Hlavní navigace

Vánoce za čtyři miliardy

Jan Handl

Vánoce už vypukly i na Internetu. Velké i ty menší portály se převlékají do červené barvy, otylý vousatý stařík vykukuje ze stránek elektronických obchodů a okupuje i newslettery, kterými své příznivce bombardují všichni ti, kteří se snaží něco prodat.

Jan Handl

Ilustrace: Nenad Vitas

Vánoce jsou na českém Internetu již tradičně hlavně o nabídce i těch nejneuvěřitel­nějších dárků, jde o obchod a peníze, jako vždy až na prvním místě.

Jeden by čekal, že se ve vánočních přílohách na portálech dočte o tom, jak to vlastně je s litím olova. A nebo něco o tom správném, původním duchovním významu vánočních svátků. Místo toho jsme masírováni informacemi o tom, jaký notebook se nejvíce hodí pod stromeček a jaké že to parfémy letos „frčí“. Ať se to někomu líbí nebo ne, každý Čech prý utratí asi osm tisíc korun za dárky. A Internet, stejně jako všechna ostatní média, všem poradí, za co že ty peníze mají vydat.

Content 2017 Tip Kytary

Odborníci odhadují, že za vánoční dárky utratí letos internetoví uživatelé v elektronických obchodech rekordní čtyři miliardy korun. A to už je slušná sumička. Proto se nemůžeme divit, že internetové Vánoce jsou hlavně o obchodu a marketingu. Čtenáři českého Internetu si chtějí nechat poradit, kde, co a za kolik koupit. Na skutečně vánoční témata už není dost místa, maximálně se dozvíme, jak se peče cukroví. Trendem je zpovídání celebrit, jak tráví ty svoje Vánoce. Vzpomínky na dětství s prskavkou v ruce, na první dárek, který si pamatují. Dá se říci, že internetové Vánoce jsou směsicí bulváru a marketingového působení na Čechy, kteří zcela určitě všechny zmíněné informace vítají a jsou jim návodem k „vánočnímu“ chování. Nákupy, dárky, peníze, slevy – tato slova bohužel zcela logicky vytlačila pojmy pohoda, klid, odpočinek, duchovno. Pokud chceme vnímat skutečné Vánoce, nezbude nic jiného, než doma inhalovat vůni jehličí a prozpěvovat si koledy. Na Internetu jsou vánoce o byznysu…

Ač zapřísáhlý ateista, o Vánocích si musím číst například z webu Víra.cz. Ten nabízí skvělý přehled na téma advent. Jak vyrobit adventní věnec a že Vánoce vůbec nejsou jenom o požírání cukroví – to jsou informace, které vítám.

Našli jste v článku chybu?
12. 12. 2007 13:43
Yakup (neregistrovaný)
ač mě to bez přečtení vašeho (xdrm) příspěvku nenapadlo, tak s vámi souhlasím. Vánoce jsou 24.12, pak pochopitelně 25.12, kdy většina z nás jezdí za zbytkem rodiny a pak taky 26.12, kdy si užíváme poslední den "volna".
12. 12. 2007 11:36
teprve prijdou od 24.12. Nebo uz vanoce slavite od 1.10 jako obchodnici? Ted je pred vanocni nakupni horecka a ta nema s klidem co do cineni. Ted je potreba co nejvyhodneji nakoupit.