Hlavní navigace

Usmějte se, jste v záběru

5. 7. 2007
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Internetové mapy se z původně poměrně okrajové služby v posledních letech dostávají do centra pozornosti všech významných internetových společností. Jejich rozvoj před dvěma lety nastartoval vyhledávač Google, velmi rychle se však přidala většina jeho konkurentů a v minulém roce nové mapy srovnatelné kvality spustily i české portály Seznam a Atlas. Jak se mapy začínají dotýkat našeho soukromí?
David Antoš - karikatura. Autor: Nenad Vitas

Ilustrace: Nenad Vitas

Zatím tomu tak není, všeobecně se ale věří, že právě mapy a s nimi spojené lokální informace mohou být novým zdrojem vysokých příjmů z reklamy. Jedním směrem vývoje je poskytování stále kvalitnějších obrázků lokalit. Satelitní snímky již nikoho nepřekvapují a jsou doplňovány kvalitnějšími leteckými záznamy – tímto způsobem je například pokryta celá Česká republika. Konkurenční mapy se přitom předhánějí v realističnosti svých obrázků. S novými formami, jak uživatelům daná místa co nejpřitažlivěji ukázat, experimentují zejména služby Google Maps (respektive jejich desktopová varianta Google Earth) a Microsoft Virtual Earth. Microsoft kupříkladu nabízí podrobné letecké snímky focené ve vyšším rozlišení s lehkou iluzí trojrozměrného zobrazení.

Další možností, se kterou obě společnosti experimentují, a Google ji dokonce do svých map přímo integroval, jsou záběry z úrovně ulice. Pomocí speciálně upravených aut, na jejichž střechu bylo umístěno několik fotoaparátů, Google získal panoramatické záběry ulic některých amerických měst v poměrně vysoké kvalitě. Uživatel si tak může najít konkrétní místo a ze všech stran si jej prohlédnout, může se také plynule posunovat mezi navazujícími fotkami a získat tak jakousi iluzi průjezdu městem.

Zatímco v internetové komunitě populární letecký snímek ženy opalující se na střeše nebylo možno spojit s konkrétní osobou, obdobné fotky pořízené přímo z ulice jsou daleko přesnější: naprosto bez problémů jsou identifikovatelné tváře a nejmenší detaily. Vzhledem k objemu projektu lze nyní na Googlu najít možná stovky lidí v různých citlivých situacích. Z dosud odhalených případů patří mezi ty nejzajímavější záběr podezřelého muže přelézajícího plot jistého domu či jiného člověka vycházejícího z obchodu s literaturou pro dospělé.
Google se brání americkými zákony a tím, že na jeho fotkách nelze nalézt nic, co by nemohl každý sám vidět.

Přesto Google lidem umožňuje požádat o jejich odstranění a většina kontroverzních záběrů postupně mizí. Zcela aktuální se však stává otázka, kde končí naše soukromí, co vše je možné veřejně zpřístupnit. S raketovým vzestupem podobných technologií v oblasti map se už vůbec nejeví jako parodie jen necelé dva roky staré video, ve kterém uživatel Google Earth zaostří až na živě natáčené vystrčené pozadí zahrádkáře okopávajícího záhonek.

WT100_influenceri

Je možné, že v blízké budoucnosti bude celý veřejný prostor monitorován kamerami a jejich záběry kdesi v reálném čase vysílané? Čtyři miliony kamer monitorujících ulice v Británii by měly být varováním.


Glosa původně vyšla 2. července v týdeníku Respekt.

Anketa

Budeme jednou dohledatelní v reálném čase na Internetu?

Autor článku

Autor je bývalým redaktorem Lupa.cz, nyní pracuje jako konzultant v BCG. Vystudoval ekonomii a právo. Občas bloguje: jilm.cz a často tweetuje: @jilm.