Hlavní navigace

Ústecký kraj: kdo má nejrychlejší Internet

13. 2. 2012
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Ve třetím dílu seriálu o výsledcích měření speedmeteru na Lupě se podíváme na devět internetových poskytovatelů z Ústeckého kraje, kteří dosáhli loni nejvyšších průměrných rychlostí připojení.

Po Praze, Moravskoslezském kraji, Jihomoravském kraji si tentokrát představíme poskytovatele v Ústeckém kraji, kteří podle výsledků měření speedmeteru na Lupě dosáhli v loňském roce nejvyšších rychlostí připojení. Připomeňme, že do srovnání byli zařazeni poskytovatelé, kteří v průběhu loňského roku zaznamenali na speedmeteru na Lupě alespoň deset měření měsíčně.

V následujícím přehledu se objevují pouze firmy, které poskytují své služby domácnostem, provideři zaměřující se výhradně na firemní klientelu byli ze srovnání vyřazeni, stejně jako například akademické sítě a sítě státních institucí.

Do výsledné průměrné rychlosti jsou započítány výsledky za všechny technologie, které firma provozuje. Ve výsledné průměrné rychlosti nejsou zohledněny jednotlivé tarify, protože většina providerů má podobnou skladbu zákazníků na jednotlivých tarifech. Obvykle má podstatná část zákazníků základní tarif.

Od začátku roku 2011 proběhlo na našem speedmeteru téměř milion měření, přičemž u více než tři čtvrtě milionu měření jsme byli schopni určit kraj, ze kterého se uživatel k Internetu připojil.

TETA (průměrná rychlost: downstream 20,6 Mbit/s, upstream 13,8 Mbit/s)

Firma TETA s.r.o. vznikla v roce 1993 a sídlí v Ústí nad Labem. Poskytuje širokou škálu služeb v oblasti ICT a provozuje vlastní kabelovou síť pod názvem tetanet.

Rozvody kabelové televize, na kterých nabízí připojení k Internetu pro domácnosti, se nacházejí v Ústí nad Labem, Chlumci a Chabařovicích. Přičemž v prvních dvou jmenovaných městech mají zákazníci možnost vybírat ze tří tarifů o rychlosti 10, 50 a 100 Mbit/s. V Chabařovicích je dostupná rychlost maximálně 8 Mbit/s.

UPC (průměrná rychlost: downstream 13,7 Mbit/s, upstream 1,7 Mbit/s)

Kabelového operátora UPC není třeba dlouze představovat. Na českém trhu pod tímto názvem působí už více než jedenáct let, její předchůdce firma Cable Plus ale vznikla už začátkem roku 1991. 

Díky postupným akvizicím lokálních jsou její služby dostupné napříč městy po celém Česku. UPC je po Telefónice O2 druhým největším tuzemským provozovatelem telekomunikačních služeb.

Ve srovnání s dosud uveřejněnými výsledky z Prahy, Moravskoslezského a Jihomoravského kraje, dosáhli uživatelé v Ústeckém kraji dle měření speedmeteru na Lupě v minulém roce přibližně o 1 Mbit/s vyšších hodnot na downstreamu.

GRAPE SC (průměrná rychlost: downstream 12,5 Mbit/s, upstream 7,6 Mbit/s)

Firma sice sídlí na pražském Václavském náměstí, provozuje bezdrátové sítě v Ústeckém kraji, konkrétně v okolí Loun, Žatce a Chomutova. Kromě připojení k Internetu prostřednictvím vysokokapacitních mikrovlnných spojů, nabízí GRAPE SC na své optické síti FTTB v některých lokalitách připojení pro domácí uživatele až o rychlosti 250 Mbit/s. Tento tarif přijde měsíčně na 1200 Kč.

