Hlavní navigace

Ústav státu a práva: Rádio Wave vysílá legálně (DOKUMENT)

28. 6. 2007
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Autor: 115393
28. 6. 2007

Vypnutím středočeského regionálního vysílání Českého rozhlasu z vysílače Cukrák u Prahy a nahrazením tohoto programu stanicí ČRo 4 – Rádio Wave nedošlo k porušení zákona. Vyplývá to ze studie Ústavu státu a práva, kterou si nechal vypracovat Český rozhlas a jehož text má server DigiZone.cz k dispozici.

DOKUMENT: Analýza Ústavu státu a práva v kauze Rádia Wave (TIF, 643kB)

Podle ústavu je nutné vypnutí středočeského vysílání ČRo a zapnutí analogového vysílání Rádia Wave z Cukráku oddělit jako dvě různé záležitosti. Ani u jedné však podle právních expertů nedošlo k porušení zákona. Rádio Wave tak podle závěru analýzy může vysílat na analogové frekvenci 100,7 MHz pro Prahu a střední Čechy (více: Může Rada ČRo vypnout Rádio Wave?).

Rada ČRo by podle nás měla vycházet z toho, že uvedené zákony (231/2001 Sb. o rozhlasovém a televizním vysílání a 484/1994 Sb.o Českém rozhlasu) stávající situací ve vysílání porušeny nejsou. V takové situaci Rada ČRo, protože je podle zákona jedním z orgánů samotného ČRo, by měla na celou záležitost nahlížet z hlediska zájmů ČRo, jimiž obecně vzato jistě je celým zákonem daný prostor využívat v zájmu ČRo a nezužovat si jej kladením vlastních omezení, jaká ani zákon neukládá, píše se v závěru analýzy, pod kterou je podepsaný ředitel Ústavu státu a práva Jaroslav Zachariáš.

cif 24 - early cena - média

Zpráva také cituje z údajného dopisu bývalého člena Rady ČRo Štěpána Kotrby, který zcela v rozporu s dosavadními postoji ke kauze Rádia Wave upozorňuje, že vysíláním této stanice z Cukráku došlo k narušení středočeského regionálního okruhu ČRo. Kotrba se ale od tohoto dopisu distancoval a podal trestní oznámení na neznámého pachatele. Dopis hlásá něco naprosto jiného, než jsem jako člen rozhlasové rady zastával a poškozuje mě, vysvětlil.

Rada ČRo považuje analýzu Ústavu státu a práva za chybnou a nehodlá jí přikládat žádnou důležitost. Podle radního Antonína Zelenky, programového ředitele a moderátora parlamentní televize 24cz, jde jenom „o cár papíru“.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).