Hlavní navigace

V Česku se objevily minulý týden také signály ze Španělska

7. 7. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

7. 7. 2009

V souvislosti se zprávou o dobrých příjmových podmínkách, která se objevila minulý týden na našem webu, poslal do redakce serveru DigiZone.cz svůj úlovek Pavel RůžičkaPlzně. Tomu se podařilo zachytit na frekvenci 88.8 MHz španělskou stanici RNE Radio 5 z vysílače Zamora – Eli Visi, který je od jeho bydliště vzdálen 1.732 km a má výkon 80 kW.

Včera večer se nad Plzní přehnala bouře a nastaly opět příhodné podmínky pro lovení stovky kilometrů vzdálených rozhlasových stanic v pásmu 87,5 – 108 MHz, informoval v neděli večer Růžička a dodal, že tentokrát bylo možné přijímat řadu kmitočtů z jižní Evropy, konkrétně Španělska a Itálie. Aktivní kmitočty byly například 103.1, 103.3 a 100.4 MHz. Zde však byl signál velmi slabý a identifikace stanice (PS kód) v RDS se nezobrazila.

Tyto úlovky se však mohly objevit v éteru i za jiných příčin, než tomu bylo u polské televize a německých multiplexů. To potvrdili členové Československého DX klubu, kteří se dálkovému příjmu aktivně věnují. Zatímco stanice od našich sousedů se mohly objevit díky zlepšeným podmínkám, signály ze Španělska a dalších zemí se k nám mohou dostat díky odrazům. Myslím si, že může dojít i k odrazům přímo v rámci přecházející studené fronty, uvedl Michal HoftichPrahy.

KL22_nominace

Já si myslím, že bouřka asi nepřiláká sporadiku (jev, kdy se šíří stanice ze stovek až tisíců km, pozn. red.), ale může ji přerušit. Byl jsem v minulosti několikrát svědkem úkazu, že probíhalo šíření sporadikou, pak přišla bouřka, sporadika vymizela, a po přechodu bouřky se zase obnovila. Silná elektrická pole v bouřkových mracích mohou mít patrně i takový účinek, navíc když má ještě oblačnost značnou tloušťku, upřesnil v konferenci DX-listy Karel Honzík z Plzně.

RDS španělské stanice RNE 5. Foto: Pavel Růžička, Plzeň

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.