Hlavní navigace

Zákazníci Digi TV jsou téměř bez filmových stanic. Nejvíce jich má na satelitu UPC

20. 1. 2011
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

Autor: 115393
V souvislosti s vyřazením filmových kanálů HBO, HBO 2, HBO Comedy a Cinemax z nabídky satelitní služby Digi TV jsme se rozhodli porovnat jednotlivé satelitní platformy u nás a podívat se, jak jsou na tom s nabídkou filmových stanic. Když jsme si vše pěkně po kanálech rozepsali, dospěli jsme k zajímavému závěru. Zatímco CS Link, Skylink a T-Mobile Televize jsou na tom s počtem filmových kanálů úplně stejně, na pomyslném trůnu pro vítěze sedí UPC Direct. Digi TV pak má v nabídce pouhé tři filmové programy, a to jsme ještě museli hodně zamhouřit oči.

Satelitní služba CS Link: dva filmové balíčky

Abychom některé ze služeb neublížili, rozhodli jsme se je seřadit pěkně podle abecedy. Na prvním místě je tedy platforma CS Link, kterou provozuje v tuzemsku společnost Media Vision. Pod naším drobnohledem tak zůstaly dva její balíčky – Film a Filmbox. Pokud chce mít zákazník natočenou satelitní parabolu na satelitní pozici 23,5 stupně východně, čímž například získá výhodu nekódovaného vysílání několika tuzemských stanic, a zároveň sledovat většinu programů společnosti HBO Česká republika, nezbude mu nic jiného, než si pořídit právě CS Link. Ten má v nabídce programy HBO, HBO 2 a Cinemax. V balíku tedy chybí pouze HBO Comedy. To je například výhoda oproti konkurenčním službám Skylink a T-Mobile televize. Filmový balíček Filmbox pak přináší kromě stejnojmenné stanice také středoevropskou verzi Filmboxu Extra. Ta, která je šířena v UPC Direct, je odlišná, ale o tom bude ještě řeč později. Zájemce však může pro filmové kanály sáhnout i do jiných balíčků, například TOTAL. Program Československé filmové společnosti CS Film nabízí to nejlepší z dob minulých od přibližně 30. let 20. století. Nabídku pak vhodně doplňuje CS Mini, který pro změnu vybírá archivní tvorbu určenou dětem – Mach a Šebestová, O pejskovi a kočičce nebo třeba Pojďte, pane, budeme si hrát.

V nabídce CS Linku je také filmový kanál společnosti IKO Kabel – Film+. Společnost Media Vision od této firmy odebírá všechny programy určené pro tuzemský trh, tedy dále i DoQ a Fishing and Hunting. Do výčtu stanic, které bychom měli zmínit, patří i AXN a Universal Channel (dříve Hallmark). Ačkoli jde spíše o seriálové kanály, celovečerní snímky je zde možné najít také. AXN nabízí některé filmy určené především pro muže – akční, horory a podobně – Universal pak připravuje zvláště v nočních hodinách vlastní tvorbu. Z posledních dní jde namátkou například o Prezidentova muže, Živý terč, Hříchy minulosti nebo Smrtelné setkání. V nabídce satelitní služby CS Link je tak celkem deset filmových stanic – Film+, CS Film, CS Mini, Filmbox, Filmbox Extra, AXN, Cinemax, HBO, HBO 2 a Universal Channel.

Digi TV: Služba, která dělá konkurentům ostudu

Satelitní služba Digi TV je pro český trh naprostou ostudou. Programy jsou zde šířeny většinou v pochybné obrazové kvalitě a některé v její nabídce úplně chybí (například CS Mini/CS Film). Připomeňme také pověstnou klientskou linku a podporu zákazníkům této služby. Poučený laik pak toho ví většinou mnohem více než operátor na druhé straně linky. Abychom ale předložili konkrétní důkazy – Digi TV má v současné době v nabídce pouze tři filmové programy, a to musíme hodně přimhouřit oko. AXN a Universal Channel se orientují prioritně na seriály a filmy mají v nabídce pouze velice okrajově. Mezi filmové stanice je tak v podstatě možné v praxi počítat pouze Film+, který zastupuje na tuzemském trhu již zmiňovaná společnost IKO Kabel. Chování Digi TV je dosti nevyzpytatelné. Přesto, že její provozovatel se může pochlubit největším počtem platících zákazníků, podle posledních čísel z loňského roku jich bylo někde okolo tří set tisíc, nevypadá to, že by jí na klientech příliš záleželo. Svědčí o tom již zmiňované důvody a také skutečnost, že teprve poměrně nedávno do nabídky přibyly tři tuzemské stanice – digitální plnoformátová televize TV Barrandov, na mladé diváky orientovaná Prima Cool a zpravodajská Z1. Připomeňme také, že v minulosti z nabídky zmizely například kanály Filmbox nebo Fishing and Hunting.

