Hlavní navigace

Vstup KKCG do izraelského startupu skončil u soudu, skupina se domáhá 120 milionů Kč

28. 4. 2020
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

Karel Komárek, KKCG
První soud se startupem Bio-Nexus se podařilo KKCG vyhrát, další bude v létě.

První vstup české investiční skupiny KKCG, za kterou stojí miliardář Karel Komárek, na startupovou scénu v Izraeli dopadl neslavně. Fond Springtide Ventures, jehož je KKCG stoprocentním majitelem a který funguje jako nástroj na investice do startupů (Geewa, Techloop, ThreatMark a další), podal žalobu na izraelskou firmu Bio-Nexus. Mimo jiné po ní požaduje úhradu škody přes 120 milionů korun.

Springtide jako investor do Bio-Nexusu vstoupil v roce 2016 a jejího výkonného ředitele jménem Ztiki Fuchs viní z falšování finančních výsledků, faktur a auditorských zpráv. Pokud situaci ještě nenaruší koronavirus, mělo by jednání u okresního soudu v Tel Avivu proběhnout v červnu. Fuchs se ale snaží o protiútok a pokouší se u soudu vyrukovat s vlastní žalobou. Argumentuje v ní českou firmou Cleerio, která do portfolia Springtide rovněž spadala a na kterou ještě dojde řeč.

Bio-Nexus vznikl v roce 2010 kolem bývalých záchranářů. Ti vytvořili software pro mobilní chytrá zařízení, který zaznamenával proces toho, co se děje se zraněným člověkem během práce záchranné služby s tím, že data pak mají okamžitě k dispozici doktoři. Nástroj se poté rozrostl do dalších oblastí a sloužil k digitalizaci procesů, třeba v letectví.

Původní investice KKCG do Bio-Nexusu činila řádově miliony dolarů, díky čemuž Češi získali pětinový podíl. Skupina v následujících dvou letech podíl v izraelskému startupu postupně navýšila. Poskytla peněžní injekci do základního kapitálu a poté prodala stoprocentní podíl ve firmě Cleerio, a to výměnou za získání dodatečného podílu na základním kapitálu Bio-Nexusu. Celkově tak KKCG získala 40procentní podíl a stala se největším spolumajitelem. Celková investice podle soudních dokumentů měla činit 35 milionů izraelských šekelů, tedy přes 252 milionů korun.

Česká společnost Cleerio, dříve známá jako Geosense, hraje v celém příběhu podstatnou roli. Cleerio se zabývalo takzvanou GIS oblastí, takže profesionálům nabízela různé mapové podklady a s tím spojená data a funkce. Springtide do Cleeria jako investor vstoupil v roce 2016 výměnou za nižší miliony dolarů. V létě roku 2017 došlo ke spojení Bio-Nexusu a Cleeria s tím, že propojení obou produktů dává obchodní smysl.

Na přelomu let 2018 a 2019 už se ale situace měla jinak. Aplikaci Cleerio od Bio-Nexusu získala česká firma TopGis, která převzala i zákaznické smlouvy. Data byla převedena do služby GisOnline.cz spadající pod TopGis.

Insolvence a první podivné signály

V dubnu 2019 pak bylo na Bio-Nexus, jehož součástí už bylo Cleerio, vyhlášeno insolvenční řízení s tím, že firma svým zaměstnancům dlužila mzdy. Insolvence je stále v chodu, poslední záznam o vývoji byl do insolvenčního rejstříku zanesen letos šestého dubna.

TopGis k obchodu na svém webu uvedl, že „poté, co se společnosti nepodařilo rozložit náklady rozšířením služeb do USA, změnila spolu s izraelským společníkem strategii. Nové výnosy hledal Bio-Nexus v aplikacích digitalizujících procesy, zvyšujících efektivitu a pomáhajících při správě majetku a v krizových situacích“.

Zástupci KKCG, respektive Springtide Ventures, pro Lupu uvádí, že signály o tom, že v Bio-Nexusu asi nebude vše v pořádku, začaly přicházet právě v roce 2018. Výkonný ředitel izraelského startupu Ztiki Fuchs dle českých investorů opakovaně nedokázal předkládat pravidelné finanční výsledky, dodnes nebyly předloženy auditované výsledky za rok 2017, nedošlo ke slíbenému finančnímu posílení firmy Cleerio a zaměstnanci přestali dostávat mzdy.

Springtide se snažil problémy vyřešit tak, že nabídl firmě Dum Spiro, kterou ovládal ředitel Fuchs a která v Bio-Nexusu držela 38,61 procenta, svůj 40procentní podíl. Obchod se nakonec neuskutečnil – údajně z toho důvodu, že Fuchs nepodepsal vyjednanou prodejní smlouvu.

