Hlavní navigace

Začal boj o zachování pozemního vysílání, DVB-T2 je však zatím v nedohlednu

11. 10. 2014
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

TÝDENNÍ REVIZE – České televize i regulátor v podobě ČTÚ už mají ohledně DVB-T2 jasno, nyní se čeká na politické rozhodnutí a start celého procesu. Kdy přijde, to je ale ve hvězdách.

Česká televize i Prima chtějí nové kanály

Česká televize i mediální skupina Prima by do budoucna rády spustily další programy, bude však záležet na tom, jakým směrem se bude ubírat pozemní digitální vysílání. Zástupci volně šířených programů v českém DVB-T se na tom shodli na čtvrtečním semináři, který se konal v poslanecké sněmovně. Veřejnoprávní médium do budoucna uvažuje minimálně o dvou programech, podobně je na tom i Prima. Šéf České televize PETR DVOŘÁK tento týden agentuře ČTK potvrdil, že do úvahy v budoucnu připadá představení stanice s archivní tvorbou. DigiZone.cz řekl, že je ve hře ale ještě jeden program.

Do budoucna platí stále náš zájem spustit kanál zaměřený na regiony. Představa je taková, že bychom nabízeli třináct regionálních mutací, což odpovídá počtu krajů v České republice, sdělil naší redakci generální ředitel veřejnoprávního média. Jak se ale ukazuje, nejde o projekty, které jsou aktuálně na stole a měly by vzniknout v nejbližší době. Bude záležet nejen na financích, které bude mít Česká televize k dispozici, ale na podobě pozemního vysílání u nás. Dvořák na semináři v poslanecké sněmovně apeloval na nutnost udržení pozemního vysílání jako primární platformy pro příjem digitálního signálu.

Lukáš Polák: Spuštění nových kanálů ČT a Primy se bude odvíjet od zavádění DVB-T2

ČTÚ poslal Strategii správy spektra na MPO

Pásmo 700 MHz, o němž se dlouhodobě hovoří v souvislosti s možným uvolněním pro potřeby mobilních služeb a sítí nové generace, bude i nejbližších letech sloužit televiznímu vysílání. Vyplývá to z dokumentu „Strategie správy rádiového spektra“, kterou schválil Český telekomunikační úřad (ČTÚ), vypořádal v rámci něho připomínky a nyní ho zasílá na ministerstvo průmyslu a obchodu, pod něhož regulátor spadá. Zavedení IMT sítí se očekává v budoucnosti, přičemž je ale nutné brát v úvahu stávající práva pro využívání spektra. Úřad nemá záměr ve Strategii stanovovat termín uvolnění pásma od televizního vysílání před vypršením platnosti vydaných přídělů, napsal ČTÚ v dokumentu.

Mezi hlavní součásti dokumentu patří opatření směřující k podpoře a rozvoji vysokorychlostního přístupu k internetu, včetně dalších aplikací poskytovaných vysokorychlostními sítěmi mobilní i pevné povahy; bezpečnostních a tísňových komunikací a nakládání s kmitočtovým spektrem efektivním a flexibilním způsobem, přibližuje mluvčí telekomunikačního úřadu MARTIN DRTINA. V dokumentu se pochopitelně hovoří také o technologii DVB-T2, tedy digitální pozemní televize druhé generace. V souvislosti s ní se hovoří nejen o doposud využívaném kódování signálu v normě H.264/AVC, ale i modernější H.265/HEVC, pro níž v blízké budoucnosti přijdou (a již přicházejí) na trh první přijímače.

Lukáš Polák: Pásmo 700 MHz zůstane v České republice nadále televizi, alespoň prozatím


Foto pro DigiZone.cz: Ivana Dvorská

Rakouský multiplex B bude kódován

Rakouský telekomunikační operátor ORS, který je dceřinou firmou veřejnoprávní televize ORF, chystá na 21. října technické změny u multiplexu B v Korutanech. Signál pozemní sítě, která šíří programy 3sat, ORF III, ORF Sport+, Puls 4 a Servus TV bude nejen převeden do modernějšího standardu DVB-T2, ale zároveň dojde i ke kryptování signálu. Diváci, kteří budou chtít tyto stanice nadále sledovat, budou potřebovat nejen televizory nebo set-top-boxy, které „nové“ vysílání zvládnou, ale zároveň i dekódovací modul, případně si budou moci od operátora pořídit certifikovaný přijímač.

