Hlavní navigace

Z mého invexového deníčku

7. 10. 2002
Doba čtení: 7 minut

Sdílet

Zajímá vás, které akce letošního Invexu upoutaly mou pozornost a co od nich očekávám? Jsou mezi nimi hned tři akce o Internetu do škol, nechybí ani "konvergované" fórum elektronických komunikací či tradiční diskuse mezi politiky a zástupci privátního sektoru. Dojde i na e-government, soutěže či třeba aktivity MV ČR na letošním Invexu.

Nebojte se, nehodlám fušovat do řemesla panu Strakovi s jeho deníčky, ani napodobovat další novináře s jejich deníky, deníčky, notebooky a obdobnými seriály. Titulek tohoto článku jsem zvolil proto, že se chci trochu podrobněji rozepsat o některých doprovodných akcích letošního Invexu, které upoutaly mou pozornost a našly si cestu do mého diáře. Snad přijde i vám vhod malý výčet toho, o co jde a co by se od těchto akcí dalo očekávat.

Konvergovaný začátek

Zahajovací akcí loňského ročníku bylo „Telekomunikační fórum INVEX 2001“, za účasti tehdejšího ministra bez portfeje Karla Březiny, náměstkyně MDS ČR Marcely Gürlichové a předsedy ČTÚ Davida Stádníka (reportáž). Největším překvapením (alespoň pro mne) tehdy bylo oznámení paní Gürlichové o tom, že se chystá konvergence dosud oddělené Národní telekomunikační politiky a Státní informační politiky (podrobněji). Rok se s rokem sešel a takováto „konvergovaná koncepce“ s názvem „Státní informační a komunikační politika“ je na světě (hodnocení), byť pouze v draft verzi pro veřejné připomínkování.

Od loňského Invexu se však mnohé změnilo i na politické scéně: Karla Březinu vystřídal v roli ministra bez portfeje Vladimír Mlynář, a ke konvergenci se schyluje i na úrovni exekutivy a státních orgánů – výsledkem politických dohod je záměr založit „konvergované“ ministerstvo informatiky (podrobněji), byť až od počátku příštího roku (až se podaří přijmout novely kompetenčního zákona).

Dalším zajímavým projevem konvergence v oboru telekomunikací a informačních technologií je i samotné pojmenování letošní zahajovací akce Invexu: místo loňského „Telekomunikační fóra“ jde letos již o „Fórum elektronických komunikací“. Hlavními hosty budou opět předseda ČTÚ Stádník, náměstkyně MDS Gürlichová a nový ministr Vladimír Mlynář. Právě pro něj bude „Fórum“ zřejmě první významnější příležitostí, jak prezentovat veřejnosti záměry nově vznikajícího „konvergovaného resortu“, stejně tak jako své vize a představy o dalším vývoji v konvergujících oblastech. Současně s tím bude mít dobrou příležitost vyjádřit se i k velmi nedávným událostem kolem Internetu – prezentovat svůj pohled na ně, a třeba i poreferovat o tom, jak si pozval na kobereček šéfy Telecomu a ČTÚ a co s nimi domluvil (podrobněji).

Otevření veletrhu

Po skončení úvodního „Fóra elektronických komunikací“, v 11:20 hod., by mělo proběhnout slavnostní otevření veletrhu. V loňském roce jej otevíral Václav Klaus, za přispění Vladimíra Špidly (reportáž), zatímco tehdejší ministr bez portfeje Březina (a s ním i šéf ÚVISu Krump) postával mezi prostým lidem, jakoby vytlačen zcela mimo výsluní.

Letos by měl veletrh slavnostně otevírat ministr Mlynář, účast ostatních ministrů či dokonce předsedy vlády není moc pravděpodobná, ve stejné době totiž v Praze zasedá vláda ).

Informační svět podle .

