Hlavní navigace

Úspěch satelitu je vykoupen porušováním vysílacích práv

Autor: 115393
Jan Potůček

Milion domácností s aktivní přístupovou kartou k satelitním službám z družic Astra na pozici 23,5 stupně východně oslaví příští týden v Praze tento satelitní operátor. Počet diváků, kteří nečekají, až v jejich regionu začne vysílat zemská digitální televize, případně všechny programy dostupné přes DVB-T, neustále roste. Jenže se tak děje na úkor porušování vysílacích práv, s tichým souhlasem nebo tolerancí televizí, kterých se to týká.

Doba čtení: 3 minuty

Slovenské programy zadarmo

Komu by se nelíbilo mít za jednorázový poplatek za dekódovací kartu a její aktivaci přístup nejen ke všem pozemně šířeným digitálním českým televizním programům, ale také k většině slovenských televizí? Právě ty se v pozemních digitálních sítích v České republice nikdy neobjeví, nepočítáme-li přeshraniční překryv slovenských multiplexů podél východní hranice Moravy se Slovenskem (o kterém si budete moci blíže přečíst v pondělním článku Jakuba Melína).

Slovenské programy byly donedávna konkurenční výhodou kabelových společností a jakékoli zmínky o tom, že vysílání těchto programů na území České republiky není úplně legální, protože tyto televize nemají vykoupena práva k převzatým pořadům pro jiné území než slovenské, brali kabeloví operátoři často jako útok na sebe sama. Jenže to je fakt: žádná plnoformátová slovenská televize práva pro vysílání v České republice nenakupuje.

U kabelovek by zájemce musel zaplatit

Dosah kabelových sítí je v tuzemsku stále omezený a soustředí se především na velká a střední města (ale ani v nich není výjimkou, že některé čtvrti kabelovou televizi nemají vůbec). Jediným způsobem, jak se dostat k širší programové nabídce, proto zůstává satelit nebo IPTV. Diváci zjevně dávají přednost satelitu, a to především díky neplaceným programovým balíčkům dvou nejsilnějších satelitních služeb u nás – Skylinku a CS Linku.

Obě tyto služby nabízí v základním neplaceném balíku televizních programů nejsledovanější slovenskou televizi Markíza, ale také programy veřejnoprávní Slovenské televize. Přitom to není tak dávno, co generální ředitel televize Nova Petr Dvořák na jednom z kulatých stolů DigiZone.cz prohlásil, že Nova bude usilovat o vyřazení sesterské Markízy z nabídek všech placených televizních služeb v tuzemsku. Sliby, chyby.

U nás to jde, na Slovensku nikoli

Zajímavé je, že na Slovensku Nova v žádném placené televizní službě nevysílá (s výjimkou kabelovek v dosahu terestrického překryvu Novy z našeho území), a to už od roku 2001, kdy tehdejší ředitel Novy Vladimír Železný na Slovensku zakládal televizi Joj (dnešní konkurenci majitele Novy, kterému patří i slovenská Markíza). Na Slovensku to tedy jde, u nás ne?

Rozhodně nepatřím mezi horlivé zastánce vysílacích práv, kteří by byli rádi, kdyby slovenské televize z nabídky českých satelitních platforem zmizely. Přijde mi ale rozhodně nefér, že zatímco slovenští diváci o Novu přišli, a stejným způsobem jim teď z nabídek kabelovek, IPTV a satelitu mizí i Prima, u nás si Markíza a Slovenská televize, ale v mnoha případech i televize Joj, vysílají vesele dál.

KL2018 Tip nominace

Ozve se Hollywood?

Nedivme se potom, že tolik přibývá domácností se satelitním příjmem televize, když zadarmo dostávají to, za co by jinak museli u poskytovatelů kabelové televize a IPTV platit (kabelovky by na to jistě rády upozornily antimonopolní úřad, ale protože mají ohledně vysílacích práv u slovenských televizí máslo na hlavě, raději mlčí). Správně by slovenské programy neměly vysílat v žádné nabídce českých placených i neplacených televizních služeb, nebo jen u těch operátorů, kteří za ně vypořádají vysílací práva pro Českou republiku.

Ale k tomu by došlo jen ve chvíli, kdy by se problémem porušování vysílacích práv začali zabývat jejich majitelé – velká hollywoodská studia. A k tomu hned tak nedojde, takže diváci i operátoři mohou být k klidu. Tichá tolerance slovenských televizí bude pokračovat dál a na domech přibude ještě více satelitních parabol.

Anketa

Souhlasíte s názorem, že slovenské programy v bezplatné nabídce satelitních plarforem Skylink a CS Link jsou jedním z hlavních důvodů, proč řada diváků přechází na satelitní příjem televize?

Našli jste v článku chybu?