Přidanou hodnotou pro diváky bude také převedení stanice ze standardního do vysokého rozlišení (HDTV). Všechny programy mohou už v tuto chvíli sledovat zájemci i ze satelitu Astra. Program 3sat HD je šířený v režimu free-to-air (volně), ostatní programy jsou kódovány. HD kanály budou v rámci DVB-T2 šířeny se zvukovou stopou Dolby Digital Plus. Vzhledem k tomu, že Korutany sousedí se Slovinskem, uvádí ORS v oficiálním letáku, na nějž upozornil jeden ze čtenářů serveru DigiZone.cz, možnost bezplatného příjmu tamních programů TV SLO 1 HD, TV SLO 2 HD, TV SLO 3 a TV Maribor.

Lukáš Polák: Korutany jako první zakódují v Rakousku po přechodu na DVB-T2 signál multiplexu B

Dekódovací modul s rozhraním CI+

Dekódovací modul s rozhraním CI+

Stručně

Technici společností Digital Broadcasting a Progress Digital, jejich majitelem je ostravský podnikatel RADIM PAŘÍZEK, prováděli tento týden zásah na vysílači Svitavy – Hřebeč (v elektronické databázi Českého telekomunikačního úřadu taktéž uváděný jako Svitavy – Hřebeček, případně Svitavy – Hřebečov, pozn. red.). Zásah v lokalitě Hřebeč se neobešel bez asistence vrtulníku.

Lukáš Polák: Operátoři digitálních multiplexů 4 a 7 chystají zítra zásah na jednom z vysílačů

Ostravský podnikatel RADIM PAŘÍZEK, který je mimo jiné vlastníkem společností Digital Broadcasting a Progress Digital provozující multiplex 4 a Regionální síť 7, by rád v rámci přechodu z technologie DVB-T na DVB-T2 získal do budoucna takzvaný přechodový digitální multiplex.

Lukáš Polák: Multiplex umožňující přechod na standard DVB-T2 by chtěl také Radim Pařízek

Česká televize by se mohla v budoucnosti dočkat vlastní stanice, která bude zaměřena výhradně na archivní tvorbu. V rozhovoru pro ČTK, který citovaly Novinky.cz, to uvedl její generální ředitel Petr Dvořák. Kanál by mnohem víc a systematičtěji vytěžoval archív České televize, ve kterém se za 60 let nashromáždila spousta zajímavých věcí, řekl agentuře.

Lukáš Polák: Česká televize by v budoucnu mohla mít vlastní kanál s archivní tvorbou

Dokumentární kanál Kinosvět, který se stal od 29. září díky Regionální sítě 7 společnosti Progress Digital téměř celoplošným kanálem, byl zařazen do statistické multiplexace, jíž využívají už programy České televize, tedy kanály ČT 1 HD, ČT 2 HD, ČT Sport HD a ČT :D/ČT art.

Lukáš Polák: Kinosvět v Regionální síti 7 s datovým tokem podle náročnosti scén

S poskytovateli, kteří budou chtít nabízet streamované vysílání v České republice dostupných televizních kanálů, se doslova roztrhl pytel. Dalším subjektem podnikajícím v tomto byznysu chce být společnost TV4YOU, za níž stojí někdejší generální ředitel České televize a hudebního kanálu Óčko a taktéž bývalý ministr kultury JIŘÍ BALVÍN.

Lukáš Polák: Někdejší šéf Óčka a bývalý ministr Balvín chystá „kabelovku“ do mobilů a tabletů

CIF23

Novou moderátorskou dvojicí Televizní novin na TV Nova bude ode dneška KRISTINA KLOUBKOVÁ a MARTIN POUVA. Kloubková už si dříve vyzkoušela moderování Odpoledních Televizních novin, kde se objevovala vedle RENÁTY CZADERNOVÉ, v hlavní zpravodajské relaci se objevila vedle REYNOLDSE KORANTENGA.

Lukáš Polák: Nová dvojice Televizních novin na Nově: Kristina Kloubková a Martin Pouva

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).