Hlavní navigace

Týdenní revize: třeskuté pralinky z Bruselu

22. 9. 2007
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: 29
Příležitostné naděje ve schopnosti Evropské unie napravovat chyby místních úředníků mohou lehce vzít zasvé: v posledních dnech přichází z Bruselu jeden "třeskutý" regulační nápad za druhým. Kdo bude po Microsoftu dalším, kdo na ně doplatí? Podle Karla Pavlíčka z Internet Billboard je u nás Google mýtus, my jsme raději otestovali vyhledávače na vlastní pěst. Proč Centrum koupilo Stahuj.cz?

Z Bruselu už opět přichází signály naznačující, že by Unie chtěla nějak regulovat Internet. Tentokráte jde o návrh komisaře Franca Frattiniho, který je zodpovědný mj. i za oblast boje proti terorismu. Své ambice omezit možnost vyhledávání „nebezpečných slov“ už ale dementoval. Prý jde hlavně o možnost odstavit co nejrychleji web, aktivně napomáhající terorismu. S podobným nápadem přitom nedávno přišel také poslanec Jan Kasal a i on musel svá původní slova vysvětlovat.
Jiří Peterka: Stalo se: chce EU (znovu) cenzurovat Internet?

Ústup svého kolegy od razantnější regulace však současně pohotově kryla komisařka Viviane Redingová, která se chopila výzvy francouzského národního regulátora. Ten volá po snižování ceny za mobilní terminaci a sjednocení jejího výpočtu v celé Unii. Budou ceny za volání do mobilní sítě další oblastí, do které Unie „šlápne“?
Jiří Peterka: Třeskuté nápady z Bruselu

O razantním bruselském „šlapáku“ by také jistě ledacos řekl Microsoft, kterému Evropská unie nařídila tučnou pokutu za údajné zneužívání dominantního postavení na evropském trhu. Mimo jiné přibalováním Windows Media playeru porušovala volnou soutěž. Měří však EU stejným metrem i jiným silným hráčům na trhu, nebo si jen potřebovala „vyskočit“ na toho největšího?
Jiří Macich: Bude evropská spravedlnost opravdu slepá?

Rizika počítačové bezpečnosti se stávají oblíbenou součástí zpravodajství masových médií: hrozba, která se dotýká velké části lidí, přichází „neočekávaně“ a je snadno mediálně zpracovatelná (byť bohužel často za cenu nižší informační hodnoty výsledné zprávy), je ideálním materiálem pro ranní i večerní zprávy. Nejinak tomu bylo s nedávným nástupem trojského koně w32/Ramex.A, šířícího se Skypem. Většina zpráv však znovu nevyužila možnost přidat kromě strachu také něco dobré rady pro prevenci. Škoda.
Vojtěch Bednář: A po Skype se šířil strach…

Přístup většinově orientovaných médií k Internetu je ostatně plný rozporů a paradoxů: jednou samozřejmá součást moderního života, podruhé mystérium, od kterého je dobré držet si odstup. Třeba v mezilidských vztazích: moralizování o tom, jak by Internet neměl lidem nahrazovat realitu, jsou média (která jsou však sama o sobě virtuální zrcadla reality) plná. Není tak těžké se dočíst, jak to může dopadnout, když Internet zarazí manželství poslední hřebíček (nebo to bylo naopak?)…
Blog „Vir“ na Lupě: Internet zase zaútočil na lidské osudy

Google je v Česku zhruba rok a za tu dobu stihl zdejší prostředí ovlivnit víc, než si možná ostatní hráči připouští – přinejmenším tím, jak se náhle všichni snaží „neztratit krok“. Možnosti samotného Googlu však také někdy bývají přeceňovány. Podle Karla Pavlíčka ze společnosti Internet Billboard je u nás role Googlu dokonce mytizovaná. Myslet si o tom můžeme své, dosavadní jednociferný počet zaměstnanců českého Googlu však zřejmě síle jeho jména příliš nepomůže. Zkazky o náborových týmech, brázdících české ulice, se tak vynořují s téměř matematickou přesností…
Jan Ambrož: Karel Pavlíček: Google je u nás mýtus
Blog „Tester“ na Lupě: Drby a strejda Google

