Hlavní navigace

Viviane Reding chce zavést nová pravidla pro online distribuci hudby

Jiří Macich ml.

Evropská komise se možná nechala mírně inspirovat rétorikou pirátských stran a otevřela téma legálního šíření hudby a filmů po Internetu. Eurokomisařka Viviane Reding, která nastoupila další pětileté funkční období, chce v tomto ohledu revidovat evropský právní řád pro praktické fungování v digitálním věku. Jako jednu z hlavních priorit pro své další působení ve funkci Viviane Reding vidí nový systém pro legální stahování hudby, který bude přívětivý ke spotřebiteli, ale zároveň přinese odměny i…

Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Evropská komise se možná nechala mírně inspirovat rétorikou pirátských stran a otevřela téma legálního šíření hudby a filmů po Internetu. Eurokomisařka Viviane Reding, která nastoupila další pětileté funkční období, chce v tomto ohledu revidovat evropský právní řád pro praktické fungování v digitálním věku. Jako jednu z hlavních priorit pro své další působení ve funkci Viviane Reding vidí nový systém pro legální stahování hudby, který bude přívětivý ke spotřebiteli, ale zároveň přinese odměny i umělcům a nahrávacím společnostem. Nadhodila přitom otázku, jestli je skutečně nutné jít už jen cestou represe a nikoliv nových obchodních modelů.

Evropská komise se již dříve vyjádřila pro jednotnou panevropskou licenci pro distribuci multimediálního obsahu. V současnosti jsou licence často omezené jen na konkrétní zemi, takže Češi nemohou legálně nakupovat a stahovat třeba z britského iTunes Store, přestože by celá transakce probíhala na území Evropské unie. Otázkou je, jaký model má přesně Viviane Reding na mysli. V některých zemích se třeba objevují snahy zavést jakési speciální autorské poplatky ke službám pro přístup k Internetu. To by ale šlo z pohledu spotřebitele těžko hodnotit jako posun k lepšímu. (Yahoo Tech)