„Na jaře 2019 bylo již zcela zřejmé, že se Bio-Nexus nachází ve velmi špatné finanční situaci. Obraceli se na nás mimo jiné izraelští zaměstnanci a upozorňovali, že pokud jim nebudou uhrazeny dlužné mzdy za více než šest měsíců, budou nuceni podat na Bio-Nexus insolvenční návrh,“ popisuje pro Lupu šéf Springtide David Marek. Jak už bylo popsáno výše, k insolvenci nakonec došlo.

Springtide se následně pokoušel převzít nad Bio-Nexusem kontrolu a získat o fungování podrobné informace. Představenstvo mělo čtyři členy, přičemž Springtide měl dva, stejně jako Dum Spiro. Češi s odvoláním na akcionářskou smlouvu chtěli jmenovat pátého člena představenstva. Dum Spiro tento krok napadl, což způsobilo patovou situaci. Springtide dal věc k soudu. Ten rozhodl, že představenstvo má zůstat čtyřčlenné, ovšem dále určil, že Bio-Nexus musí svému českému akcionáři poskytnout požadované informace.

Springtide na základě toho souhlasil s tím, že Dum Spiro poskytne Bio-Nexusu půjčku, aby bylo možné uhradit závazky za účelem odvrácení insolvenčního návrhu ze strany zaměstnanců. Tato půjčka ale poskytnuta nebyla.

Podvodné výsledky, faktury a auditorské zprávy

KKCG / Springtide Ventures uvádí, že ze strany Bio-Nexusu a jeho šéfa Ztikiho Fuchse došlo k podvodům. Investor tak na Fuchse podal žalobu o náhradu škody a uvalení předběžného opatření na zákaz nakládání s osobním majetkem. Soud v lednu 2020 pravomocně rozhodl o vydání tohoto předběžného opatření. Fuchsovo odvolání bylo zamítnuto. Letos v létě by měl soud rozhodnout o případné náhradě škody. Žalobu o dva miliony šekelů podal i předseda představenstva Bio-Nexusu Philippe Metoudi.

„V červnu 2019 se po řadě obstrukcí ze strany CEO [Fuchse] uskutečnila prověrka účetnictví Bio-Nexusu. Během ní se mimo jiné zajistily originály auditorský zpráv z let 2015 a 2016. Tyto zprávy prokázaly, že Bio-Nexus měla za obě období téměř nulové tržby a permanentní ztrátu. KKCG/Springtide během své due diligence před vstupem do Bio-Nexusu a v průběhu investice obdrželo auditorské zprávy, které zcela prokazatelně byly falzifikátem, stejně tak jako vydané faktury zákazníkům, které byly součástí due diligence. Falzifikované finanční výsledky byly i přílohou investiční smlouvy mezi Bio-Nexusem a KKCG. Bio-Nexus prostřednictvím pana Fuchse poskytl v investiční smlouvě prohlášení a záruku, že ke smlouvě přiložené finanční výsledky poskytují věrný obraz o hospodaření společnosti,“ popisuje nyní KKCG.

I když Fuchs už první soud prohrál, předkládá jiný obrázek celé kauzy. Ve vyjádření, které jeho zástupci poslali Lupě, uvádí, že to je KKCG, a nikoliv on, kdo stojí za pádem Bio-Nexusu. Vinu svádí na dva manažery Springtide Ventures, a sice Marka Jablonského a Michala Tománka. Jablonský prý po Fuschovi měl žádat, aby dostal čísla o fungování Bio-Nexusu, která by mohla být interně v KKCG prezentována jako úspěšná startupová investice. Fuchs dále tvrdí, že následně tyto podvodné údaje byly u soudu zneužity proti němu.

cif 24 - early cena - média

Problematický měl být podle Fuchse i prodej firmy Cleerio. „Komárek, Jablonský a Tománek podvedli Bio-Nexus tím, že tvrdili, že Cleerio má roční obrat milion eur, ale zpětně se ukázalo, že to není pravda. Jediným záměrem bylo prodat Cleerio do rukou Bio-Nexusu, aby se Springtide vyhnulo ztrátě 2,5 milionu eur, což byla částka, kterou fond do Cleeria investoval,“ uvádí Fuchs. Komárek měl dle šéfa Bio-Nexusu prodat ztrátovou firmu, aby nebyl prezentován jako člověk se špatnou investicí, který musí propouštět lidi.

„Jedná se o neopodstatněný návrh bez faktického nebo právního základu. Jde o další zoufalý krok ze strany obžalovaných, kteří jsou žalování o 17 milionů šekelů za podvod a zkreslení údajů. Okresní soud [v Tel Avivu] již považoval za vhodné obstavit majetek obžalovaného,“ dodávají k tomu právní zástupci Springtide.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).