Hlavní navigace

Vyplatí se koupit si na Vánoce set-top-box? A jaký?

3. 12. 2007
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: 118483
První adventní víkend je za námi a obchodníci mohou radostně sčítat tržby. Začal prosinec, Štědrý den je na dohled, a to je doba, kdy se i muži začínají pomalu rozmýšlet nad vánočními dárky. Pokud vás napadlo, že byste sobě, rodině nebo někomu blízkému darovali pod stromeček přijímač digitálního televizního vysílání, následující zamyšlení budiž vám inspirací i varováním.

Když bych se rozhodl psát výhradně v optimistickém duchu a plný idealistického pohledu na „hladký“ nástup zemského digitálního vysílání v Česku, měl bych snadnou práci.

Zavzpomínal bych, že na Domažlicku mají už místní jasno a set-top-box je pro ně minimálně od letošního srpna jasnou volbou. Připomněl bych, že v Praze, Brně a Ostravě se digitálně vysílá a signál je šířený i do okolí těchto měst. Nejinak je tomu v Ústí nad Labem a brzy se do party přidá nejspíš i Plzeň. Proto nikdo ze zmíněných lokalit nemusí s nákupem techniky na zemský digitální televizní příjem váhat, mohl bych jako optimista napsat.

Ale i jako pesimista zemské digitální vysílání (DVB-T) zavrhující bych měl snadnou práci. V mé pozici bych mohl všem poradit, ať na DVB-T zapomenou a nakoupí si na domy i za okna parabolické antény a do obývacích pokojů k nim přijímače digitální televize ze satelitu (DVB-S). Samozřejmě s přístupovou kartou na některou ze trojlístku českých satelitních platforem.

Podobně v roli agenta společností Telefónica O2 Czech Republic, Telekom Austria Czech Republic, Mattes AD a dalších bych vám mohl poradit, že když jste v dosahu jejich sítí, bude ideální nechat si domů zavést televizi přes internetový protokol (IPTV) a začít platit měsíční poplatky. Stejně bych na tom byl i ve službách firmy UPC a jiných provozovatelů digitálního vysílání přes kabel (DVB-C), kde bych propagoval jen odlišenou platformu, ale opět s měsíčními paušály za televizní příjem.

Stačí si ale přečíst zprávu, jaká vyšla ve čtvrtek 29. listopadu, a sice že televize Nova na Domažlicku opět rozjela analogové vysílání, a člověk si řekne: Kam vlastně spěchat? K čemu mi je nějaká digitalizace? Vždyť mi přeci klasické vysílání televize vyhovuje a zábavu nebo informace, které mi nedají čtyři stávající programy, si nahradím někde jinde. Na internetu, s kamarády, v kině nebo jinde.

Na starší ročníky s novým televizorem

Pokud máte zájem o DVB-S, DVB-C nebo IPTV, reklamní kampaně jednotlivých poskytovatelů těchto alternativních druhů digitálního příjmu se o vás jistě postarají. Já zůstanu u DVB-T, které v Česku – vyjma lokálních státem nebo soukromým sektorem placených akcí – nikdo nepropaguje a lidé se v něm musí zorientovat sami.

Set-top-box jako vánoční dárek nedávejte ve své rodině seniorům žijícím v domácnostech bez mladších mužů nebo technicky zdatných žen. Snadno by se totiž mohlo stát, že přijímač, který jim zakoupíte a pak i sami zapojíte, zůstane ležet na televizoru nebo vedle něj nevyužitý – jen jako lapač prachu. Když už se rozhodnete starším členům své rodiny zajistit příjem DVB-T, našetřete jim rovnou na televizor s digitálním tunerem a nechte u nich také provést revizi anténních svodů. Mimochodem, nevím, proč někoho nenapadlo prodávat dárkové poukázky i na tyto služby. Zájemci by se jistě našli.

Možná vám to připadá jako rozhazovačnost a říkáte si, že by set-top-box za necelé dvě tisícovky „sfouknul“ situaci stejně dobře jako nová televize za patnáct dvacet tisíc korun. Pokud si vaši rodiče nebo prarodiče surfují na internetu, SMS z mobilu napíší a odešlou během chvilky a s technikou si zkrátka rozumí, určitě máte pravdu a set-top-box u nich digitální příjem zastane. Pohodlí jednoho ovladače ocení ale každý a pro člověka, zvlášť staršího, je to mnohem přirozenější cesta k digitalizaci než přes set-top-box. Navíc kromě Ústecka, Plzeňska a Domažlicka byste měli mít na nákup techniky dost času i do příštích Vánoc.

