Hlavní navigace

UPC: Na zrušení podmínky must carry pro kabelové televize doplatí zákazníci

3. 11. 2011
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

3. 11. 2011

K termínu ukončení digitalizace se váže několik vážných změn, z nichž jednou je mimo jiné zrušení podmínky must carry pro kabelové operátory. Toho se obává například společnost UPC Česká republika, největší hráč na tomto poli u nás. Vyplývá to z vyjádření, které poskytl serveru DigiZone.cz a také Parlamentním listům mluvčí operátora František Malina.

ČTĚTE TAKÉ: Barrandovu a dalším končí licence s koncem digitalizace, říká šéfka vysílací rady

Kabelové společnosti budou podle Maliny v nevýhodě oproti Českým Radiokomunikacím, které šíři základní české programy bezplatně pozemní cestou, a také satelitním operátorům, jichž se podmínka must carry bude nadále týkat. Příslušní vysílatelé si umístění na satelitu hradí a stejně platí i Radiokomunikacím za terestrické šíření svých programů. Nám za šíření samozřejmě neplatí nic, upozorňuje mluvčí UPC a dodává: Dojde-li k ukončení takto vymezené povinnosti must carry, budou kabelové televize a IPTV v konkurenční nevýhodě.

cyber-obecný tip

Z ARCHIVU: ČAEK připravuje stížnost EK na „must carry“

UPC, stejně jako ostatní kabeloví operátoři, se obává toho, že milion domácností, které takto přijímají signál, bude diskriminováno oproti „ostatním a satelitním“ rodinám. Je to logické. Zatímco CS Link a Skylink mohou například těžit z toho, že Česká televize nebo Prima mají na satelitu Astra vlastní distribuční trasu, u kabelové TV tomu tak není. To pochopitelně znamená, že za programy, které jsou běžně zdarma, budou muset kabelovky vysílatelům platit. V krajním případě může stát, že tyto celoplošné programy z nabídky kabelových televizí prostě zmizí, upozorňuje Malina.

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.