Hlavní navigace

Udělejte s tím něco, nebo vraťte analog!

19. 4. 2009
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Autor: 118483
Přechod na digitální vysílání a vypínání analogu vyvolává u mnohých lidí oprávněné obavy. Zejména u těch, kteří jsou celý život zvyklí jen na terestrický příjem. Digitál jim příliš nevoní, protože se ukazuje, že není tak jednoduché ho "vidět" jako u analogu. A nastává problém zejména pro ty, kdož jsou dlouhodobě zvyklí na zrnění a sněžení, které jim ale digitál neposkytne. Místo toho jim obrazovka úplně zčerná.

Do redakční Poradny státního informačního serveru Digitálně.tv nám denně chodí kromě standardních dotazů i některé kuriozity. Jsou zejména od lidí, pro které je nutnost přechodu na digitální vysílání spíš komplikací než pomocí. Představte si, že bydlíte někde, kde není kvalitní terestrický signál. Za dlouhou dobu analogu jste na to zvyklí. I když obraz není ideální, alespoň něco vidíte. Občas zasněží, občas poskočí, ale jakž-takž funguje. A teď najednou přijde digitál, a vy nevidíte nic. Slibovali vám kvalitnější obraz a zvuk, více televizních kanálů, kvalitnější služby. Jenže právě vy patříte k těm, kteří sice mají nějaký signál, ten ale je u každého multiplexu různý a najednou zjistíte, že buď chytíte jen programy ČT, nebo jen NovuPrimou a Barrandovem, případně jen Z1, Public nebo Óčko. V nejhorším ani jedno.

Pokud patříte mezi tu polovinu populace, která si prostě vystačila se třemi nebo čtyřmi programy v analogu, rázem se začnete na digitální příjem zlobit. Nemůžete pochopit, proč se na ten digitál musí přecházet, když je tak nespolehlivý. Proč právě vám vnucují více programů a kvalitnější obraz, když o něj nemáte zájem? A proč si právě vy musíte už nyní koupit set top box, případně upravovat anténu, když váš známý z Moravy ještě nemusí? A nebo ještě horší situace – proč vám ten digitál prostě nejede, když sousedovi o pět domů dál jede bez problémů?

Podobné otázky dnes trápí nejednoho diváka nejen v okolí Prahy. Přechod na digitální vysílání je náročnější, než se původně předpokládalo. Ale nikoliv na straně provozovatelů, nýbrž u diváků. Pozdě se začalo mluvit o tom, že většina společných antén může mít problém s příjmem digitálního signálu, že bude zřejmě nutná úprava, která něco stojí, a že digitál na mnoha místech nebude natolik kvalitní, aby se lidé obešli bez venkovní antény.

Málokdo se zamýšlel nad tím, že spolehlivější a jednodušší alternativou pro mnohé by byl přechod na individuální nebo skupinový satelitní příjem, zejména na neplacené balíčky českých a slovenských programů ve Skylinku a CS Linku… a v neposlední řadě se málo mluvilo o tom, že divák bude muset do příjmu digitální televize investovat. Nikoliv pár stovek za jeden set top box, ale pár tisíců za několik set top boxů (pro více televizí, video, DVD) a možná i několik antén. To je pro mnohé diváky přijímající terestrický signál novinka, která jim způsobuje jen a jen komplikace.

Jeden divák si v poradně webu Digitálně.tv stěžoval, že mu jako alternativu ke slabému terestrickému signálu v jeho obci radíme přechod na satelit… A proč mu Česká televize nebo stát neuhradí náklady za set top box a anténu, když poctivě platí koncesionářské poplatky? A když už se televize navzdory jeho spokojenosti s analogem rozhodla vysílat digitálně, tak on by měl přece mít nárok na neplacený terestrický příjem bez jakýchkoliv potíží, a ne aby musel přecházet na satelit. Podobný postoj má mnoho diváků, kteří mají s přechodem na (terestrický) digitál problémy. Pokud ale tento postoj dotáhneme do absurdna, tak na každý typ přijmu potřebujete mít zázemí. Ani ten terestrický není zadarmo. Kromě televizního přijímače a antény nepochybně potřebujete i elektrický proud. A ten Česká televize taky nikomu nehradí…

ebf - partner 1

Nucený přechod na digitální vysílání má svá pozitiva v tom, že mnoho diváků pochopí, že terestrické vysílání není jedinou možností, jak lze televizní programy přijímat. A že společné antény, když už se rekonstruují, nemusí nutně sloužit jen pro terestrický příjem. Že investice do satelitního příjmu nejsou dnes už výrazně vyšší jako do DVB-T, a že se zájemci mohou podstatně rychleji dostat i k programům ve vysokém rozlišení. Že mnohdy je i kabelová televize zajímavější a pohodlnější, i když stojí nějakou tu korunu navíc. A že televize dnes opravdu není už jen o čtyřech programech, ale ve třetím tisíciletí nabízí i další přídavné služby…

Docela chápu lidi, kterým se do přechodu na digitál moc nechce. Technologický vývoj jde ale kupředu a postupně digitalizuje celý svět. Tak jako je člověk nucen vyměnit po několika letech svůj počítač, tak je přirozené, že i starý televizor jednou přestane stačit. Jeden divák to v poradně Digitálně.tv komentoval slovy: „Udělejte s tím něco, nebo vraťte analog, ten mi stačí.“ Ano, někomu možná ještě teď stačí, ale s postupující dobou přestane stačit. Postupně jako další technologické prvky, které jsou nahrazeny novými.

Máte s přechodem na digitální vysílání problémy?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor byl šéfredaktorem severu Digitálně.tv, oficiálního státního informačního webu k přechodu na digitální televizní vysílání. V minulosti vedl internetové deníky RadioTV.cz a RadioTV.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).