Hlavní navigace

Velké přečíslování u Telecomu

19. 9. 2001
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Kompletní přečíslování všech telefonních stanic začal připravovat Český Telecom podle rozhodnutí ČTÚ. Přečíslování se nebude týkat jen klientů ČTc, ale všech telefonních čísel, protože zanikne nynější číselný plán a místo meziměstských předvoleb a účastnických čísel dostane každá přípojka devítimístné, takzvané národní telefonní číslo.

Český Telecom (ČTc) včera ráno svolal novináře na tiskovou konferenci do pražského hotelu Marriott, aby jim oznámil, že všemi očekávaná chvíle „velkého přečíslování“ se přiblížila na vzdálenost jednoho roku. V noci ze soboty 21. září 2002 na neděli 22. září 2002 bude muset ČTc na základě rozhodnutí Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) změnit telefonní čísla všech cca 3,85 milionu účastnických telefonních a ISDN přípojek. Ke stejnému datu přečíslují účastnické stanice také alternaticvní operátoři u pevných telefonních přípojek, avšak mobilní operátoři tak učiní v jiném termínu.

Přečíslování se u ČTc dotkne více než 140 telefonních ústředen, přičemž u devíti procent dojde k přečíslování dvojímu. Právě devět procent telefonních ústředen je totiž stále ještě analogových, a ty ČTc nejdříve přemění na digitální, přičemž se změní i účastnická telefonní čísla. Důvodem přečíslování je dle tiskové zprávy, vydané ČTc, uvolnění číselných řad pro další operátory a sjednocení číselného plánu se zeměmi Evropské unie.

Nový číselný plán stanoví, že telefonní čísla začínající jedničkou budou vyhrazena tísňovému volání (snad už dojde i na 112, tedy až vláda vyčlení peníze). Čísla začínající na dvojku až pětku budou určena pro pevné telefonní linky, ostatní (kromě nuly) zůstanou mobilním operátorům, pro připojení k Internetu, pro textové služby a další zvláštní tarify.

Nová telefonní čísla by měla umožnit přenositelnost a volbu operátora. Každá telefonní přípojka dostane tzv. národní telefonní číslo, které bude sestávat z devíti číslic. Při této příležitosti zaniknou předvolby pro meziměstské volání s předčíslím „0“ --- při volání z Prahy do Brna tedy již nebudete vytáčet předvolbu „05“. Telefonní číslo do redakce Lupy se tedy změní z nynějšího tvaru +420 2 41441695 na pouhé +420 241441695. Vedlejším efektem přechodu na národní čísla bude redukce nynějších více než sta telefonních uzlů na pouhých 13 telefonních obvodů (stejně jako krajů), v jejichž rámci budou platit místní tarify --- to znamená, že při volání z Prahy do Říčan budeme platit jen místní tarif, takže ušetříme.

V souvislosti s tím šetřením je vhodné podotknout, že ČTc investuje do přečíslování, přenositelnosti čísla a volby operátora několik miliard korun. Zajímavě pak zněla šalamounská odpověď ředitele ČTc Přemysla Klímy, že zvýšené náklady se v ceně hovorného neprojeví přímo, i když nepřímo se růst nákladů na cenách projeví. Jak tomu rozumíte, to nechám na vás, já z toho příliš moudrý nejsem.

cif 24 - early cena - média

Nová telefonní čísla již byla zveřejněna v telefonním seznamu. Tam, kde jsou uvedena čísla tři, je jedno určeno pro mezidobí, kdy ještě podle starého číselného plánu budou přečíslovány přípojky analogových ústředen. Každý klient ČTc dostane poštou vyrozumění o novém telefonním čísle, a to se pak bude objevovat i na telefonních účtech. Pokud vaše přípojka není uvedena v telefonním seznamu, můžete využít buď stránku o přečíslování, kde máte možnost získat informaci o novém přiděleném národním telefonním čísle, anebo totéž na telefonním čísle 14 111, které bude funkční od 20. září (pouze s tónovou volbou).

Další informace získáte v pracovní dny od 7.00 do 22.00 na bezplatné telefonní lince 0800 111 111 u Českého Telecomu.

Dotkne se vás také dvojí přečíslování?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor se zabývá výkonovým marketingem na internetu. Pracoval pro Advertures, Dobrý web a Outrider. Martin byl dříve redaktorem Lupy a dalších periodik o IT.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).