Hlavní navigace

Úspěch satelitu je vykoupen porušováním vysílacích práv

17. 1. 2010
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
Milion domácností s aktivní přístupovou kartou k satelitním službám z družic Astra na pozici 23,5 stupně východně oslaví příští týden v Praze tento satelitní operátor. Počet diváků, kteří nečekají, až v jejich regionu začne vysílat zemská digitální televize, případně všechny programy dostupné přes DVB-T, neustále roste. Jenže se tak děje na úkor porušování vysílacích práv, s tichým souhlasem nebo tolerancí televizí, kterých se to týká.

Slovenské programy zadarmo

Komu by se nelíbilo mít za jednorázový poplatek za dekódovací kartu a její aktivaci přístup nejen ke všem pozemně šířeným digitálním českým televizním programům, ale také k většině slovenských televizí? Právě ty se v pozemních digitálních sítích v České republice nikdy neobjeví, nepočítáme-li přeshraniční překryv slovenských multiplexů podél východní hranice Moravy se Slovenskem (o kterém si budete moci blíže přečíst v pondělním článku Jakuba Melína).

Slovenské programy byly donedávna konkurenční výhodou kabelových společností a jakékoli zmínky o tom, že vysílání těchto programů na území České republiky není úplně legální, protože tyto televize nemají vykoupena práva k převzatým pořadům pro jiné území než slovenské, brali kabeloví operátoři často jako útok na sebe sama. Jenže to je fakt: žádná plnoformátová slovenská televize práva pro vysílání v České republice nenakupuje.

U kabelovek by zájemce musel zaplatit

Dosah kabelových sítí je v tuzemsku stále omezený a soustředí se především na velká a střední města (ale ani v nich není výjimkou, že některé čtvrti kabelovou televizi nemají vůbec). Jediným způsobem, jak se dostat k širší programové nabídce, proto zůstává satelit nebo IPTV. Diváci zjevně dávají přednost satelitu, a to především díky neplaceným programovým balíčkům dvou nejsilnějších satelitních služeb u nás – Skylinku a CS Linku.

Obě tyto služby nabízí v základním neplaceném balíku televizních programů nejsledovanější slovenskou televizi Markíza, ale také programy veřejnoprávní Slovenské televize. Přitom to není tak dávno, co generální ředitel televize Nova Petr Dvořák na jednom z kulatých stolů DigiZone.cz prohlásil, že Nova bude usilovat o vyřazení sesterské Markízy z nabídek všech placených televizních služeb v tuzemsku. Sliby, chyby.

U nás to jde, na Slovensku nikoli

Zajímavé je, že na Slovensku Nova v žádném placené televizní službě nevysílá (s výjimkou kabelovek v dosahu terestrického překryvu Novy z našeho území), a to už od roku 2001, kdy tehdejší ředitel Novy Vladimír Železný na Slovensku zakládal televizi Joj (dnešní konkurenci majitele Novy, kterému patří i slovenská Markíza). Na Slovensku to tedy jde, u nás ne?

Rozhodně nepatřím mezi horlivé zastánce vysílacích práv, kteří by byli rádi, kdyby slovenské televize z nabídky českých satelitních platforem zmizely. Přijde mi ale rozhodně nefér, že zatímco slovenští diváci o Novu přišli, a stejným způsobem jim teď z nabídek kabelovek, IPTV a satelitu mizí i Prima, u nás si Markíza a Slovenská televize, ale v mnoha případech i televize Joj, vysílají vesele dál.

ICTZ23

Ozve se Hollywood?

Nedivme se potom, že tolik přibývá domácností se satelitním příjmem televize, když zadarmo dostávají to, za co by jinak museli u poskytovatelů kabelové televize a IPTV platit (kabelovky by na to jistě rády upozornily antimonopolní úřad, ale protože mají ohledně vysílacích práv u slovenských televizí máslo na hlavě, raději mlčí). Správně by slovenské programy neměly vysílat v žádné nabídce českých placených i neplacených televizních služeb, nebo jen u těch operátorů, kteří za ně vypořádají vysílací práva pro Českou republiku.

Ale k tomu by došlo jen ve chvíli, kdy by se problémem porušování vysílacích práv začali zabývat jejich majitelé – velká hollywoodská studia. A k tomu hned tak nedojde, takže diváci i operátoři mohou být k klidu. Tichá tolerance slovenských televizí bude pokračovat dál a na domech přibude ještě více satelitních parabol.

Souhlasíte s názorem, že slovenské programy v bezplatné nabídce satelitních plarforem Skylink a CS Link jsou jedním z hlavních důvodů, proč řada diváků přechází na satelitní příjem televize?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.