšuje do vnitřních záležitostí Radiožurnálu. Hanzelka se proti tomu samozřejmě ohradil, protože se podle něj jednalo pouze o vyjádření občanského názoru. Sobotní pořad tak může pro ředitelku Radiožurnálu skončit až žalobou. Výroky Barbory Tachecí totiž mohou podle Karla Hanzelky zasahovat do jeho osobnostních práv a mluvčí ministerstva je připraven podniknout potřebné právní kroky.
Jan Potůček: Tachecí slovně napadla mluvčího ministerstva dopravy, ten hrozí žalobou

Kvůli změnám na Radiožurnálu přišli posluchači o Ranní poznámku Ivana Hoffmana. Dlouholetý komentátor Českého rozhlasu již ale jedná o spolupráci s tiskovou agenturou Rebel, kterou vlastní vydavatelství Vltava-Labe-Press. Hoffmanova poznámka by se tak mohla objevit v regionálních Denících, v audio verzi na internetu a také ve vysílání několika komerčních rádií. Místo Ivana Hoffmana by se mohli posluchači Radiožurnálu setkávat s komentáři Zdeňka Velíška, který působí v ČT jako zahraničněpolitický redaktor.
Jan Potůček: Ivan Hoffman místo na Radiožurnálu v regionálních Denících? 

Měla by se v nabídce multiplexu B podle vás objevit co nejdříve Nova Cinema?