Hlavní navigace

Vláda schválila Technický plán přechodu, přistoupila na rok 2012

28. 4. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Autor: 115393
28. 4. 2008

AKTUALIZOVÁNO Vláda schválila na dnešním jednání Technický plán přechodu na digitální vysílání. K dispozici byly dvě verze s vypínáním v roce 2011 a 2012. Politici se nakonec přiklonili k té, která obsahovala pozdější termín a vyhověla tak požadavku Českých Radiokomunikací a TV Nova. Důležité je však zmínit, že červen 2012 se týká pouze dvou lokalit, a to Zlína a Jesenicka. Na dalším území Česka nebude analogový televizní signál k dispozici už v listopadu 2011.

Jak uvedl na dnešní tiskové konferenci ministr průmyslu a obchodu Martin Říman, v případě Zlína a Jesenicka jde o technický problém na dvou vysílačích, takže je pro souběh analogového a digitálního vysílání v těchto lokalitách nutná delší doba, než jakou stanovuje TPP, tedy šest měsíců.

Rok 2012 obhajoval 1. dubna v rozhovoru pro DigiZone ředitel pro transformaci ČRa Kamil Levinský. Naše síť musí být postavena na výrazně vyšší pokrytí než sítě 3 a 4, a dokonce i než veřejnoprávní multiplex (ten musí ze zákona pokrývat minimálně 95 procent obyvatel, pozn. red.), protože do ní bude alokována současná analogová síť televize Nova. Náš postup je plně v souladu s doporučením Evropské komise, řekl tehdy Levinský.

cif 24 - early cena - média

Termín dřívější, 2010, navrhovali představitelé Asociace digitálních televizi (ADT), kteří byli rokem 2012 zneklidnění a své stanovisko dali vědět v lednu prostřednictvím tiskové zprávy. ADT je zneklidněna signály, že některé subjekty se snaží v rámci připomínkového řízení k Technickému plánu přechodu z analogového na digitální vysílání (TPP) posunout datum dokončení digitalizace na rok 2012, hlásala tehdy TZ. Český telekomunikační úřad (ČTÚ) byl nakonec pro rok 2011 a bral ho jako ústupek současným televizím.

K TÉMATU:
Co obsahuje finální návrh Technického plánu přechodu?
Pavel Dvořák: Rokem 2011 jsme v TPP ustoupili televizím
Kamil Levinský: Rok 2012 je plně v souladu s doporučením Evropské komise
ADT odmítá jako termín vypnutí analogu rok 2012

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).