Hlavní navigace

Zákazníci Digi TV jsou téměř bez filmových stanic. Nejvíce jich má na satelitu UPC

Autor: 115393
Lukáš Polák

V souvislosti s vyřazením filmových kanálů HBO, HBO 2, HBO Comedy a Cinemax z nabídky satelitní služby Digi TV jsme se rozhodli porovnat jednotlivé satelitní platformy u nás a podívat se, jak jsou na tom s nabídkou filmových stanic. Když jsme si vše pěkně po kanálech rozepsali, dospěli jsme k zajímavému závěru. Zatímco CS Link, Skylink a T-Mobile Televize jsou na tom s počtem filmových kanálů úplně stejně, na pomyslném trůnu pro vítěze sedí UPC Direct. Digi TV pak má v nabídce pouhé tři filmové programy, a to jsme ještě museli hodně zamhouřit oči.

Doba čtení: 6 minut

Satelitní služba CS Link: dva filmové balíčky

Abychom některé ze služeb neublížili, rozhodli jsme se je seřadit pěkně podle abecedy. Na prvním místě je tedy platforma CS Link, kterou provozuje v tuzemsku společnost Media Vision. Pod naším drobnohledem tak zůstaly dva její balíčky – Film a Filmbox. Pokud chce mít zákazník natočenou satelitní parabolu na satelitní pozici 23,5 stupně východně, čímž například získá výhodu nekódovaného vysílání několika tuzemských stanic, a zároveň sledovat většinu programů společnosti HBO Česká republika, nezbude mu nic jiného, než si pořídit právě CS Link. Ten má v nabídce programy HBO, HBO 2 a Cinemax. V balíku tedy chybí pouze HBO Comedy. To je například výhoda oproti konkurenčním službám Skylink a T-Mobile televize. Filmový balíček Filmbox pak přináší kromě stejnojmenné stanice také středoevropskou verzi Filmboxu Extra. Ta, která je šířena v UPC Direct, je odlišná, ale o tom bude ještě řeč později. Zájemce však může pro filmové kanály sáhnout i do jiných balíčků, například TOTAL. Program Československé filmové společnosti CS Film nabízí to nejlepší z dob minulých od přibližně 30. let 20. století. Nabídku pak vhodně doplňuje CS Mini, který pro změnu vybírá archivní tvorbu určenou dětem – Mach a Šebestová, O pejskovi a kočičce nebo třeba Pojďte, pane, budeme si hrát.

V nabídce CS Linku je také filmový kanál společnosti IKO Kabel – Film+. Společnost Media Vision od této firmy odebírá všechny programy určené pro tuzemský trh, tedy dále i DoQ a Fishing and Hunting. Do výčtu stanic, které bychom měli zmínit, patří i AXN a Universal Channel (dříve Hallmark). Ačkoli jde spíše o seriálové kanály, celovečerní snímky je zde možné najít také. AXN nabízí některé filmy určené především pro muže – akční, horory a podobně – Universal pak připravuje zvláště v nočních hodinách vlastní tvorbu. Z posledních dní jde namátkou například o Prezidentova muže, Živý terč, Hříchy minulosti nebo Smrtelné setkání. V nabídce satelitní služby CS Link je tak celkem deset filmových stanic – Film+, CS Film, CS Mini, Filmbox, Filmbox Extra, AXN, Cinemax, HBO, HBO 2 a Universal Channel.

Digi TV: Služba, která dělá konkurentům ostudu

Satelitní služba Digi TV je pro český trh naprostou ostudou. Programy jsou zde šířeny většinou v pochybné obrazové kvalitě a některé v její nabídce úplně chybí (například CS Mini/CS Film). Připomeňme také pověstnou klientskou linku a podporu zákazníkům této služby. Poučený laik pak toho ví většinou mnohem více než operátor na druhé straně linky. Abychom ale předložili konkrétní důkazy – Digi TV má v současné době v nabídce pouze tři filmové programy, a to musíme hodně přimhouřit oko. AXN a Universal Channel se orientují prioritně na seriály a filmy mají v nabídce pouze velice okrajově. Mezi filmové stanice je tak v podstatě možné v praxi počítat pouze Film+, který zastupuje na tuzemském trhu již zmiňovaná společnost IKO Kabel. Chování Digi TV je dosti nevyzpytatelné. Přesto, že její provozovatel se může pochlubit největším počtem platících zákazníků, podle posledních čísel z loňského roku jich bylo někde okolo tří set tisíc, nevypadá to, že by jí na klientech příliš záleželo. Svědčí o tom již zmiňované důvody a také skutečnost, že teprve poměrně nedávno do nabídky přibyly tři tuzemské stanice – digitální plnoformátová televize TV Barrandov, na mladé diváky orientovaná Prima Cool a zpravodajská Z1. Připomeňme také, že v minulosti z nabídky zmizely například kanály Filmbox nebo Fishing and Hunting.

