Hlavní navigace

Vláda dnes projedná návrh diginovely, čeká se jeho schválení

18. 7. 2007
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 322915
18. 7. 2007

Po několika odkladech, způsobených připomínkami Legislativní rady vlády, se dnes kabinet premiéra Mirka Topolánka (ODS) bude zabývat návrhem digitální novely zákona o rozhlasovém a televizním vysílání. Jeho předkladatelem jsou ministerstva vnitra, kultury a průmyslu a obchodu. Přímo na jednání vlády však návrh předloží ministr vnitra Ivan Langer (ODS).

Cílem novely je odblokovat situaci v oblasti digitalizace a umožnit rychlejší přechod na digitální televizní vysílání v České republice. Legislativní rada vlády v pondělí došla k závěru, že návrh zákona doporučí vládě ke schválení ve znění připomínek, vzešlých z jednání rady, sdělila v tiskové zprávě mluvčí ministerstva vnitra Jana Malíková. Návrh podle ní podporuje rozvoj mediálního trhu, rozmanitost programové nabídky a naplňuje tak i zásady z programového prohlášení vlády.

Vláda ve svém prohlášení z letošního ledna napsala: Vláda považuje za významný přechod na digitální vysílání a hodlá předložit návrh změn příslušných právních předpisů nezbytných k realizaci tohoto záměru. Od tohoto procesu očekává rozvoj mediálního trhu, který ve svém důsledku povede ke zvýšení programové rozmanitosti, vzdělanosti a informovanosti občanů.

Přechod na zemské digitální vysílání je podle Malíkové nevyhnutelný proces daný světovým trendem digitalizace a konvergence přenosových platforem a služeb i zvyšující se potřebou efektivnějšího využívání kmitočtového spektra. Tato problematika je velice rozsáhlá a úzce svázaná se státní politikou, zejména v oblasti elektronických komunikací, informatiky, kultury a v oblasti sociální, uvedla mluvčí resortu vnitra.

MM_SS3

Návrh řeší problémy především ve dvou hlavních oblastech, jimiž jsou jednak získání volných kmitočtů pro sestavení a vybudování digitálních sítí určených pro televizní vysílání a jednak zajištění obsahu vysílání pro digitální sítě, sdělila Malíková. Cílem novely je rozšíření nabídky současných televizních programů vysílaných prostřednictvím zemského analogového televizního vysílání o nové programy a související služby v rámci zemského digitálního televizního vysílání, dodala mluvčí.

Dosud v České republice probíhá zemské digitální televizní vysílání pouze v omezeném rozsahu a možnosti jeho dalšího rozvoje jsou bez této úpravy značně omezeny, konstatovala Jana Malíková.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.