Hlavní navigace

Ústecko by mohlo chytat až 20 digitálních programů

8. 6. 2007
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
8. 6. 2007

Televizní diváci na Ústecku, kde ke konci června odstartuje řádné digitální vysílání multiplexu A s programy České televize, Novy a Českého rozhlasu, by mohli ještě v průběhu léta na set-top-box naladit téměř dvacet televizních stanic. Kromě multiplexu A se totiž uvažuje také o spuštění multiplexu B, který dosud vysílá jen v Praze a středních Čechách, a koncem července zahájí vysílání tři multiplexy v sousedním Německu.

Pokud by se na Ústecko skutečně rozšířil i multiplex B, mohli by diváci digitálně přijímat i televizi Prima, hudební kanál Óčko, parlamentní televizi 24cz, nabídkovou Top TV, křesťanskou TV Noe, Rádio Proglas a Evropu 2. Zatímco u multiplexu A je jasné, že bude vysílat na kanálu 58, kmitočtový příděl pro „béčko“ dosud není známý a jeho provozovatel, společnost Czech Digital Group, o rozšíření vysílání spíše mlží.

ebf - tip do článku - debata

23. července zahájí vysílání tři německé multiplexy, které bude možné přijímat z vysílačů Drážďany, Geyer, Löbau, Chemmitz a Schöneck. Z Drážďan bude možné tyto digitální sítě přijímat na kanálech 29, 36 a 39. Celkem nabídnou 11 televizních programů, výhradně však veřejnoprávní stanice. Komerční televize se kvůli malé penetraci set-top-boxů dosud pozemního digitálního vysílání neúčastní.

První německý multiplex nabídne stanice Das Erste, francouzsko-německý kulturní kanál Arte, parlamentní televizi Phoenix a stanici Festival. Druhý multiplex bude obsahovat ZDF, 3sat, KiKa/ZDF Dokument a MHP aplikace. Třetí multiplex zaplní zemská veřejnoprávní stanice MDR, RBB Fernsehen, WDR a N-DR. Signál německých vysílačů bude poměrně silný, stejně jako Buková hora pojedou výkonem 100 kW.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).