Už tradicí se v první den Invexu stávají diskuse významných osobností v rotundě pavilonu A. Vloni zde diskutovali Václav Klaus, Vladimír Špidla a Jiří Zlatuška, rektor Masarykovy univerzity Brno (reportáž). Rok předtím to byl opět Václav Klaus a dalšími diskutéry byli Jan Mühlfeit z Microsoftu (dříve šéf české pobočky Microsoftu, tehdy již čerstvý ředitel pro střední a východní Evropu) a generální ředitel firmy TECHO Jiří Kejval (reportáž). Perličkou tehdy byla následná tiskovka Václava Klause, na které představil své vlastní WWW stránky – www.klaus.cz.

Letos bude mít diskuse, opět moderovaná Janou Bobošíkovou, jen dva hlavní aktéry: ministra Mlynáře a opět Jana Mühlfeita, mezitím již povýšeného na viceprezidenta Microsoftu pro Evropu, Střední Východ a Afriku. Trochu se ale obávám, že na rozdíl od předchozích ročníků zde bude chybět určitá apriorní rozdílnost přístupu a z ní vyplývající spor či alespoň odlišný pohled (dříve prezentovaný hlavně stanovisky Václava Klause vs. ostatní). Předpokládám, že Mlynář i Mühlfeit se shodnou na potřebnosti rozvoje ICT a telekomunikací, a eventuelní spor mezi nimi bych očekával nejvýše v tom, jak moc, jak rychle a jak intenzivně se má stát v této oblasti angažovat.

Úterý

Druhý den Invexu proběhnou paralelně dvě celodenní konference. Jedna bude věnována informační bezpečnosti, druhá s názvem „Vliv ICT na ekonomiku a politiku“ bude mít dvě části. Dopolední se bude věnovat „Roli nové ekonomiky v českém hospodářství“, a vystoupí zde mj. i rektor Masarykovy univerzity Jiří Zlatuška. Odpolední sekce se pak bude zabývat otázkami e-governmentu a reformy veřejné správy. Mezi účinkujícími zde budou např. náměstci Michal Frankl (budoucí Ministerstvo informatiky, nyní stále ještě „bez portfeje“) Josef Postránecký (MV ČR), a dále představitel Evropské komise Gareth Macnaughton.

Jinak ale bude druhý indexový den ve znamení Ministerstva vnitra, které je na Invexu již tradičně velmi aktivní (program). V úterý dopoledne pořádá resort nejprve svou tiskovou konferenci, za účasti ministra Stanislava Grosse a policejního prezidenta Jiřího Koláře. Na tuto tiskovku naváže seminář na téma „Ministerstvo vnitra ČR a e-government“. Odpoledne, od 14 hodin, pak na stánku MVČR proběhne přednáška prezentující nové „Internetové rádio Ministerstva vnitra“ – které ještě ani nezačalo vysílat, a už si vysloužilo vlnu kritiky (vesměs za plýtvání prostředky daňových poplatníků).

V podvečer pak proběhnou další tradiční akce: podnikatelské setkání First Tuesday Brno , tentokráte na téma „Příležitosti ICT podnikání ve střední Evropě“ . Paralelně proběhne udělování cen v rámci již třetího ročníku soutěže „The Best of INVEX“, která je organizována předními vydavatelstvími (Computer Press, IDG CZ, Vogel Publishing, Trade&Leisure Publishing) – jako určitá konkurence „oficiální“ soutěži o Křišťálový disk.

Středa

Třetí invexový den je v mém diáři zaplněn hlavně akcemi kolem Internetu do škol. Připomeňme si, že právě v průběhu loňského Invexu se definitivně rozhodlo o generálním dodavateli (bylo s konečnou platností zamítnuto odvolání neúspěšných firem proti výsledkům výběrového řízení), a GD se zde poprvé prezentoval ve své nové roli (viz zde). Za poznámku jistě stojí i to, že právě projekt Státní informační politiky ve vzdělání (SIPVZ, zahrnující i projekt PIII přezdívaný „Internet do škol“) byl na loňském Invexu prohlášen za Událost roku (podrobněji), a to pro „pro správnost myšlenky, která zajistí přístup k počítačové gramotnosti celému spektru naší mládeže“.