Filmbox screenshot - CS Link Skylink

Kanály HBO nepatřily mezi jediné filmové kanály, které by byly z nabídky Digi TV vyřazeny. Už před více než dvěma lety potkal stejný osud i Filmbox. (Repro foto: Filmbox)

Největším překvapením, o které se Digi TV postarala minulý týden, však bylo vyřazení třech filmových kanálů pod hlavičkou HBO a také stanice Cinemax. Provozovatelem všech tří je u nás společnost HBO Česká republika. Zatímco tuzemská pobočka amerického filmového programu odmítá tuto záležitost komunikovat, provozovatel rumunské satelitní služby se nezdráhal hodit veškerou vinu, která souvisí s vyřazením programů, právě na ni. Digi, Czech Republic na svých webových stránkách uvedla, že podmínky, které si HBO stanovilo, nebylo možné akceptovat a poškodily by dobré jméno společnosti. Pravda je tedy taková, že Digi TV nemá v současné době ve své nabídce žádný prémiový program. Na stranu druhou její cenová politika se drží již několik let na stále stejných hodnotách. Za základní balíček, který je v současné době v podstatě jediným možným, zaplatíte 260 Kč. Podle údajů z webových stránek http://cz.digi­.tv/ je v něm 54 televizních stanic.

Filmbox HD screenshot

Filmbox HD naleznou satelitní diváci pouze na pozici 23,5 stupně východně. (Repro foto: Filmbox HD)

Skylink a T-Mobile televize nabízejí jako jediné Filmbox HD

Házet dvě satelitní služby do jednoho pytle není v případě jejich srovnávání úplně to správné. V případě Skylinku a T-Mobile televize, které své programy distribuují pomocí pozice 23,5 stupně východně, to ale rozhodně nevadí. Právě první platforma, respektive společnost TradeTec a Towercom, totiž pro tu druhou zajišťují technický chod i programy. T-Mobile televize totiž funguje pouze jako virtuální operátor a žádné programy sama o sobě nedistribuuje. Počet filmových stanic v obou službách je tak prakticky stejný. Abychom těmto platformám neublížili při porovnání s CS Linkem, rozhodli jsme se, že do filmových stanic zařadíme i kanál Doku CS. Jde sice o kanál dokumentární, ale s českou, slovenskou a československou tvorbou, která v nejednom případě má právě povahu filmovou. V nabídce Skylinku a T-Mobile televize je tedy možné najít Filmbox, Filmbox Extra, MGM, CS Mini, CS Film, Cinemax a Kino CS. Zvláště jsme si pak nechali Filmbox HD, který je filmovou stanicí ve vysokém rozlišení a obě služby ho nabízejí jako jediné v České republice prostřednictvím družice. HBO je pak distribuováno také v HDTV, ovšem počítali jsme ho spolu s SD rozlišením jako jeden program. Celkem je tedy v nabídce Skylinku a T-Mobile televize deset filmových programů.

MMF24

Filmbox Extra - UPC Direct

V UPC Direct najdete i Filmbox Extra s neobvyklým označením. (Repro foto: Filmbox Extra 1)

V počtu filmových stanic vítězí UPC Direct

Pomyslným vítězem našeho porovnávacího testu filmových stanic je satelitní služba UPC Direct. Ač počtem zákazníků je patrné, že o službu v posledních měsících klesal zájem, programovou nabídkou je na špici. V UPC Direct je šířeno celkem třináct filmových stanic. Jde konkrétně o CS Mini, CS Film, Film+, MGM, Universal Channel, AXN, HBO (včetně HD verze), HBO 2, HBO Comedy, Cinemax, Cinemax 2, Filmbox Family a Filmbox Extra. U posledně zmiňovaného programu stojí za to zmínit, že jde o odlišnou verzi oproti té, která vysílání na pozici 23,5 stupně východně. Tento program vysílá na družici Thor širokoúhle, vedle svého loga má číslici 1 a především má úplné jiné vysílací schéma. Na internetu je velice problematické ho najít, takže je lepší se podívat přímo na webové stránky operátora na adrese: http://tvprogram­.upcdirect.com/TV/. Aby operátor nalákal potencionální zákazníky na svou nabídku, nedávno také spustil možnost koupit si takzvanou předplacenou kartu, která přináší jejímu majiteli přístup na 6 nebo 12 měsíců k přibližně 90 programům v klasickém rozlišení. Problém kanálů Cinemax – absence českých DVB titulků – však ve službě přetrvává, a tak nemohou diváci u originálního znění vůbec zjistit, co se ve filmu děje.

Překvapuje vás jednání provozovatele Digi TV vůči tuzemským zákazníkům?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).