Hlavní navigace

Týdenní revize ve znamení konference DigiZone.cz a startu Primy Cool

4. 4. 2009
Doba čtení: 7 minut

Sdílet

 Autor: 118483
Tento týden v úterý se konala v Hotelu Jalta v Praze opět konference s názvem Kulatý stůl DigiZone.cz, která byla velmi zajímavá hned od svého prvního bloku, kde vystoupil mj. ředitel televize Nova Petr Dvořák, předsedkyně představenstva TV Barrandov Janka Vozárová nebo ředitel hudebního Óčka Jiří Balvín. Shrnuli jsme také závěry z pátečního setkání obchodních partnerů Skylinku a hlavně nás zajímal start nového kanálu Prima Cool.

Konal se IV. kulatý stůl o digitalizaci

V úterý se v pražském Hotelu Jalta uskutečnila již VI. Konference Kulatý stůl o digitalizaci, kterou pořádal server DigiZone.cz. Nejzajímavější byl hned její první blok, na kterém generální ředitel televize Nova Petr Dvořák oznámil, že kanál se rozhodne pro vypnutí analogového televizního vysílání až 28. dubna, kdy by měla dostat výstup z výzkumu, který rozhodne o tom, zda se vyplatí ukončit starý způsob šíření. Diskutovalo se mj. také o televizi s vysokým rozlišením obrazu, kde mohl v reálných obrysech hovořit pouze ředitel Novy Sport Marek Kindernay. Petr Dvořák řekl, že pokud budou zachovány podmínky TPP, tak není problém vypnout analogové vysílání také jeho televize. „TPP obsahuje řadu podmínek, ke kterým jsme se vyjadřovali na konci loňského roku a nejsme s ním úplně spokojeni,“ konstatoval Dvořák. Podle něj je dobře, že se do dokumentu dostala např. přítomnost digitálního signálu a druhá podmínka – masivní informační kampaň. Na otázku, zdali Nova vypne kromě analogového signálu na Žižkově také dokrývače, odpověděl její generální ředitel Petr Dvořák, že takové rozhodnutí ještě nepadlo.

Lukáš Polák: Kulatý stůl DigiZone.cz: Nova bude s vypnutím analogu váhat do poslední chvíle
Redakce: FOTOGALERIE: VI. kulatý stůl DigiZone.cz
Redakce: České televize by uvítaly vyjmutí slovenských kanálů z kabelovek
Redakce: Nemystifikujte o sledovanosti, vyzývá ředitel Novy
Lukáš Polák: Rudolf Pop, ČT: Je důležité zachovat stejné pokrytí, jako měl analog
Redakce: Chybí sankce pro ty, kdo odmítnou upravit STA
Lukáš Polák: Na kompenzační licenci Óčka se stále pracuje
Lukáš Polák: TV Barrandov čeká na zařazení do peoplemetrového měření
Redakce: Šéf Novy: Digitální kampaň neprobíhá, televize by rády pomohly

Petr Dvořák 500

Ředitel televize Nova Petr Dvořák byl na konferenci Kulatý stůl o digitalizaci jedním z nejostřeji střežených řečníků. Foto: Ivana Dvorská, DigiZone.cz

Odstartovala Prima Cool

Druhý kanál televize Prima, stanice Prima Cool, ve středu 1. dubna krátce po 18.00 spustil oficiální vysílání. Odpočítávání se skončilo upoutávkou z porodu Cool TV, následoval blok upoutávek a krátký reklamní blok se dvěma spoty. Potom už následoval první díl seriálu Angel. Logo televize je umístěno v levém horním rohu v průhledné bílé barvě. Přitom v upoutávkách se logo Cool TV objevuje v černé barvě vlevo dolu. Nový kanál nebude hned od počátku vysílat čtyřiadvacet hodin denně. K tomu dojde až později. V první fázi počítá Prima Cool s tím, že ve všední dny bude vysílat minimálně dvanáct až třináct hodin denně, alespoň to jí stanovuje licence, kterou jí udělila Rada pro rozhlasové a televizní vysílání. O víkendech pak bude vysílání rozšířeno na 15 hodin. Se začátkem vysílání se počítá v tu dobu mezi devátou a desátou hodinou dopolední, program pak bude denně končit přibližně o půlnoci. Ten budou tvořit seriály a komedie. Podvečerní vysílání pak doplní ještě dokumentární pořady. Večerní blok počítá i s filmy. Za zmínku pak jistě stojí i to, že Prima si chce v Praze vyzkoušet vysílání ve vysokém rozlišení.

