Hlavní navigace

Viviane Reding chce zavést nová pravidla pro online distribuci hudby

10. 7. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Evropská komise se možná nechala mírně inspirovat rétorikou pirátských stran a otevřela téma legálního šíření hudby a filmů po Internetu. Eurokomisařka Viviane Reding, která nastoupila další pětileté funkční období, chce v tomto ohledu revidovat evropský právní řád pro praktické fungování v digitálním věku. Jako jednu z hlavních priorit pro své další působení ve funkci Viviane Reding vidí nový systém pro legální stahování hudby, který bude přívětivý ke spotřebiteli, ale zároveň přinese odměny i…

Evropská komise se možná nechala mírně inspirovat rétorikou pirátských stran a otevřela téma legálního šíření hudby a filmů po Internetu. Eurokomisařka Viviane Reding, která nastoupila další pětileté funkční období, chce v tomto ohledu revidovat evropský právní řád pro praktické fungování v digitálním věku. Jako jednu z hlavních priorit pro své další působení ve funkci Viviane Reding vidí nový systém pro legální stahování hudby, který bude přívětivý ke spotřebiteli, ale zároveň přinese odměny i umělcům a nahrávacím společnostem. Nadhodila přitom otázku, jestli je skutečně nutné jít už jen cestou represe a nikoliv nových obchodních modelů.

Evropská komise se již dříve vyjádřila pro jednotnou panevropskou licenci pro distribuci multimediálního obsahu. V současnosti jsou licence často omezené jen na konkrétní zemi, takže Češi nemohou legálně nakupovat a stahovat třeba z britského iTunes Store, přestože by celá transakce probíhala na území Evropské unie. Otázkou je, jaký model má přesně Viviane Reding na mysli. V některých zemích se třeba objevují snahy zavést jakési speciální autorské poplatky ke službám pro přístup k Internetu. To by ale šlo z pohledu spotřebitele těžko hodnotit jako posun k lepšímu. (Yahoo Tech)

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.