RIO Media (průměrná rychlost: downstream 10,2 Mbit/s, upstream 6,4 Mbit/s)

Rio Media byla založena na začátku roku 2008, necelý rok a půl po prodeji společnosti Karneval Media do rukou UPC za 9 miliard korun.  Co mají ale společného Karneval Media s Rio Media? Personální provázanost. Mnoho lidí, kteří dříve pracovali pro Karneval Media, nyní pracuje pro Rio Media, včetně bývalého generálního ředitele Karneval Media Roberta H. Gardnera, který je nyní předsedou představenstva Rio Media.

Záhy po svém založení prokázala Rio Media akviziční apetit, když postupně skoupila několik lokálních ISP. Nejdříve v její síti uvízla firma F.C.A., významný provozovatel kabelových sítí ve více než dvou desítkách měst po celé republice. Následovaly Antény 2H+B a metropolitní síť Olomouc,  českolipská síť CL-NET a konečně severomoravská MATTES AD, poskytující služby pod názvem 802.cz. Díky akvizici CL-NETu nabízí své služby ale i v Ústeckém kraji. Za tarif data Expres o rychlosti 100 Mbit/s zaplatí například zákazník v Chomutově 675 Kč za měsíc.

Speednet (průměrná rychlost: downstream 8,1 Mbit/s, upstream 2,7 Mbit/s)

Teplická společnost Speednet nabízí připojení k Internetu hlavně prostřednictvím bezdrátových sítí v pásmu 5 GHz. Kromě WiFi technologie disponuje firma v Duchcově také optickou sítí, která je zatím zavedena do domů v pěti ulicích, provozovatel však plánuje její další rozšiřování. Tarif s rychlostí 100/100 Mbit/s přijde měsíčně na necelou tisícovku. Prvních šest měsíců platí zákazník polovinu, s tím, že službu je nutné užívat minimálně rok.

LTnet (průměrná rychlost: downstream 6,6 Mbit/s, upstream  3,1 Mbit/s)

Lovosickou síť LTnet provozuje Marek Smutný. Aktuálně svojí bezdrátovou sítí pokrývá celkem 66 obcí. Ve Štětí a Lovosicích vybudovala firma vlastní optickou síť FTTH, na které nabízí kromě vysokorychlostního připojení k Internetu také digitální televizi a telefonní služby. Tarif 100/100 Mbit/s přijde bez jedné koruny na tisíc korun měsíčně.

JAW.cz (průměrná rychlost: downstream 6 Mbit/s, upstream  4 Mbit/s)

Firma JAW.cz sídlí v Děčíně a v jeho okolí poskytuje telekomunikační služby včetně připojení k Internetu a to jak firmám, státní správě, tak i domácnostem. Firma vlastní bezdrátovou sítí pokrývá, Děčín, Českou Kamenici a okolí Labské stráně. Kromě WiFi sítě nabízí své služby ve vybraných lokalitách Děčína také na optické síti. 

RETE internet (průměrná rychlost: downstream 5,9 Mbit/s, upstream  2,8 Mbit/s)

Plzeňská firma RETE internet má v Ústeckém kraji pobočku v Roudnici nad Labem. Právě v Roudnici má společnost vybudovanou optickou síť, na kterou pomocí optických nebo metalických rozvodů připojuje své zákazníky. V současné době na této síti nabízí RETE Internet pro domácí uživatele připojení internetu o maximální rychlosti 64/64 Mbit/s za 595 korun měsíčně. Kromě optické sítě firma disponuje bezdrátovou síti v pásmu 5 GHz a 3,5 GHz.

Cloud23

SOFTEX NCP (průměrná rychlost: downstream 5,8 Mbit/s, upstream  3 Mbit/s)

Mostecká firma se na trhu informačních technologií pohybuje už začátku devadesátých let minulého století. Od roku 1999 buduje společně s SBD Krušnohor Centrální Informační Síť SBDK (CIS) v Mostě. Na této síti SOFTEX NCP nabízí připojení k internetu, hlasové služby a IPTV.

Kromě mostu nabízí své služby také v Bílině, Litvínově, Lomu, Meziboří, Teplicích, Duchcově a Oseku. V objektech, které jsou připojeny na CIS vyjde přípojka o rychlosti 100 Mbit/s na 840 korun měsíčně.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).