Hlavní navigace

V Praze, Ústí nad Labem, Plzni a Chebu dnes končí analogová ČT 2

30. 10. 2008
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

 Autor: 118483
Varovné čtverečky v obrazu analogové ČT 2 v Praze, na Ústecku, Plzeňsku a Chebsku dnes nakrátko vystřídá zrnění. Kanály, které Dvojka využívá na vysílačích Žižkov, Buková hora, Krašov a Zelená hora, začnou brzy využívat nové digitální sítě. V Praze a na Plzeňsku to bude multiplex 2 s digitálním signálem Novy a Primy, na Ústecku a Chebsku veřejnoprávní multiplex s programy České televize a Českého rozhlasu. Další vypínání analogové ČT se za měsíc dotkne diváků na Sušicku a Chomutovsku.

V kolik hodin se ČT 2 odmlčí?

Vypínání analogové ČT 2 na všech čtyřech vysílačích nastane krátce před půlnocí. Podle Pavla Hanuše, vedoucího projektu digitalizace České televize, je pravděpodobný stejný scénář jako u vypínání analogové Dvojky na Cukráku a Kleti, tedy že minutu před půlnocí dojde k ukončení vysílání ČT 2 a obratem se na stejných kanálech začnou konfigurovat digitální multiplexy. Jejich „naběhnutí“ ale nějakou dobu trvá, takže v případě multiplexu 1 bude možné digitální signál ČT naladit asi okolo šesté hodiny ráno, u multiplexu 2, který se musí celý přebudovat, to bude trvat o něco déle. Očekáváme, že začne vysílat někdy mezi desátou dopoledne a jednou odpoledne, ale přesný termín se nedá říci, uvedl pro DigiZone.cz Jiří Vykydal, vedoucí útvaru rozvoje a investic Českých Radiokomunikací.

Zda se vypínání analogové ČT 2 týká zrovna vás, zjistíte podle varovného piktogramu v pravém dolním rohu obrazovky. Pokud se nacházíte v oblasti, kde má dojít k ukončení analogového vysílání ČT 2, a nemáte vpravo dole čtyři šedivé čtverečky, z nichž v pravidelných intervalech vyjíždí informační lišta s termínem vypínání vysílače, o analogový signál Dvojky nepřijdete. Konkrétně v Praze se ale vypínání ČT 2 týká naprosto všech diváků, kteří ji ještě přijímají pozemně analogovou cestou. V jiných regionech, kde se vypíná hlavní vysílač, však mohou diváci přijímat analogovou ČT 2 z jiných lokalit, a tak se jich dnešní manévr veřejnoprávní televize nedotkne.

Ilustrační anténa na střeše

Vypnou nám ČT 2. Co máme udělat, abychom o ni nepřišli?

Pokud patříte mezi ty diváky, kteří dnešní půlnocí přijdou o možnost sledovat pozemní cestou analogovou ČT 2, máte hned několik možností, jak si její příjem zachovat. Nejde jen o pozemní digitální příjem, ke kterému je třeba jednoduchý set-top-box, existuje i několik dalších možností, z nichž většina ale zároveň znamená přejít k placeným televizním službám. Výčet možností a přehled všech typů digitálního vysílání nabízí speciální článek DigiZone.cz.

Praha – vypíná se Žižkov na kanále 41

Vysílač Žižkov - ilustrační

Konkrétně v Praze dnes končí analogové vysílání ČT 2 na kanálu 41. Jde již o druhý pražský vysílač, který vypíná analogovou Dvojku; 30. září tak učinil Cukrák, kde ČT 2 vysílala na kanále 53. K vypínání musí dojít proto, že kanál 41 je určený pro zemskou digitální síť 2 Českých Radiokomunikací, která je určená komerčním televizím. Konkrétně v ní budou vysílat televize Nova a Prima, později se přidají jejich bonusové programy Nova Cinema, Prima klub a také zcela nová plnoformátová televize Barrandov. Multiplex 2 využije vysílací kanál 41 nejen na Žižkově, ale také na Cukráku (oba vysílače vytvoří tzv. jednofrekvenční síť). Podobným způsobem bude v Praze od zítřka fungovat i veřejnoprávní multiplex 1 – rovněž bude vysílat ze Žižkova i Cukráku na tomtéž kanálu 53.

Problémy s příjmem ČT 2 po vypnutí jeho analogového vysílání mohou mít i diváci, kteří už před časem přešli na pozemní digitální příjem ČT. V Praze totiž v noci na zítřek končí přechodný digitální multiplex A, v němž vysílají všechny čtyři programy ČT společně s Novou, a tak si všichni diváci budou muset spustit na set-top-boxech automatické ladění, aby se jim znovu načetla aktuální programová nabídka s definitivními vysílacími kanály. Toto ladění budou muset diváci spustit dokonce opakovaně, protože digitální signál Novy a Primy se přihlásí o něco později než signál České televize z nově spuštěného veřejnoprávního multiplexu na Žižkově. Diváků, kteří sledují televizi přes satelit, kabel nebo IPTV, se tyto úpravy samozřejmě netýkají.