Když set-top-box, tak jaký?

Chcete digitální přijímač pro sebe nebo pro svou rodinu, kde nechybí mladší členové, kteří jsou ochotní asistovat těm starším? Pak set-top-boxem nic nezkazíte. Jen je dobré si rozmyslet, který druh si z dnešní široké nabídky vybrat.

Základní digitální přijímače v ceně od jednoho do dvou tisíc mají velkou výhodu. Pokud se je za dva tři roky rozhodnete nahradit jejich modernějšími bratry, srdce ani peněženku vám to asi neutrhne. Technika jde rychle vpřed a elektronika je, na rozdíl třeba od mlékárenských výrobků, odvětvím, kde jdou pravidelně ceny směrem dolů. Proto například když u vás DVB-T ještě není, rozhodně nekupujte set-top-box do zásoby. Akorát by vás pak mrzelo, že jste mohli mít jiný a lepší výrobek za stejnou cenu nebo ten samý za cenu nižší.

Ne každému ale stačí obyčejný set-top-box, který zemské digitální vysílání bezpečně naladí, zobrazí, umí pracovat s teletextem a elektronickým programovým průvodcem (EPG) a nabídne pár hloupostí typu herní hříčky nebo zvětšení obrazovky navíc. O lepší a dražší přístroje se zajímají pravděpodobně ti z vás, kdo intenzivně využíváte video nebo DVD rekordér.

Logickým řešením zájemců o nahrávání z DVB-T je set-top-box se dvěma tunery. Pokud takový přijímač ale nenabízí nic navíc, zvyšuje nároky na svoje používání. Duplicitní plánování nahrávek je mentálně složitější úkol než zadání parametrů záznamu jen na jednom přístroji.

Ideální přístroje pro notorické nahrávače mají dvě základní podoby. Buď je to set-top-box se zabudovaným pevným diskem, nebo DVD rekordér s digitálním tunerem. Obě varianty vás ušetří pro někoho možná složitějšího propojování výrobků i dvojnásobného zadávání záznamů. Navíc přinášejí možnosti jako time-shifting, tedy odložené sledování pořadů, které dělají pobyt před televizorem o poznání komfortnější. Nákup takovýchto set-top-boxů si ale dobře rozmyslete. Na pohled levné modely vás pak mohou stát dost času při řešení problémů a reklamací, značkové přístroje jsou zase výrazně dražší.

Nákup z internetových obchodů neodkládejte

Možná jste si už svůj set-top-box vybrali a teď ho jen chcete někde koupit. Protože si čtete tento článek na internetovém serveru, nabízí se právě nákup po internetu jako logická možnost (e-shop s širokou nabídkou produktů pro příjem digitálního vysílání najdete i na stránkách obchod.digizo­ne.cz). Navíc právě při pořízení přes síť sítí bývají výrobky, snad kromě některých akcí v hypermarketech, nejlevnější a máte tu největší výběr.

DT 23

Pokud se rozhodnete pro nákup přes internet, nenechávejte ho rozhodně až na poslední týden před Štědrým dnem. Při doručení poštou nebo zásilkovou službou byste se k dárku pod stromeček nemuseli dostat včas kvůli delším dodacím lhůtám. A když byste chtěli do kamenné prodejny e-shopu zajít osobně, mohla by vás překvapit i dlouhá fronta. To platí především o široce zaměřených internetových obchodech, ve specializovaných e-shopech dvou a vícehodinové fronty sice nepotkáte, zboží tu na druhou stranu nemusí být na skladě dostatek.

Při všech formách nákupu se informujte, jestli můžete reklamovat výrobek v případě, že se vám s ním doma nepodaří naladit signál DVB-T.

Co z následujícího výběru plánujete na Vánoce koupit?

Autor článku

Autor pracoval do ledna 2011 ve zpravodajství TV Z1. V redakci DigiZone.cz působil od startu v říjnu 2005 do dubna 2008 jako redaktor, pak i zástupce šéfredaktora.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).