Hlavní navigace

V létě zamíří na pulty obchodů poslední Nokie s operačním systémem Symbian

Martin Vyleťal

Dva a půl roku poté, co Nokia uzavřela partnertsví s Microsoftem, zamíří na trh poslední dodávka chytrých telefonů s operačním systémem Symbian. Podpora skončí v roce 2015.

Podle informací deníku The Financial Times zamíří v průběhu léta na trh poslední dodávka chytrých mobilních telefonů značky Nokia s operačním systémem Symbian. Finská firma se tak v oblasti smartphonů začne plně spoléhat na operační systém Windows Phone z dílny Microsoftu, se kterým výrobce podepsal strategickou smlouvu loni v únoru. (I nadále by se měly vyrábět také modely využívající platformu S40.)

Poslední telefon se Symbianem byla Nokia 808 PureView, která se objevila na trhu v polovině loňského roku. Přitom první telefon vybavený Symbianem, Nokia 9210 Communicator, se začal prodávat už o 11 let dříve.

Ještě v roce 2010 posílala Nokia co čtvrt roku na trh zhruba 25 milionů telefonů s operačním systémem Symbian. V posledním čtvrtletí loňského roku to bylo jen 1,2 milionů kusů.

Už dříve Nokia oznámila, že vývoj platformy Symbian je zastaven a nadále bude tento operační systém pouze ve stádiu údržby. Podpora je garantována do roku 2015.

Zdroj: WMPoweruser a ZDNet

Našli jste v článku chybu?
14. 6. 2013 9:50

> bych chtel videt chudaka slepce, matlajiciho na dotykaci

Milión koček? Prosím, jak si přejete: http://www.youtube.com/watch?v=KLUqr1kZYyE :-)

Na videu je sice iPad, ale s iPhone či Androidem by to bylo velice podobné. Práce na dotykáči není pro nevidomého úplně jednoduchá, ale není nemožná. Viz též třeba http://poslepu.blogspot.cz/2012/10/nevidomi-dotykove-ovladani-poslepu.html

14. 6. 2013 20:18

S výše uvedenou formulací souhlasím na 105% (proto ostatně ve firmě nabízíme pro nevidomé pouze telefony s klasickou klávesnicí :-) a pokud by se někomu povedlo Nokii přesvědčit, aby třeba model C5-00.2 ještě chvíli vyráběla, bylo by to zcela úžasné, nicméně i s přechodem na dotykové mobily si nevidomí nakonec poradí.

Při přechodu z MS-DOSu na Windows to bylo úplně stejné – na začátku si také nikdo neuměl představit, jak místo jednoduché práce v textovém režimu režimu budou nevidomí bloudit ve …