Letos, ve středu dopoledne, pořádá svou konferenci s názvem „Informační a vzdělávací systém ČR a role projektu Internet do škol“ skupina generálního dodavatele (Autocont On Line a Český Telecom). Podle pozvánky by zde měl vystoupit mj. i poslanec Walter Bartoš (ODS), který je nyní předsedou školského výboru v Poslanecké sněmovně a je znám jako kritik celého projektu. To slibuje zajímavý průběh, doufám, že bude veden v duchu dialogu a ne formou hrozeb trestním stíháním. Ty v poslední době skutečně zazněly, v nejnovější kauze která se kolem Internetu do škol rozhořívá. Jedná se o spor kolem tzv. registrací výukového softwaru a středisko CERES (podstatu problému jsem se snažil popsat v článku „Bitva o CERES“ na České škole). Jde v něm o to, kdo bude školám mluvit do toho, jaký software smějí používat na svých počítačích – a současně to významně ovlivňuje i dění na trhu výukového softwaru. Společné prohlášení k tomuto problému vydali i výrobci a distributoři výukového softwaru stojící mimo skupinu generálního dodavatele (plný text), své řekl i generální dodavatel (např. zde). Na výzvu distributorů a výrobců ke vzájemné komunikaci však podle tohoto zdroje reagoval GD hrozbou trestního oznámení.

Odpoledne se na půdě Úřadu veřejného ochránce práv v Brně koná další konference k tématu Indoše, „INTERNET DO ŠKOL – projekt, o kterém se mluví“. Tentokráte již nejde o akci generálního dodavatele (pořadatelem je Institut Karla Havlíčka Borovského), účastnit se mají mj. Zdeněk Svoboda, ředitel Sekce SIPVZ na MŠMT, rektor MU Brno Jiří Zlatuška, či děkan Fakulty informatiky MU Brno Luděk Matyska.

V průběhu dne budou pokračovat aktivity MV ČR: dopoledne přednáškou „Boj proti pirátství v oblasti software, audio, video“ (od 10 hod. v expozici MV ČR), a odpoledne „Prevence kriminality na Internetu“, tamtéž od 14 hod.

Odpoledne proběhne další „bezdrátová středa“ (akce Wireless Wednesday), tentokráte s názvem „Partnerství na mobilním trhu: Growing The Pie…“, bude věnována společným snahám operátorů, poskytovatelů obsahu, developerů a výrobců zařízení o zvětšování trhu, tedy pomyslného koláče mobilních služeb a aplikací.

Čtvrtek a pátek

Ve čtvrtek proběhne další akce, která se také týká zavádění Internetu do škol. Jde o „ICT Fórum“, pořádané společností Computer Agency a Veletrhy Brno. V bloku „Internet do škol“ zde vystoupí za uskupení Autocont OnLine a ČTc pan Jaromír Horák, a za MŠMT vrchní ředitel její sekce SIPVZ pan Zdeněk Svoboda.

KL22 hlasovani

Jinak ale už bude program čtvrtka a pátku více zaměřen na „masovější publikum“. V pavilonu K například proběhne Mistrovství v počítačových hrách. Ministerstvo vnitra bude pokračovat v šíření osvěty, přednáškami na téma „Policejní pátrání na Internetu a v televizi“ (od 10 hod. v expozici MV ČR), a „Detektivní literatura na webu“ (od 14 hodin tamtéž). V pátek pak MV ČR uspořádá besedu pro školy o možných následcích kopírování programů a her a o nebezpečí chatování s cizími lidmi (od 10 hod. v expozici MV ČR).

Ve čtvrtek večer proběhne také oficiální vyhlášení výsledků soutěže o Křišťálový disk. S přihlášenými exponáty se můžete seznámit již dnes (zde).

Autor článku

Autor byl dlouho nezávislým konzultantem a publicistou, od 8.6.2015 je členem Rady ČTÚ. 35 let působil také jako pedagog na MFF UK v Praze.