Hlavní navigace

WiFi vs. CDMA: kdo s koho?

Mirek Zeman

Eurotel se minulý týden uchýlil k paradoxnímu kroku. Spustil bezdrátovou mobilní síť CDMA, formálně CDMA2000 1xEV-DO. Paradoxnost onoho kroku tkví v tom, že sám Eurotel (potažmo Český Telecom) provozuje na 150 přístupových bodů WiFi. Jednou svojí službou tak popírá smysl druhé.

Samotný Eurotel to nijak zvlášť trápit nemusí. Poskytování WiFi lze sotva označit za komerční úspěch a zákazníci prostě přeběhnou od jedné služby k jiné. Většině ostatních provozovatelů WiFi však Eurotel patrně naruší jejich snahy založit si živobytí na poskytování placeného bezdrátového Internetu na veřejných místech.

Srovnání obou technologií je více než výmluvné.

WiFi má vyšší rychlost, lepší stabilitu (resp. odezvu) a může ji provozovat kdokoli bez licence. (Poslední jmenované však nemusí být nutně považováno za klad, protože přístupové body se v bezlicenčním pásmu často navzájem ruší apod.)

CDMA však má oproti WiFi nižší cenu pro zákazníka i provozovatele, větší dosah (je „všude“) a vyšší bezpečnost.

Marcom

WiFi tak patrně čeká „návrat ke kořenům“, tedy k pokrývání kanceláří a domácností.

Dovedu si představit, že bude nabízena na různých veřejných místech (kavárny, letiště), jejichž provozovatelé budou chtít nabídnout zákazníkům „něco navíc“. Ovšem zdarma, neboť nikdo dosud nevymyslel funkční obchodní model.

Našli jste v článku chybu?
20. 7. 2005 22:07
Anunnaki (neregistrovaný)
Mno CT pouziva DSLAM (tedy zarizeni na strane ustredny kde jsou privedene telefonni linky s ADSL) ktere fungujou na vzdalenost pres 8km. Ovsem pri teto vzdalenosti je v DOWN rychlost jiz jen 128(nebo 64?) nepamatuji se presne. V soucasne dobe neexistuje vykonnejsi a lepsi DSLAM, skutecne CT ma jednu z nejmodernejsich telekomunikacnich sit v Europe/Americe. Vse je optika/digital, neexistuje jedina analogova ustredna, nebo analogove (vsude jen optika)vedeni mezi ustrednama. Jako koncova technologi…
16. 8. 2004 17:24
Welfare (neregistrovaný)
Jedna se pravdepodobne o misto, ktere je prilis daleko i pro "klasicke draty" nebo o misto, kde je velka poptavka po telefonnich linkach, ale malo dratu v zemi, tudiz Telecom nasadi nejaky multiplexor (obvykle V5.2) a od urciteho mista je veden signal digitalne (obvykle HDSL). Telecom by musel nasadit jeste ATM multiplexor pro data a to se mu pro par klientu nevyplati (tedy vyplati, ale komu by se chtelo).