Hlavní navigace

V Polsku proběhla šestá vlna vypínání analogového pozemního vysílání

Lukáš Polák

Zároveň došlo v řadě lokalit také ke spuštění tamního multiplexu 3, který je označován jako veřejnoprávní. Je v něm mimo jiné šířen i program TVP 2 v HD rozlišení.

Doba čtení: 1 minuta

Už pouhý měsíc dělí naše severní sousedy od definitivního konce pozemního analogového vysílání. Dnes proběhla v Polsku šestá vlna vypínání původní technologie, která se dotkla celkem 782 měst a obcí v devíti vojvodstvích, což čítá přibližně 8 milionů obyvatel. Pravděpodobně nejznámějším vysílačem, k jehož vypnutí v této vlně došlo, jsou Kielce / Święty Krzyż, kde se tento krok týkal programů Jedynka, Dwójka a TVP Info Kielce. Z dalších lokalit, které se vypínaly, šlo o Bialystok, Bieszczady, Deblin, Lublin, Olsztyn, Opoczno, Plock, Przemysl, Siedlce, Suwalki a Zamosc.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Polské veřejnoprávní televizi hrozí, že se její HD kanály nevejdou do DVB-T

V Polsku žije přibližně 38 milionů lidí, 36 milionů z nich už nyní může zachytit signál pozemní digitální televize. Právě s vypínám analogu souviselo i spouštění tamního multiplexu 3 v dalších lokalitách. Podrobnější informace přinesl státní informační web Cyfryzacja.gov.pl. V tabulce jsou uvedeny jak hlavní vysílače, tak i takzvané gapfilery (převaděče/dokrývače). I mezi nimi opět figurují Kielce, které budou šířit signál „Trojky“ na kanálu 47. V rámci třetího zemského multiplexu jsou v Polsku šířeny programy TVP 1, TVP 2 HD, TVP Info, TVP Kultura, TVP Polonia, TVP Historia a TVP Rozrywka.

Našli jste v článku chybu?