Podrobnosti o digitálním vysílání v Praze

Ústí nad Labem – vypíná se Buková hora na kanále 33

Buková hora

Na Ústecku dnes o půlnoci skončí analogové vysílání ČT 2 na kanále 33 z vysílače Buková hora. Diváci, kteří tento signál přijímají, zaznamenali první přípravu na toto vypnutí už 6. října, kdy Česká televize zaměnila vysílací kanály analogových programů ČT 1 a ČT 2 na Bukové hoře. ČT 1 totiž původně vysílala na vypínaném kanálu 33, zatímco ČT 2 využívala kanál 50. Nyní je tomu naopak a ČT 2 na kanále 33 tedy skončí, aby na něm mohl od zítřejšího rána naběhnout veřejnoprávní multiplex se čtyřmi programy ČT a sedmi stanicemi Českého rozhlasu. Česká televize zároveň zmizí z přechodné digitální sítě A na kanálu 58, kde zůstane digitální vysílání Novy a od pátku se k němu přidá i Prima (v rámci nového multiplexu 2).

Diváci na Ústecku a okolí, kteří už před časem přešli na digitální příjem ČT z Bukové hory, sice vypínání analogové Dvojky nezaznamenají, ale i oni si budou muset během pátku spustit automatické ladění set-top-boxu, aby se jim načetla nová programová nabídka a především nové vysílací kanály digitálních sítí. Bez tohoto ladění by jim totiž digitální příjem nefungoval. Nové vysílací kanály se totiž do set-top-boxu nenačítají automaticky. Kvůli vypínání analogové ČT 2 také dojde, a v některých případech už došlo, ke změně primárního signálu tohoto programu pro analogové dokrývače. V některých případech budou tyto dokrývače přijímat digitální signál ČT 2, který budou převádět do analogu.

Podrobnosti o digitální vysílání v Ústí nad Labem

Plzeň – vypíná se Krašov na kanále 48

Krašov

Hlavní západočeský vysílač Krašov musí vypnout analogové vysílání programu ČT 2 na kanálu 48, aby na něm během pátku mohlo začít digitální vysílání Novy a Primy v multiplexu 2. Plzeňsko se už jednoho vypínání analogové Dvojky dočkalo letos v červenci, kdy Česká televize zahajovala digitální vysílání veřejnoprávního multiplexu na Krašově. Tehdy se ale musel vypínat menší příměstský vysílač Krkavec (tomuto vypnutí ještě předcházelo prohození vysílacích kanálů analogových ČT 1 a ČT 2 na tomto vysílači), a řada diváků, kteří nechtěli přejít na digitální příjem ČT a přepínat do analogu, když sledovali Novu a Primu, natočila anténu na Krašov. Nyní tedy tito diváci budou muset přejít na digitální příjem, jinak o ČT 2 definitivně přijdou.

Pokud však ČT 2 oželí, mohou diváci na Plzeňsku nadále sledovat analogový signál ČT 1, Novy a Primy, a to až do října příštího roku, kdy by mělo být analogové vysílání všech tří programů ukončeno (alespoň na hlavním vysílači Krašov). Diváci, kteří už přijímají digitální vysílání ČT z Krašova, a chtějí od pátku přijímat digitálně také Novu s Primou na kanále 41, si budou muset na svém set-top-boxu spustit automatické ladění. Načte se jim nová programová nabídka a teprve poté budou moci sledovat stanice obsažené v multiplexu 2. Stejné „skenování“ čeká diváky i po spuštění multiplexu 3 z plzeňského Krašova, které je naplánované na letošní prosinec. V lednu příštího roku jim pak v digitální síti 2 vedle Novy a Primy přibude nová televize Barrandov.

Podrobnosti o digitálním vysílání v Plzni

Cheb – vypíná se Zelená hora na kanále 36

Vysílač Zelená hora - ilustrační

Chebsko přijde úderem dnešní půlnoci o analogový signál ČT 2 na kanále 36 z vysílače Zelená hora. Diváci, kteří tento kanál přijímají, zaznamenali již před několika dny určitou změnu: protože je nutné uvolnit kanál 36, na kterém dosud vysílala analogová ČT 1, přistoupila nejprve Česká televize k prohození vysílacích kanálů analogových ČT 1 a ČT 2. K tomuto manévru došlo 6. října, a ČT 1 od tohoto dne vysílá ze Zelené hory analogově na kanálu 53, zatímco ČT 2 přešla na vypínaný kanál 36. Na něm se od zítřejšího rána objeví veřejnoprávní multiplex se čtyřmi programy České televize a sedmi stanicemi Českého rozhlasu.

KL22_nominace

Diváci, kteří už na Chebsku přijímali dálkově veřejnoprávní multiplex na kanálu 34 z plzeňského vysílače Krašov, mohou přejít na kvalitnější místní příjem z kanálu 36 na vysílači Zelená hora. Jen si kvůli němu musí na set-top-boxu znovu spustit automatické ladění programů, aby se jim načetla aktuální programová nabídka, tedy nový vysílací kanál s týmž multiplexem, ale z bližšího vysílače. Pro místní příjem je vhodnější jiná anténa než pro dálkový, ale pokud diváci budou chtít už od zítřka přijímat digitálně i Novu s Primou, je výhodnější ponechat dálkový příjem z Krašova. I v tomto případě je ale nutné spustit automatické ladění set-top-boxu, aby se Nova s Primou načetly do programové nabídky.

Podrobnosti o digitálním vysílání v Chebu

Spadáte do některého z regionů, kde se dnes vypíná analogová ČT 2?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.