Internet obvykle nebývá spojován s humanitními vědami, časy techniků se však i zde nenávratně vytrácí a místo programátorů nastupují „obyčejní“ lidé. Včetně filozofů. Dokáže jim český Internet (nebo raději web) nabídnout dostatek míst k realizaci a rozjímání, nebo jsou české sociální vědy ve využívání nového média stále pozadu? Po podrobnějším zkoumání se bohužel musíme přiklonit k druhé variantě odpovědi.
Michal Černý: Asketický filosof na českém Internetu

Softwarové vybavení hosterů obvykle nebývá pod drobnohledem jejich zákazníků tak jako jejich hardware, přesto jde bezesporu o zajímavou a náročnou oblast. Není divu, že zřejmě nejvýznamnější dodavatel těchto technologií, společnost SWSoft Inc., sídlí v USA, zajímavější je však fakt, že čeští hosteři se více než jiní spoléhají na systémy vlastní výroby. SWSoft by si s nimi zřejmě příliš nerozuměl, rozumí však svému trhu, kde skupuje jednoho konkurenta za druhým.
Blog Jana Hájka na Lupě: Jak se nakupuje konkurence

Bezpečnost na Internetu se (jak by se z výše uvedených masových médií mohlo zdát) netýká pouze domácích uživatelů, ale samozřejmě také těch firemních, ne-li více. A pravidla jsou zde často mnohem tvrdší: každá chyba bývá zaplacena reálně vyčíslitelnými sumami. Může být proto s podivem, že u uživatelů mobilních zařízení zůstává i ve firemním sektoru poněkud nižší obezřetnost, než sedí-li za stolním počítačem.
Helena Nykodýmová: Rizikové chování mobilních zaměstnanců

Mluvíme-li o vyhledávačích, máme většinou na mysli jejich funkce pro prohledávání webových stránek. Poněkud stranou zájmu zůstává vyhledávání obrázků, další perspektivní oblast pro rozvoj umělé inteligence. Google se zde netají svými ambicemi, je však skutečně nejlepší? I u fulltextu se objevují stížnosti na pokles jeho relevance, co se týče obrázků, rozhodli jsme se neponechat vše dohadům a vyhledávače řádně otestovat.
Pavel Houser: Jak si vyhledávače umí poradit s obrázky
Blog Petra Šnajdra na Lupě: Nahý císař aneb jak mi Google nic nenašel

Úvodní zmínku o kontroverzním přístupu unijních úřadů k Internetu a telekomunikacím můžeme snadno aplikovat na české prostředí: přístup politiků a úředníků k novým technologiím je přehlídkou selhání a promrhaných peněz. O jednom z posledních takových případů jste si mohli na Lupě přečíst minulý týden. Ministerstvo školství nyní reagovalo na zprávu Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) a snaží se výtky zamést pod koberec. Příčinou sporů je (také) portál edu.cz, který i podle NKÚ nepřinesl za 26 milionů nic smysluplného. Kolik dalších milionů bude stát jeho odstavení?
Jan Wagner: (Ne)skutečný příběh (a konec) portálu edu.cz
Blog Jana Wagnera na Lupě: Jak (ne)funguje web MŠMT a jeho odbor vnějších vztahů a komunikace 2.

MM socky3

Jednou z užitečných novinek, které webu přinesla vlna „2.0“, jsou i online poznámkové bloky. Spolu s webovými kalendáři vám mohou nahradit ledacos ve vaší papírové kanceláři s kopou výhod navíc: jsou dostupné odkudkoliv (kde je Internet, který je dnes ale opravdu téměř všude), nemusíte se starat o zálohu a sdílení dat atd. Jaká je jejich dnešní nabídka a co dalšího kromě samotného poznamenávání vám mohou nabídnout?
Jiří Macich: Poznámky online čtyřikrát jinak

Když před nedávnem portál iDnes.cz ohlásil koupi (části domén) jízdních řádů, zdálo se, že další kolo bitvy portálů je zahájeno. Konkurent Centrum s odpovědí dlouho nečekal: akvizicí softwarové databáze Stahuj.cz předpokládaný náskok iDnes nejspíš stáhl. Finální výsledek „návštěvnostních“ soubojů však může vypadat v reálu i jinak: části skupin návštěvníků se samozřejmě překrývaly.
Jan Ambrož: Centrum si stáhlo za miliony Stahuj.cz

Je pro vás jako návštěvníka velikost cílového webu důležitá?