Filmbox screenshot - CS Link Skylink

Kanály HBO nepatřily mezi jediné filmové kanály, které by byly z nabídky Digi TV vyřazeny. Už před více než dvěma lety potkal stejný osud i Filmbox. (Repro foto: Filmbox)

Největším překvapením, o které se Digi TV postarala minulý týden, však bylo vyřazení třech filmových kanálů pod hlavičkou HBO a také stanice Cinemax. Provozovatelem všech tří je u nás společnost HBO Česká republika. Zatímco tuzemská pobočka amerického filmového programu odmítá tuto záležitost komunikovat, provozovatel rumunské satelitní služby se nezdráhal hodit veškerou vinu, která souvisí s vyřazením programů, právě na ni. Digi, Czech Republic na svých webových stránkách uvedla, že podmínky, které si HBO stanovilo, nebylo možné akceptovat a poškodily by dobré jméno společnosti. Pravda je tedy taková, že Digi TV nemá v současné době ve své nabídce žádný prémiový program. Na stranu druhou její cenová politika se drží již několik let na stále stejných hodnotách. Za základní balíček, který je v současné době v podstatě jediným možným, zaplatíte 260 Kč. Podle údajů z webových stránek http://cz.digi­.tv/ je v něm 54 televizních stanic.

Filmbox HD screenshot

Filmbox HD naleznou satelitní diváci pouze na pozici 23,5 stupně východně. (Repro foto: Filmbox HD)

Skylink a T-Mobile televize nabízejí jako jediné Filmbox HD

Házet dvě satelitní služby do jednoho pytle není v případě jejich srovnávání úplně to správné. V případě Skylinku a T-Mobile televize, které své programy distribuují pomocí pozice 23,5 stupně východně, to ale rozhodně nevadí. Právě první platforma, respektive společnost TradeTec a Towercom, totiž pro tu druhou zajišťují technický chod i programy. T-Mobile televize totiž funguje pouze jako virtuální operátor a žádné programy sama o sobě nedistribuuje. Počet filmových stanic v obou službách je tak prakticky stejný. Abychom těmto platformám neublížili při porovnání s CS Linkem, rozhodli jsme se, že do filmových stanic zařadíme i kanál Doku CS. Jde sice o kanál dokumentární, ale s českou, slovenskou a československou tvorbou, která v nejednom případě má právě povahu filmovou. V nabídce Skylinku a T-Mobile televize je tedy možné najít Filmbox, Filmbox Extra, MGM, CS Mini, CS Film, Cinemax a Kino CS. Zvláště jsme si pak nechali Filmbox HD, který je filmovou stanicí ve vysokém rozlišení a obě služby ho nabízejí jako jediné v České republice prostřednictvím družice. HBO je pak distribuováno také v HDTV, ovšem počítali jsme ho spolu s SD rozlišením jako jeden program. Celkem je tedy v nabídce Skylinku a T-Mobile televize deset filmových programů.

Filmbox Extra - UPC Direct

V UPC Direct najdete i Filmbox Extra s neobvyklým označením. (Repro foto: Filmbox Extra 1)

V počtu filmových stanic vítězí UPC Direct

Pomyslným vítězem našeho porovnávacího testu filmových stanic je satelitní služba UPC Direct. Ač počtem zákazníků je patrné, že o službu v posledních měsících klesal zájem, programovou nabídkou je na špici. V UPC Direct je šířeno celkem třináct filmových stanic. Jde konkrétně o CS Mini, CS Film, Film+, MGM, Universal Channel, AXN, HBO (včetně HD verze), HBO 2, HBO Comedy, Cinemax, Cinemax 2, Filmbox Family a Filmbox Extra. U posledně zmiňovaného programu stojí za to zmínit, že jde o odlišnou verzi oproti té, která vysílání na pozici 23,5 stupně východně. Tento program vysílá na družici Thor širokoúhle, vedle svého loga má číslici 1 a především má úplné jiné vysílací schéma. Na internetu je velice problematické ho najít, takže je lepší se podívat přímo na webové stránky operátora na adrese: http://tvprogram­.upcdirect.com/TV/. Aby operátor nalákal potencionální zákazníky na svou nabídku, nedávno také spustil možnost koupit si takzvanou předplacenou kartu, která přináší jejímu majiteli přístup na 6 nebo 12 měsíců k přibližně 90 programům v klasickém rozlišení. Problém kanálů Cinemax – absence českých DVB titulků – však ve službě přetrvává, a tak nemohou diváci u originálního znění vůbec zjistit, co se ve filmu děje.

Anketa

Překvapuje vás jednání provozovatele Digi TV vůči tuzemským zákazníkům?

Našli jste v článku chybu?