Hlavní navigace

V Nizozemsku začala výstavba DAB sítě pro komerční rozhlasové stanice

Lukáš Polák

Posluchači v Nizozemsku si doposud mohli prostřednictvím digitálního rozhlasu naladit pouze veřejnoprávní stanice. Ostrý provoz komerčního multiplexu začne v září.

Doba čtení: 1 minuta

Telekomunikační operátor Broadcast Partners začal na počátku tohoto měsíce v Nizozemsku s výstavbou digitální rozhlasové sítě (DAB), která bude určena komerčním stanicím. Informoval o tom server Radio.nl. V současné době probíhá instalace technologií po celé zemi a první signály by se mohly k zájemcům dostat už za několik dní, konkrétně 1. června. Od 1. září by se pak měl multiplex dostat na celostátní úroveň. Šíření signálu bude probíhat na kanálu 11C.

ČTĚTE TAKÉ: Brava HDTV od Skylinku má nový grafický vizuál, logo i pozměněný název

V první fázi by měl být signál dostupný pro 40 % obyvatelstva. Od září se v multiplexu objeví rozhlasové stanice 538, Q-music, Sky Radio, Slam FM, Radio Veronica, 100%NL, Sublime FM a BNR Nieuwsradio. O tom, ze kterých vysílačů bude konkrétně multiplex šířen, se mohou zájemci přesvědčit v tomto přehledu. Technologie DAB funguje v Nizozemsku už v tuto chvíli, jde ale pouze o veřejnoprávní rozhlas, který využívá kanál 12C pro devět svých stanic.

Našli jste v článku chybu?