Hlavní navigace

WorldCom žádá ochranu před věřiteli

23. 7. 2002
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Ve Spojených státech dochází k boji o záchranu telekomunikační společnosti WorldCom před největším krachem v historii. WorldCom, který zahrnuje druhého největšího amerického operátora pro dálkové hovory MCI a datovou páteřní síť UUNet, včera požádal o ochranu před věřiteli. Úpadek nezahrnuje mezinárodní operace.

Americká média již šest týdnů sledují historii největšího bankrotu v historii, který postihl telekomunikačního obra WorldCom. Společnost těsně před tím, než v neděli požádala o ochranu před věřiteli, vykázala pasiva ve výši 41 miliard dolarů (z toho 24 miliard v obligacích). V hodnotě aktiv (107 miliard dolarů) WorldCom o 60 miliard dolarů předstihl i úpadek společnosti Enron.

Podle interních materiálů, které se minulý týden dostaly do redakce Washington Post, zaměstnanci WorldComu v roce 2000 žádali vedení firmy o přezkoumání účetnictví. Jaké překvapení, že audit účetnictví prováděla společnost Arthur Andersen LLP, nechvalně proslulá účetními skandály velkých amerických firem. Na restrukturalizaci bude raději dohlížet KPMG.

683WorldCom muselo opustit 17.000 zaměstnanců. John Sidgmore vzkazuje dalším 60.000, že už se propouštět nebude.

V uplynulých šesti týdnech vyšlo najevo, že WorldCom od roku 2001 vydal 3,85 miliardy dolarů, aniž by se to adekvátně projevilo v účetních knihách. WorldCom nyní žaluje finančního auditora Davida F. Myerse, který na firemní účetnictví od roku 2000 dohlížel a rezignoval letos 25. června. Žalobě se nevyhnul ani finanční ředitel Scott Sullivan, který ovšem stihl ještě inkasovat zvláštní odměnu ve výši 10 milionů dolarů.

CEO WorldComu John Sidgmore na začátku července prohlásil, že firma má na bankovních účtech dvě miliardy dolarů a před bankrotem by ji zachránila půjčka jedné miliardy. Jen 14 dní na to získává pro WorldCom úvěr ve dvojnásobné výši. Sidgmore včera prohlásil, že restrukturalizaci závazků na čtvrtinu oproti současnému stavu, a tedy vyvedení společnosti z úpadku, provede v následujících devíti až 12 měsících.

WorldCom je příliš velký než, aby padl bez boje. Zaměstnává přes 60.000 lidí a poskytuje služby 20 milionům klientů, mezi něž patří i americké vládní úřady. Vedle sítě pro americké úřady WorldCom vlastní telekomunikačního operátora MCI Group, který se specializuje na dálkové hovory, a největší páteřní síť UUNet (29 procent kapacity amerického Internetu). Už v minulém měsíci WorldCom propustil 17.000 zaměstnanců, což mnohé analytiky přivedlo k obavám o akceschopnost MCI Group. Nyní Sidgemore tvrdí, že se už dále propouštět nebude.

CIF - osobnosti

Víru ve zlepšení ovšem nesdílejí všichni komentátoři. Někteří poukazují na fakt, že z velkých společností, které se pokusily úpadek odvrátit na základě paragrafu o ochraně před věřiteli, se žádné zatím nepovedlo restrukturalizaci dokončit. Investory příliš neuklidňuje ani probíhající vyšetřování v další telekomunikační společnosti, v americkém Quest, nebo problémy s účetnictvím v Xeroxu.

Podnikání WorldComu v ČR minulý měsíc popsal Michal Krsek v seriálu o tranzitních operátorech. Přestože se nám včera během přípravy článku nepodařilo získat oficiální vyjádření o situaci v české pobočce UUNetu, něměla by se v krátké době pro české klienty (mimo jiné Jet2web, Český Telecom a Aliatel) nic měnit. Síť UUNetu by měla fungovat dál.

Domníváte se, že John Sidgmore do roka WorldCom zachrání?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor se zabývá výkonovým marketingem na internetu. Pracoval pro Advertures, Dobrý web a Outrider. Martin byl dříve redaktorem Lupy a dalších periodik o IT.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).