Hlavní navigace

Zakladatelé Xchatu se vrací ke kořenům, spustili nový projekt Chat.cz

2. 4. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Za v březnu spuštěnou službou Chat.cz stojí bývalí zakladatelé Xchatu (a jedni z původních vývojářů Lide.cz) Pavel „franci“ Francírek a Martin „bizi“ Michale.

V roce 1996 spolu zakládali Xchat (původně Xland), který pak za poněkud kontroverzních okolností získala firma NetCentrum (dnes Centrum Holdings). Nedávno spustili novou chatovací službu Chat.cz, která jako by starému Xchatu z oka vypadla.

V Česku se u chatů za posledních sedm let téměř nic nezměnilo. Přitom technologie ušly ohromný kus cesty, vysvětluje Pavel „franci“ Francírek, co jej společně s Martinem „bizi“ Michalem ke spuštění nového projektu vedlo. 

Chat.cz vypadá, jako by přicestoval časem z devadesátých let – sestává z klasické nabídky chatovacích místností (a možnosti založit novou), ve kterých si uživatelé mohou v reálném čase povídat, o čem chtějí. I když umožňuje registraci a přihlášení (přes Seznam, Facebook, Google nebo MojeID), vstoupit se do něj dá i anonymně.

Nebudeme radikálně měnit něco, co lidé znají a co se osvědčilo. Uživatelé, kteří naše služby používali, věděli a oceňovali, že místo radikálních změn a aktualizaci jednou za čas, jsme vždy šli cestou postupných a stálých vylepšení, vysvětluje Francírek.

Technologie se změnily

V současné době se na serveru pohybují jen jednotky lidí, kteří službu zkoušejí. A projekt zatím podle tvůrců nemusí přinášet zisk: Je to koníček. Pochopitelně, pokud bude služba úspěšná a bude představovat nějaké další náklady, budeme muset přemýšlet o monetizaci, ale v současné době je to budoucnost, dodává.

Do budoucna chtějí přidávat nové funkce, které třeba před lety na Xchatu fungovat nemohly: Technologie se změnily razantně. Ať už hardware (výkon procesorů plus např. akcelerace AES, cena paměti, rychlost a kapacita disků) nebo software (urychlení Javaskriptu a JS frameworky, NoSQL ad.). První server pro Xchat v roce 1997 měl výkon a kapacitu na úrovni dnešního slušného smartphonu, popisuje Francírek.

Cloud23

Chat.cz začal fungovat začátkem března na doméně, kterou oba podnikatelé získali jen krátce předtím. O doméně jsme věděli dlouho. Myslím, že hlavní důvod, že jsme ji nakonec získali, byl právě ten, že se nejedná o projekt s jasným cílem zbohatnout, ale ukázat, že se stále dá vytvořit něco nového. Čeká nás ještě opravdu ohromné množství práce, ale máme výhodu, že nás (kromě uživatelů) nic nehoní, dodává Francírek.

Je samozřejmě otázkou, jaké má dnes podobná služba u uživatelů šance na úspěch - české komunitní služby totiž už dávno zválcoval nástup sociálních sítí. I dnešní Xchat, který měl v dobách největší slávy kolem půl milionu měsíčních uživatelů, jich dnes má necelou čtvrtinu a čísla ukazují, že jeho obliba dále klesá.

Autor článku

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).