Hlavní navigace

Václav Žák: "Dohoda" analogových televizí je nesmysl

2. 2. 2007
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

2. 2. 2007

Plán analogových televizí, jak vyšachovat ze hry nové digitální televizní programy a obsadit prostor v digitálních multiplexech, je podle předsedy Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) Václava Žáka pouhou spekulací. Neexistuje žádný oficiální návrh tohoto znění, takže ani nemá smysl se k tomu vyjadřovat, řekl Žák serveru DigiZone.cz.

Údajný plán nebyl ani součástí návrhu změny vysílacího zákona, který se objevil na ministerstvu kultury během krátkého úřadování ministryně Heleny Třeštíkové a od něhož se na středečním semináři občanského sdružení Hermes distancovala náměstkyně Petra Smolíková. Tento návrh měl opožděně řešit otázku odebírání analogových kmitočtů současným provozovatelům, respektive jejich výměnu za kmitočty digitální, přiblížil Žák.

Návrh ale spadnul pod stůl, protože narazil na problém s vymahatelností tohoto ustanovení. Komerční televize mají od RRTV prodloužené licence pro analogové vysílání a novým zákonem jim nelze zpětně tyto licence zkracovat nebo odjímat, ani odebírat analogové kmitočty. Novela takového znění by se ale hodila Asociaci digitálních televizí (ADT), které by otevřela prostor pro vstup na trh, aniž by současné televize mohly nadále vysílat jak analogově, tak digitálně.

Digitální televize to naznačují i ve svém dnešním prohlášení, když píší: Domníváme se, že musí být neprodleně příslušnými orgány učiněno politické rozhodnutí, alespoň částečně napravující pochybení minulosti a odstraňující překážky pro budoucí rozvoj digitálního vysílání v České republice, k němuž je Česká republika zavázána i v důsledku svého členství v Evropské unii. Podle Žáka ale nelze chybu, která nastala přijetím novely vysílacího zákona z roku 2001 s paragrafem o automatickém prodlužování licencí pro analogové vysílání, zpětně nijak vyřešit.

Jediným řešením je skutečně generální dohoda všech subjektů na trhu. Už i antimonopolní úřad přistoupil na to, že kompenzační licence pro komerční televize za vrácení analogových kmitočtů neznamenají narušení hospodářské soutěže, uvedl Žák. Předsedu RRTV, stejně jako šestici digitálních televizí, překvapuje nejasný postoj České televize k celému procesu přechodu na DVB-T.

Rozhovor s předsedou RRTV Václavem Žákem přineseme v úterý 6. února 2007

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.