Hlavní navigace

Web není Internet, a jak vám to pokazí život

14. 5. 2009
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Že pojem „web“ neznamená totéž co „Internet“, víme všichni. Že pro většinu lidí je „web“ totéž co „Internet“, víme také všichni. Ale víte, že právě tato běžná záměna se vám může stát osudnou?
Vojtěch Bednář

Ilustrace: Nenad Vitas

Začněme s přídechem odpudivého školometství. V dobách, kdy si Internet začal dobývat cestu ze škol a výzkumných zařízení do firem a do lidských domovů, mohla síť svým uživatelům nabídnout škálu různých služeb. K jejich používání jste potřebovali mnoho různých programů – jeden pro stahování souborů, jeden pro chatování s kamarády, další k vybírání pošty.

Postupné zaplňování internetového prostoru technologickými laiky ale způsobilo, že bylo potřeba za prvé rozšířit množství služeb, za druhé zredukovat počet nástrojů nutných k jejich provozu. Výsledek? Většina „Internetu“ se vecpala do okna webového prohlížeče. Pomocí tohoto programu chatujeme, vybíráme si e-mail, platíme v bance, čteme zprávy, prohrajeme státní sociální podporu v kasinu, atd. Zkrátka a dobře, většina „obyčejných“ uživatelů ztotožňuje „Internet“ s webem, abychom byli ještě přesnější, s webovým prohlížečem. Mnozí se pak diví, že jsou k Internetu připojeni i dávno poté, co webový prohlížeč zavřeli.

Většinou to nevadí. Normální lidé se spolu domluví, odborníci nad nimi přimhouří oko (s odkazem na to, že se tak lépe domluví). Baví-li se odborníci navzájem, vědí o čem.

Existují ovšem mezní přesahy, kdy opravdu není jedno, že web není Internet a naopak. A záměna oněch přece tak stejných pojmů může nesmírně vadit. Typický je příklad nešťastného uživatele, který něco vysvětluje brunátnému správci sítě. Ten doslova „teče“ z jeho matení, jež mu znemožňuje pochopit problém, možná to znáte. Chyba leží samozřejmě na straně admina (on je tu pro uživatele), a postiženému poruchou nelze nic vyčítat.

Jsou ale i jiné příklady. Za poslední asi tak měsíc a něco jsem se setkal, v nešťastné roli oponenta, se dvěma diplomkami a dvěma studentskými projekty, které trpěly právě touto vadou. Kdyby narážely na problematiku Internetu jen okrajově, přehlédl bych vyjmenovávání „internetových formulářů“ jako lidský omyl. Protože však nejmenovaná autorka s příslušnou terminologií operovala pravidelně a celou práci na Internetu postavila (definice byla mimochodem převzata z knihy z r. 1995), běžná záměna pojmů u ní dostala trochu jiný tvar – ocitla se na hraně mezi laikem a odborníkem. Na hraně, kde se vyžaduje přesná znalost terminologie, ale kde ji autor příslušného spisu nezná, respektive nenašel.

ebf - tip do článku - debata

Stejným problémem onemocněla skupina studentů, kteří označili Facebook za „internetový profil“, a to ve výzkumném díle věnovaném zábavě na Internetu (mimochodem, při vší úctě k pomalu se posouvajícímu download baru považují za zábavu i stahování filmů). Skype je dle jejich názoru „internetovým serverem“ a naopak Miranda komunikační sítí. Že ani v tomto případě nejde o náhodný kontakt s tématem, ale součást koncentrované práce, myslím není třeba dodávat.

Jsou věci, které mohou člověku opravdu pokazit život. Třeba posudek od méně tolerantního oponenta, než je má maličkost. Že Internet je v běžné mluvě zcela ztotožněn s webem, je pochopitelné. Nicméně běžnou mluvu by si člověk neměl nosit tam, kam nepatří. Jinak tím působí velikou nepříjemnost sám sobě, a zbytečnou bolest těm, kteří to pak musí číst.

Autor článku

Autor je sociolog, odborný publicista, poradce, a lektor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).