Hlavní navigace

Vladimír Železný se vrací do hry. Koupil podíly v TV Pohoda a multiplexu 4

17. 2. 2012
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
Do televizního byznysu se po letech vrací Vladimír Železný, první generální ředitel televize Nova, který z nejsledovanější české televizní stanice odešel v roce 2003 po vstupu finanční skupiny PPF. Železný už před lety začal pomáhat ostravskému podnikateli Radimu Pařízkovi s projektem připravované dětské televize Pohoda. Poté, co Pařízek letos v lednu převzal od Telefóniky provozování televizního multiplexu 4, stal se menšinovým vlastníkem nového operátora této sítě, společnosti Digital Broadcasting, a rovněž firmy TP Pohoda, která vlastní licenci TV Pohoda.

Osvědčená cesta servisní organizace

Vladimír Železný mi pomáhá s projektem televize Pohoda asi šest let, potvrdil serveru DigiZone.cz Radim Pařízek. Už loni tato informace pronikla do médií, tehdy ale bylo jméno prvního ředitele Novy zmiňováno jen v souvislosti s mediálním poradenstvím. Role Vladimíra Železného se ale od letošního roku změnila. Je menšinovým vlastníkem TV Pohoda i společnosti Digital Broadcasting, odpověděl Pařízek na dotaz serveru DigiZone.cz. Zatím jsme to nekomunikovali, protože změny ještě nezapsal obchodní rejstřík, dodal. Což sice platí pro firmy TP Pohoda a Digital Broadcasting, ale nikoli pro novou servisní společnost Pohoda Top Media, s.r.o.

Právě tuto firmu zapsal obchodní rejstřík letos 1. února a Vladimír Železný v ní vlastní podíl 34 procent. Zbývajících 66 procent patří Pařízkově firmě Rádio Čas, která provozuje stejnojmenné ostravské rádio. Pohoda Top Media bude zřejmě servisní organizací televize Pohoda, protože vysílací licenci vlastní jiná Pařízkova firma TP Pohoda. U té zatím obchodní rejstřík uvádí jako většinového majitele opět Pařízkovu společnost Rádio Čas (patří jí podíl 95 procent), a jako minoritního dalšího ostravského podnikatele Romana Jeřábka, který podle obchodního rejstříku drží i 10 procent v novém operátorovi multiplexu 4, firmě Digital Broadcasting (možná že právě jeho podíly v obou firmách přejdou na Železného).

Vladimír Železný - TV Barrandov, 2011

Vladimír Železný při loňském natáčení pořadu Prominenti pro televizi Barrandov (Foto: TV Barrandov)

Vladimír Železný, bydliště Brusel

Železného podíl v nové společnosti Pohoda Top Media je psaný na bydliště v Bruselu, stejně jako šest dalších firem, v nichž má bývalý šéf Novy aktuálně podíly. Žádná další Železného společnost ale zjevně nemá s televizí Pohoda nebo multiplexem 4 souvislost. Jedině snad Top Media Servis, která vznikla v roce 2007, krátce po přijetí novely zákona o rozhlasovém a televizním vysílání, která umožňovala šesti původním vítězům licenčního řízení na provozovatele prvních pozemně šířených digitálních televizí u nás obejít soudy, u nichž byly tyto licence zpochybněny televizemi Nova a Prima, a zažádat si o tzv. kompenzační licence pro celoplošné DVB-T vysílání. V této firmě je Vladimír Železný jediným akcionářem.

Jisté je, že Vladimír Železný za televizi Pohoda i nového operátora multiplexu 4 aktivně vystupuje. Například při lednových jednáních o přepsání kmitočtových přídělů multiplexu 4 z Telefóniky na Pařízkovu firmu Digital Broadcasting vyjednával na Českém telekomunikačním úřadu (ČTÚ) společně s Pařízkem. Serveru DigiZone.cz to potvrdil předseda Rady ČTÚ Pavel Dvořák. A nepopírá to ani Radim Pařízek, podle něhož jsou zkušenosti a nadhled Vladimíra Železného „k nezaplacení“. Zajímavé je, že sám exředitel Novy ještě 31. ledna pro Hospodářské noviny, které psaly o 18. výročí zahájení vysílání Novy, prostřednictvím své sekretářky vzkázal, že „mediální oblast už nesleduje“.

