Hlavní navigace

Veřejnoprávní Internet

4. 7. 2005
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Musím říct, že jsem web britské veřejnoprávní televize BBC nikdy nijak moc nenavštěvoval (a ani jsem nepřemýšlel o tom, zda je BBC něco víc než BBC News a Monty Python). Když jsem ale byl nedávno nucen trochu podrobněji se v něm vrtat, dost mě překvapilo, co všechno tam (zcela zdarma) je a co je zřejmě normální umisťovat na web veřejnoprávní televize.
Musím říct, že jsem web britské veřejnoprávní televize BBC nikdy nijak moc nenavštěvoval (a ani jsem nepřemýšlel o tom, zda je BBC něco víc než BBC News a Monty Python). Když jsem ale byl nedávno nucen trochu podrobněji se v něm vrtat, dost mě překvapilo, co všechno tam (zcela zdarma) je a co je zřejmě normální umisťovat na web veřejnoprávní televize.

Na webu veřejnoprávní České televize (ČT) jsem měl problém najít informace o celovečerním filmu, který produkovala před dvěma lety. Na webu BBC je (mimo jiné) tento úžasný přehled starých seriálů a soutěží, s podrobnými informacemi a ukázkami. Dokážete si představit, že by na webu ČT existovalo něco podobného na počest desítky let starých pořadů? Nebo aspoň něco takového? (Pokud na webu ČT někdy něco takového existovalo, pak se omlouvám, já si toho nikdy nevšiml.) Nebo Beethovenovy symfonie, které BBC vysílala (ke stažení jako klasické, nijak „nezabezpečené“ MP3 soubory).

Nejde ale jen o to, co BBC nabízí, ale v jaké formě to nabízí. Vedle zpráv na webu BBC vidíte odkazy na zprávy na totéž téma na konkurenčních serverech (něco jako Google News). A celý server je doslova prolezlý RSS kanály k volnému použití. Obojí byste si dneska mohli sami pořídit pomocí patřičných skriptů či jednoduchého softwaru. Ale BBC vám to nabízí sama od sebe, dobrovolně a s návodem.

Dokud ČT nebude mít podobný web, bude se marně snažit být srovnávána s BBC.

UXD

A teď něco úplně jiného…

Softwarové patenty

Už pozítří se má hlasováním rozhodnout o evropských softwarových patentech. Zatlačte na své poslance! Ale, upřímně řečeno, kolik našich poslanců je schopno aspoň mlhavě pochopit zákeřnost softwarových patentů? A ještě upřímněji řečeno: Kolik z vás, čtenářů zběhlých v IT, to chápe? Já to, myslím, chápu, ale pochybuji o tom, že bych to byl schopen vysvětlit českému poslanci.

Autor článku

Autor je víceméně nezávislým publicistou, překladatelem, programátorem, skladatelem a tak podobně.