Redakce: Prima Cool úspěšně odstartovala vysílání
J. Gerbery: Cool TV je našim nejsvobodnějším projektem, říkají její grafici
Lukáš Polák: Prima se svým novým kanálem vstoupila na komunitní server Facebook
Lukáš Polák: Prima Cool představila novou podobu webu
Lukáš Polák: Prima Cool spustila elektronického průvodce
Apríl: Prima Cool dnes neodstartuje
Lukáš Polák: Prima Cool začala vysílat další upoutávky
Lukáš Polák: Prima by chtěla vysílat v Praze ve vysokém rozlišení

Prima Cool - realizačná tým

Realizační tým Prima Cool. Foto: Ivana Dvorská, DigiZone.cz

Nova Sport HD zahájila vysílání na satelitu

Naprosto nečekaně odstartovala od dubna v satelitní platformě Skylink ve formátu HDTV televize Nova Sport. Informaci sdělil serveru zdroj z tohoto sportovního kanálu a potvrdil ji také sám ředitel programu Marek Kindernay. Nova sport byla dle informace našeho serveru zařazena na poslední chvíli proto, jelikož má jít o objednávku společnosti CET 21, která chce především tímto způsobem zpropagovat některé sportovní přenosy. O tom, že nejde o aktivitu Skylinku, mohou svědčit i nedávná slova výkonného ředitele společnosti TradeTec Jaromíra Glisníka. Ten v rozhovoru pro DigiZone.cz řekl, že kanál svým abonentům nabídne platforma tehdy, až bude dostatek přenosů ve vysokém rozlišení. Kanál přinese ve vysokém rozlišení vybrané přenosy z NHL, NBA, anglické Premier League a golfu.

Lukáš Polák: Nova sport míří nečekaně do satelitního Skylinku ve formátu HD

Stručně

Skončila fotosoutěž, kterou vyhlásil server Digizone.cz ve spolupráci se společností SES Astra o nejlepší fotografie satelitních parabol namířených na družice společnosti Astra. Soutěž probíhala ve dvou kategoriích: nejlepší fotografie individuální satelitní paraboly nebo duo paraboly a nejlepší fotografie kombinované společné televizní antény pro příjem zemské a satelitní digitální televize.

Redakce: Fotosoutěž Digizone.cz skončila, vyhlášení vítězů proběhne zítra

Novou publikací 20 let CSDXC se snaží Československý DX klub, který sdružuje příznivce rozhlasových a televizních vln a nadšence okolo dálkového příjmu, zbilancovat historii tohoto spolku. Právě letos totiž uplyne 20 let od jeho oficiálního fungování.

Lukáš Polák: DX klub bilancuje svou historii ve speciální publikaci 20 let CSDXC

Vysílání ve vysokém rozlišení je u nás stále ještě na počátku, čistě českých kanálů je zatím jako šafránu, a tak rozhodně potěší po této stránce za několik měsíců diváky televize Nova, která takto distribuuje svůj signál v IPTV a také na satelitu.

Lukáš Polák: Televize Nova připravuje řadu seriálů v HDTV

Zkušenosti s analogovou tmou mají obyvatelé šesti evropských států, které v minulém roce přistoupily k vypnutí analogového terestrického vysílání. Ke konci minulého roku byl analog vypnut v Německu, Finsku, Lucembursku, Nizozemsku, Švédsku a ve vlámské části Belgie.

