Hlavní navigace

Výsledky invexových soutěží

22. 10. 2001
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Kdo se stal na letošním ročníku Invexu osobností české informatiky za rok 2001? A kdo je osobnost v oblasti českých telekomunikací? Jak dopadly soutěže o Křišťálový disk a Best of Invex? Které projekty vyhodnotili v soutěži First on Tuesday? Který mobil se stal Hitem roku? Kdo se stal systémovým integrátorem roku?

První invexový den, na slavnostním galavečeru, se již tradičně vyhlašují výsledky o Osobnost roku v oblasti informatiky a telekomunikací (a v poslední době i událost roku). Způsob nominací a volby vítězů mi dodnes zůstal utajen, a tak vám mohu sdělit jen oficiální konečné výsledky.

Osobností české informatiky roku 2001 v kategorii „Pedagogové a publicisté“ se již tradičně stal Petr Koubský ze Softwarových novin, šéfredaktor Inside. Podle tiskové zprávy s výsledky „je oceňován pro svůj široký záběr, neklesající kvalitu svých vlastních článků, pro objektivní hodnocení dění na našem trhu a za skutečně profesionální práci“.

Osobností roku v kategorii manažerů se již podruhé za sebou stal Pavel Kalášek, generální ředitel české pobočky HP. „Hodnotitelé u něho ocenili především osobní přínos ke změně chápání oblasti informačních technologií jako dodavatelů počítačů a přídavných zařízení v oblasti komplexních informačních služeb.“

Osobností českých telekomunikací za rok 2001 se v kategorii publicistů a pedagogů stal Petr Beneš, šéfredaktor časopisu Sdělovací technika. Také on obhájil své loňské vítězství.

K zajímavé změně naopak došlo v kategorii manažerů – zde se osobností roku (v oblasti telekomunikací) stal generální ředitel GTS Czech Milan Rusnák, jenž „řídí firmu, která je v současnosti největším alternativním telekomunikačním operátorem s komplexní nabídkou služeb. Volitelé ocenili zejména jeho neústupný postoj při jednání s dominantním telekomunikačním operátorem v České republice.“ V loňském roce získal toto ocenění šéf ČTÚ David Stádník.

Konečně Událostí roku české informatiky a telekomunikací se letos stal projekt Koncepce státní politiky ve vzdělávání – Internet do škol. „Oceněn byl pro správnost myšlenky, která zajistí přístup k počítačové gramotnosti celému spektru naší mládeže.“

Křišťálový disk

Tradiční invexová soutěž o Křišťálový disk proběhla letos již podruhé podle nového modelu, kdy přihlášené exponáty hodnotily jednotlivé osobnosti především z akademického světa (přiznávám i svou účast). Vše probíhalo dvoukolově, s tím že po prvním kole na základě dosaženého hodnocení byl vybrán určitý počet exponátů v každé z devíti kategorií, a ty byly tzv. nominovány. Z nich se pak ve druhém kole vybíral v každé kategorii jeden vítěz. Dopadlo to takto:

Počítače, pracovní stanice:
IBM POWER4 Microprocessor
Periferní zařízení:
C Pen 600MX
Produkty z oblasti informačních technologií pro domácnost a volný čas:
Videokamera micro MV Sony
Software pro tvorbu a vývoj aplikací:
Microsoft Biz Talk Server 2000
Aplikovaný software pro profesionální použití:
AUTODESK INVENTOR 5
Aplikovaný software pro vzdělávání, domácnost a volný čas:
TUTOR2000
Mobilní zařízení informačních a komunikačních technologií:
BENEFON ESC!
Síťová a komunikační zařízení:
MIRACLE 2030
Ostatní produkty informačních a komunikačních technologií:
Paegas ClickBox

Best of Invex

Jistou konkurencí Křišťálového disku je soutěž Best of Invex, organizovaná podle modelu blízkého dřívějšímu modelu na kterém fungoval Křišťálový disk – hodnotily zde redakce předních IT časopisů.

Cílem soutěže Best of Invex je: „zviditelnění zajímavých a inovativních výrobků, služeb a technologií prezentovaných v rámci veletrhu.“. Letos bylo ocenění uděleno celkem devět produktům resp. službám:

 • IBM za server Regata,
 • Minolta za digitální fotoaparát Dimage 7,
 • Olympus za digitální záznamník s MP3 přehrávačem – DM1,
 • Hewlett-Packard za kapesní počítač Jornada 586,
 • Miracle Group za koncentrátor Miracle 2030
 • Sony za Micro DV kameru DCR-IP5.
 • Tesla za navigační zařízení NaviPAQ,
 • RadioMobil za službu Paegas Navigator
 • Microsoft za nový operační systém Windows XP.

Soutěž First Tuesday

Svou soutěž o nejlepší projekt organizovalo i First Tuesday. Přihlásilo se celkem 30 projektů, z nichž porota (složená ze zástupců First Tuesday CZ a partnerů soutěže, společností Pricewaterhou­seCoopers a Cash Reform [Investment Banking]), vybrala šest nejlepších. V odborné části úterního invexového večera First Tuesday byly vybrané projekty veřejně prezentovány a o konečném pořadí rozhodli svým hlasováním hosté večera:

 • nejvíce hlasů a vítězství v soutěži získal projektPodatelny.cz společnosti Deltax Systems
 • na druhém místě se umístilo B2B tržiště dopravních služeb Dodejto.cz
 • na třetím místě skončil systém pro realizaci, evidenci a správu platebních transakcí v internetových obchodech –Platba.cz společnosti Globe Internet.
 • zvláštní cenu v kategorii Web Content získal projekt PraveDnes.cz .

Mobil HIT roku 2001

V anketě Mobil Hit 2001 rozhodovaly hlasy čtenářů a redaktorů časopisů Květy a Ring, kteří vybírali nejlepší mobilní telefon.

V anketě časopisu Květy to dopadlo takto:

ICTZ23

 • mobilem roku 2001 se stal aparát Nokia 6210, který dosáhl průměrného hodnocení 1,1 (na klasické známkovací stupnici).
 • druhá příčka patří Nokii 3310 se známkou 1,2
 • třetí příčka patří mobilu Ericsson R520M, který čtenáři ocenili průměrnou známkou 1,23.

V anketě časopisu RING to dopadlo téměř stejně, pouze na třetím místě se místo Ericssonu umístil Siemens SL45.

Integrátor roku

Na špici nejlepší desítky integrátorů roku – ankety TOP 10 – se umístila společnost Hewlett-Packard. Toto prestižní ocenění získala firma již vloni.

Autor článku

Autor byl dlouho nezávislým konzultantem a publicistou, od 8.6.2015 je členem Rady ČTÚ. 35 let působil také jako pedagog na MFF UK v Praze.