TV Pohoda - web, leden 2012

TV Pohoda už několikrát posunula svůj start. Naposledy na květen. (Screenshot: DigiZone.cz)

Nová televize, která se obejde bez Českých Radiokomunikací

Radim Pařízek

Železný patrně stojí i za plánem rozvoje multiplexu 4, který by měl televizím nabízet ceníky až o dvě třetiny nižší než České Radiokomunikace (které ovládají všechny tři aktuálně fungující celoplošné multiplexy). Ceníky sítí, jejichž provoz České Radiokomunikace zajišťují, jsme si samozřejmě zjišťovali. Z konkurenčních důvodů, připustil pro DigiZone.cz Radim Pařízek (na snímku vpravo). A také šéf telekomunikačního úřadu Pavel Dvořák na nedávném setkání s novináři řekl, že podle jeho informací by měl být ceník za šíření signálu v multiplexu 4 výrazně nižší než u prvních tří multiplexů. Když se návratnost investice do budování sítě propočítá na delší časové období než třeba na dva roky, může operátor nabídnout velmi zajímavé ceny, řekl Dvořák.

Z multiplexu 4 by se tak podle předsedy Rady ČTÚ mohla stát „low-cost televizní síť“, cenově dostupná většímu počtu televizí. Ostatně, třeba pražská televize Metropol, která loni multiplex 4 opustila a přešla do multiplexu 3, podle generálního ředitele Marka Vítka bude letos na jaře vyjednávat o nové smlouvě s ČRa a nevylučuje, že se v případě zajímavé nabídky vrátí do „čtyřky“. Multiplex 4 bude ale zajímavý hlavně pro televizi Pohoda, pro kterou tak odpadne velká část nákladů za šíření signálu, které by jinak musela vynaložit za vysílání v multiplexu 3, ovládaném firmou Czech Digital Group (CDG), vlastněnou Českými Radiokomunikacemi.

Multiplex 4 chce do léta pokrýt 52 % populace, do konce roku 70 %

Železného a Pařízkovy ambice nejsou malé. Podle časového harmonogramu, který předložili ČTÚ při jednání o převodu kmitočtů z Telefóniky na firmu Digital Broadcasting, má multiplex 4 do konce června zdvojnásobit pokrytí obyvatel České republiky ze současných 27 na 52 procent. Do konce roku by pak tuto síť mělo naladit až 70 procent populace. Operátor přitom využije část vysílačů od Telefóniky a část vlastních. Pařízek totiž už nyní provozuje 29 rozhlasových vysílačů na Moravě, které využívá pro svoje Rádia Čas. Provozuje je jeho firma Juke Box. Stejné vysílače by mohl využít i multiplex 4, zatímco v Čechách by vysílače zajistila Telefónica.

BRAND

Není to poprvé, co chce Radim Pařízek provozovat nejen rozhlasové a televizní programy, ale i jejich vysílače. Před čtyřmi lety se firma Digital Broadcasting, která je nyní operátorem multiplexu 4, zúčastnila veřejné obchodní soutěže na zajišťování provozu veřejnoprávního multiplexu České televize. Skončila jako druhá za vítěznými Českými Radiokomunikacemi. V těch měl vysílací služby na starosti Martin Roztočil, který nyní vykonává stejnou funkci v Pařízkově firmě Digital Broadcasting. Televize Pohoda chtěla původně odstartovat na přelomu ledna a února letošního roku, nedávno ale termín posunula až na polovinu roku, přesně podle harmonogramu rozšiřování multiplexu 4.

Juke Box - mapa pokrytí Rádií Čas

Mapa pokrytí rozhlasových vysílačů, které patří Radimovi Pařízkovi a mohl by z nich vysílat i multiplex 4 (Zdroj: Rádio Čas)

Vítáte návrat Vladimíra Železného do televizního byznysu?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).