Hlavní navigace

Všechno nejlepší k devátým narozeninám Firefoxu

9. 11. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Internetový prohlížeč Firefox slaví deváté narozeniny. Jeho oficiální verze se objevila 9. listopadu 2004. Málokdo si dnes už vzpomene, že se měl původně jmenovat úplně jinak.

Před devíti lety se narodil internetový prohlížeč, který má stále podstatný podíl na trhu. První oficiální verze prohlížeče  Firefox se objevila 9. listopadu 2004. Tehdy šlo o prohlížeč, který měl ambici sesadit Microsoft Internet Explorer.

Mozilla Firefox 1

Mozilla Firefox 1

Dnes má (Mozilla) Firefox někde mezi 15 až 20 procenty podílu na celosvětovém trhu prohlížečů (značně závisí na tom, kdo tato čísla vydává a mohou se hodně lišit). Samotná Mozilla udává, že Firefox používá přes 450 milionů uživatelů. Své kořeny má v experimentální branchi původního Mozilla projektu, který byl vyvolán zejména snahou osamostatnit se od závislosti na Netscape a vyřešit problém s velikostí a komplikovaností tehdejšího balíku známého jako Mozilla Suite.

V dubnu 2003 to vedlo ke změně zaměření. Mozilla Suite měla být opuštěna a Mozilla Organization se začala věnovat dvěma samostatným produktům – Firefoxu a Thunderbirdu. Prvně jmenovaný se mimochodem určitou dobu jmenoval Phoenix, ale jméno nevydrželo dlouho s ohledem na konflikt se společností Phoenix Technologies. 

Mozilla Firefox 3.0

Mozilla Firefox 3.0

Druhé jméno, Firebird, také narazilo – nelíbilo se totiž autorům databáze nesoucí stejné jméno. Až třetí, nebo možná spíše čtvrtý (Mozilla Foundation chtěla používat kombinace Mozilla Firebird), pokus přinesl jméno, které vydrželo dodnes. Vedle Firefoxu se ještě můžete setkat s Aurorou, názvem používaným pro alfa verze, tedy hodně „nehotové“ vývojové fáze, Nightfly (používaným pro „noční“ sestavení) a Minefield (předchůdce Nightfly).

Dnešní trh prohlížečů už nemá jednoho zásadního „nepřítele“ s majoritním podílem. Podíl Internet Exploreru se dnes dostal zhruba ke třiceti (mírně nad, občas i pod) procentům, Mozilla Firefox k dvaceti (i více, ale opět i méně) procentům. Jedničkou je (například podle výsledku společnosti StatCounter) Google Chrome. Ten ale Internet Explorer předstihuje pouze o pár procent (má okolo 35 %, u StatCounter aktuálně dokonce těsně přes 40 %). Prohlížeče s větším podílem na trhu pak doplňuje ještě Safari se sedmi až osmiprocentním podílem.

Aktuální Firefox (který chce Mozilla vidět zkracován do podoby Fx, nikoliv FF jak to všichni dělají) je jak desktopovým, tak mobilním prohlížečem. Na desktopu přitom stále nabízí možnost použití ve Windows, MAC i Linuxu. Na mobilních zařízeních ho můžete mít na Androidu, jak v mobilní, tak tabletové podobě.

KL22 hlasovani

Hodně zajímavě vypadá snaha o Firefox OS – mobilní operační systém. Samotná Mozilla uvádí, že dnešní Firefox je rychlejší než kdy předtím – což je samo o sobě dost důležité, protože zhruba před dvěma roky měl Firefox velké problémy s rychlostí i stabilitou.

Mozilla Firefox 4.0

Mozilla Firefox 4.0

Poznámka: Historické fotografie Firefoxu pocházejí z Arhun.com, pokud byste chtěli vědět ještě starší kousek historie, tak zkuste A Visual Browser History, from Netscape 4 to Mozilla Firefox. Bylo by hezké mít screenshoty všech verzí Firefoxu, ale za devět let se dostal k číslu dvacet pět. Což byl mimochodem ještě nedávno jeden z problémů Firefoxu  – příliš rychlé vydávání nových změn. Svět prohlížečů to prostě nemá jednoduché.

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.