Hlavní navigace

YouTube se snaží vylepšit řazení diskusí, zavádí i nové možnosti moderování

Marek Janouš

Další krok v integraci „Google+“ do YouTube by měl jak pomoci zlepšit zkušenost návštěvníků s tamními komentáři, tak poskytnout autorům videí bohatší nástroje na moderování diskuse.

Videoslužba YouTube hodlá vylepšit komentáře, jak oznámila na blogu. V podstatě do nich integruje funkce Google+. Změny se mají ještě v tomto týdnu projevit na diskusích ke „kanálům“; pod jednotlivými videi budou nasazovány v průběhu podzimu.

  • Komentáře na YouTube využijí Google+
    K bloku komentářů přibude přepínač známý i z vyhledávání na Googlu: komentáře od lidí ve svých „kruzích“ si budete moci vytáhnout nahoru. Patrně to bude nastavení výchozí, a Google nejspíše využije všech jemu dostupných „signálů“ o tom, kteří lidé jsou vašimi „spojeními“.
    Otázka je, nakolik tohle může pomoci pročistit diskuse u světové služby jako YouTube — nenulovou pravděpodobnost, že se u videa setkáte s komentáři od známých, můžete čekat jen u videí místních, anebo u těch několika málo, které světově „viděl každý“.
  • YouTube bude vyzdvihovat také komentáře od toho, kdo video nahrál, a dále od „známých osobností“, pokud by snad přispěly do diskuse.
  • Vedle diskusí veřejných půjde rozprávět i soukromě, jen v rámci „kruhů“.
  • Odpovědi budou zobrazovány tak, jak na sebe navazovaly.
  • Majitel kanálu získá lepší nástroje moderování: bude moci komentáře schvalovat před uveřejněním, nebo nastavit samoschvalování jen pro některé uživatele. Bude moci zamezovat určitá slova nebo napsat určité uživatele na černou listinu.

Komentáře na YouTube jsou jednou z největších „lidských žump“ na světě. (Ale není takové i samo YouTube podstatnou částí svého obsahu?)

Jako nejsilnějším nástrojem jeví se možnost moderování majitelem kanálu, ale u opravdu navštěvovaných videí mu schvalování nejspíše přeroste přes hlavu, a tak to mnohdy asi beztak nechá být, bude‑li chtít mít pod videem komentáře. Pak však nějaké probírání podle kruhů stejně moc nepomůže.

Content 2017 - tip Footshop

Obrázek naznačuje — nově provedeným tlačítkem „Top Comments“ —  i to, že komentáře by mohly být v mnohem větší míře řazeny podle jejich hodnocení, a to by asi pomohlo spíše, ale k tomu se blog nevyjadřuje.

Není zřejmé ani to, zda se v novém systému půjde snáze dostat ke komentářům nejstarším.

Našli jste v článku chybu?
26. 9. 2013 1:23
další googlí změna k horšímu (neregistrovaný)

zda by se diskuze moderována autorem videa měla ještě nazývat diskuzí, zda nepůjde u většiny kontroverznějších videí spíše o "monology"

25. 9. 2013 17:30
Lodo (neregistrovaný)

takže cenzura a šikana v komentářích nyní už i na youtube. ta džungle, co tam byla doposud, mi naprosto vyhovuje. cenzura žumpu nevyčistí, jenom vám zacpe nos.

čím dál více zásadních otázek se odsouvá mimo veřejný prostor. například zvýšená kontrola nad diskusemi na zpravodajských serverech je pokrytecká snaha novin vyhnout se trestnímu postihu za šíření rasismu. ohromný nárůst nenávistných ideologií v posledních letech se decentně skrývá, a to tak, že už pomalu nelze anonymně psát pobuřující p…