Hlavní navigace

Vodafone začíná s testovacím provozem LTE v Karlových Varech

4. 6. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Technologie je nainstalována na dvaceti základnových stanicích v centru a blízkém okolí lázeňského města. Do komerčního provozu plánuje firma LTE uvést v průběhu léta.

Vodafone spouští v Karlových Varech v testovacím provozu LTE síť. Podobně jako například Telefónica využil i Vodafone tzv. síťovou neutralitu a bude provozovat LTE na frekvenci 1800MHz, a to v pásmu 2×10MHz a 2×15MHz. Zatěžkávací zkouškou projde síť již za necelý měsíc během Mezinárodního filmového festivalu.

Technologie je nainstalována na dvaceti základnových stanicích v centru a blízkém okolí lázeňského města. Pokrývá tak zhruba 44 tisíc obyvatel. Dodavatelem radiové části sítě je společnost Huawei. Dále se na výstavbě podílely společnosti Ericsson a Juniper.

Síť LTE umožní kromě přenosu dat i hlasové hovory pomocí služby CS FallBack. Ta funguje tak, že na telefonu připojeném k síti LTE převede hlasový hovor do 3G, případně 2G sítě. Výhodou je, že síť LTE tak mohou využívat nejen datové karty, ale i běžné mobilní telefony s podporou LTE.

Do komerčního provozu plánuje Vodafone LTE uvést ještě v průběhu léta, podobně jako konkurenční T-Mobile. Ten už dříve oznámil, že v létě spustí do komerčního provozu LTE síť, která bude pokrývat území Mladé Boleslavi a části Prahy. Od listopadu funguje LTE síť T-Mobilu v pilotním provozu v Mladé Boleslavi, ale tu operátor zpřístupnil pouze pro datové služby. Pro její využívání je tak nutná speciální SIM karta a modem od společnosti Huawei. V komerčním provozu počítá operátor i s podporou hlasových služeb.

UXD

Telefónica uvedla 15. května do komečního provozu v Praze několik desítek LTE vysílačů, a to především na území městských částí Praha 1, Praha 2, Praha 4 a Praha 10. Do konce července plánuje pokrytí technologií LTE rozšířit o část území městských částí Praha 3, 6, 7, 8 a pokrýt tak širší centrum metropole. Kromě toho by LTE mělo být dostupné i v okolí pražského ruzyňského letiště. Telefónica zatím ve své LTE síti podporuje pouze datové služby. Pro aktivaci LTE je potřeba speciální SIM karta a jeden z LTE modemů, který má operátor v nabídce.

Zdroj: tisková zpráva

Autor článku

Internetové novinařině se věnuje od roku 2005, kdy začal jako redaktor pracovat pro vydavatelství Internet Info.