Redakce: Šest zemí EU loni vypnulo analog, nejvyšší penetrace DVB-T je ve Finsku

Podle reprezentativního průzkumu Národní koordinační skupiny pro digitální vysílání je o přechodu na digitální televizní vysílání informováno 98 procent Pražanů. Téměř tři čtvrtiny obyvatel Prahy navíc na digitální TV již přešlo a dalších 13 procent tak hodlá učinit do 30. dubna.

Redakce: Většina Pražanů už přešla na digitál
Lukáš Polák: STEM/MARK: O digitalizaci neslyšela tři procenta obyvatel Česka

V naprosté mediální tichosti se na start připravuje celoplošná síť pod značkou TV7, která získala vysílací licenci díky sdružení několika regionálních televizí. Za projektem stojí podnikatel Jaroslav Berka, který ovládá i regionální televize RTA, se kterými se dělí o vysílací kmitočty spolu s TV Prima.

Redakce: Nový digitální kanál TV7 musí začít nejpozději v květnu

1. dubna odstartoval v České republice a na Slovensku sportovní kanál Sport 2. Společně se svou sesterskou stanicí Sport 1 nabídne všem sportovním fanouškům dvakrát tolik zábavy a pokrytí atraktivních sportovních událostí s důrazem na živě vysílané přímé přenosy.

Lukáš Polák: Dnes startuje v UPC Digital Sport 2. Co nabídne?
Lukáš Polák: Český Sport 2 zahájil vysílání

Sport 2 - vysílání

Dvě skupiny provozovatelů rádií se zde prostřednictvím poslanců snaží prosadit vlastní představu o nastavení pravidel na trhu, a tím i rozdělení budoucích reklamních příjmů. Používají k tomu jako argument nutnost digitalizace.

Redakce: Rádia využívají digitalizaci pro zlepšení svých podmínek v analogu

Panevropský sportovní kanál Eurosport zvýšil v poslední době počet přenosů, které jsou vysílány v tzv. nativním vysokém rozlišení, tzn., že jsou v HDTV již snímány prostřednictvím speciálních kamer. Eurosport tak splňuje svůj závazek vůči divákům z roku 2008.

Lukáš Polák: Eurosport zvýšil počet přenosů v nativním vysokém rozlišení

Elektronického programového průvodce (EPG) zařadila u některých nových programů satelitní platforma Skylink. Jedná se o ty na transpondérů č. 3.221, frekv. 12109/H, SR 27500, FEC 9/10, norma DVB-S2. EPG se vysílá v současné době u HDTV kanálů Nova, Eurosport a Filmbox. Novinkou ve Skylinku je také prostorový zvuk u stanice Brava HDTV.

Lukáš Polák: Skylink diskutoval v pátek s obchodníky o situaci na satelitním trhu v Česku
Lukáš Polák: Platforma Skylink začala vysílat u nových programů EPG
Lukáš Polák: Brava HDTV začala v satelitním Skylinku vysílat s 5.1 zvukem

Komerční multiplex 2 Českých Radiokomunikací už vysílá z vysílačů Děvín u Mikulova a Mezivrata u Votic. Síť šíří z Votic svůj signál na 41. kanálu v jednofrekvenční síti spolu s vysílači Žižkov a Cukrák, z druhé lokality pak na kanále 40. Vysílá se Nova, Nova Cinema, Prima, Prima Cool a TV Barrandov.

Lukáš Polák: Multiplex 2 ze středočeských Votic od včerejška v provozu
Redakce: Digitální vysílač Děvín ve zkušebním provozu, Votice zatím ne

cif-tip-firmy

Podle serveru Mediálne.sk vypukly ve slovenské veřejnoprávní televizi (STV) naplno přípravy na dalším okruhu. Čtvrtý program STV by se měl zaměřit podle dřívějších informací na děti, mládež a vzdělávání. V roce 2009 bude kulminovat příprava programové služby s pracovním označením STV4.

Lukáš Polák: STV začíná pracovat na čtvrtém okruhu, Trojka prodloužila vysílání

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.