Hlavní navigace

Zapbox single 3: levný francouzský set-top-box

5. 3. 2007
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: 118483
[Oživeno] Je malý a ničím vás nepřekvapí. Do České republiky přišel z Francie, původ má ale přitom asijský. Zapbox single 3 je jednoduchým digitálním přijímačem pouze s minimem konektorů a základními funkcemi. Českým trhem neotřese, někoho však třeba zaujme příznivý poměr ceny a výkonu. Set-top-box je premiérovým představením v tuzemsku neznámé firmy Metronic.

Set-top-box francouzské značky jsme na DigiZone.cz recenzovali zatím pouze jediný. Přijímač TeleSystem Zapper TS 6.1 DT si vedl v testu obstojně, dokonce mile překvapil zvládnutou češtinou. Po osmi měsících můžeme nyní představit další výrobek ze země galského kohouta. Zapbox single 3 je nejskromněji vybaveným přijímačem ze široké nabídky produktů firmy Metronic. Skromnou výbavu přehledně shrnuje jeden z boků krabice. Mezi 22 piktogramy se jich pro recenzovaný přijímač začervenalo deset.

Zapbox single

Vnější ohledání

Zapbox single 3 je stříbrný set-top-box doplněný po stranách tmavou šedí. Přední panel je zkosený, výrobek tak působí vzdušným dojmem. Uprostřed jeho čela je stříbrně lemovaný obdélník. Kdo očekává displej, plete se. Přijímač tu má jen senzor dálkového ovládání a dvě diody. Intenzivní červená svítí po celou dobu, co je Zapbox zapojený do elektrické sítě, slabší zelená je vidět pouze za provozu. Na levé straně předního panelu je vypínač set-top-boxu, vpravo jsou pak dvě tlačítka na změnu programu a třetí pro přepínání mezi rozhlasem a televizí. Logo na vrchu přijímače připomíná symbol užívaný pro multimediální platformu (MHP), ve skutečnosti jde jen o firemní identifikaci.

Zapbox single obal 1

V zadní části má Zapbox pouhých pět konektorů. Najdete tu vstup a výstup pro anténní kabel, dvě zdířky SCART a konečně přípojku pro napájecí adaptér na 12 voltů. Nic víc. Žádné výstupy digitálního zvuku nebo alespoň sériový port na aktualizaci přes počítač. Výrobek měří 22×14×3,5 cen­timetru a váží zhruba jeden kilogram. Provozní spotřeba je podle českého distributora nízká a měla by se pohybovat okolo pěti wattů. Rád bych byl přesnější a přidal třeba údaje o citlivosti ladicího obvodu, ale bohužel. Základní technická data neobsahuje ani české příručka, ani její cizojazyčné kolegyně a konečně je neuvádí ani sám výrobce na své internetové adrese.

Zapbox single zezadu

Instalace a provoz

Jakmile propojíte set-top-box s anténou, televizí a dopřejete mu přísun elektrického proudu, rozběhne se instalace. Průběh prvního startu je jednoduchý. Uživatel si jen vybere z devíti evropských jazyků češtinu a vyčká zhruba tři minuty, než přístroj naladí všechny programy. Aspoň takový by byl ideální stav. Já si krátkým procesem musel projít třikrát čtyřikrát, protože mi přístroj odmítal nalézt multiplex B. Při druhém pokusu se mi navíc stala poměrně kuriózní věc. Ačkoli Zapbox objevil vysílací síť A, našel v ní pouze čtyři televizní programy – po ČT 24 ani vidu, ani slechu. Každopádně na poslední pokus proběhlo vše už podle očekávání.

Obraz digitálních programů je mírně rozšířený, a tak některá loga stanic sahají až ke kraji obrazovky. Ladicí obvod má podle mého odhadu citlivost spíš nižší, a výrobek bych proto nedoporučoval majitelům na hranicích příjmu DVB-T ani vlastníkům pokojových antén. Sám jsem multiplex B sice naladil, ale ke koukání to moc nebylo. Kostky, kam se podíváš, tu byly každou chvíli. Pomohlo teprve, když jsem mřížku své pokojové antény stiskl prsty, a stal se tak jejím živoucím prodloužením. Kvalita signálu stoupla rázem z úrovně pod 70 na necelých 80 procent. S jinými přijímači a za stejných podmínek jsme měl divácky zážitek prakticky vždy lepší. Stanice silnější vysílací sítě A byly až na velký ořez vidět dobře. Výrobek tak může lidem s dobrou anténou a bydlištěm udělat kvalitní službu.

Zapbox single ovladac

Rejstřík funkcí

Elektronický průvodce programy (EPG), teletext a časovač, taková je nabídka uživatelských možností tohoto set-top-boxu. Divákům je k dispozici také organizování programů do skupiny oblíbených, pauza a tři hry: Miny, Tetris a Gomoku (Piškvorky). Celé menu je kromě pozadí, kterému vévodí jméno přijímače, stejné jako nabízejí výrobky Strong. Není divu, že stejná je pak i nabídka her.

Češtinu v EPG podporuje Zapper single 3 na všechny způsoby. Diakritika ve jménech a popisu pořadů je proto správně jak v multiplexu A, tak i B. Chybný je pouze znak malého é, místo kterého přijímač ukazuje kroužkované a. Informační panel má zobrazovat informaci o současném i následujícím pořadu. Skutečnost v mém případě byla ale jiná. Část příslušného okna zůstala prázdná a druhou zabíral pořad, který teprve přijde. Aktuální nabídka tu jen na okamžik problikla.

Zapbox single panel

Teletext set-top-boxu je vkládaný do obrazu a háčky i čárky zvládá dobře. Přechod na různé stránky se může rychlostí lišit. Skoky na blízká čísla jsou téměř okamžité, na výlet do vzdálenějších trojčíslí si však divák musí chvíli počkat.

Umí dobře česky - pečeť

Časovač má deset pozic a je programovatelný přes EPG. Uživatelé mají na výběr buď režim celého intervalu, nebo pouze zapnutí / vypnutí přijímače ve zvolený čas. Zájemci mohou použít kromě jednorázového záznamu také denní nebo týdenní opakování.

Shrnutí

Zapbox single 3 je za cenu okolo 1600 korun lákavou nabídkou pro všechny, kdo chtějí do digitalizace investovat co nejméně peněz. Jistě se najdou lidé, kterým nabídka konektorů a funkcí přijímače bude stačit. Dvě zdířky SCART jsou dobrý základ a programový průvodce nebo teletext vybavený češtinou jistě také potěší. Výrobek má také dobře přeložený český manuál, a tak získal logo „Umí dobře česky“. Někomu by ale přes sympatický vzhled přijímače mohl zkalit radost slabší tuner.

Na závěr si můžete prohlédnout krabici set-top-boxu. Houšť značek v pravém rohu představuje stanice dostupné v zemských multiplexech ve Francii a Španělsku.

Zapbox single obal 2

6. března 2007: Firma M.A.T.A. Czech zjistila pro DigiZone.cz dosud neznámé technické parametry přijímače Zapbox single 3. Provozní spotřeba výrobku je 6 wattů, citlivost ladicího obvodu je –80 dBm.
Leo Heger ze společnosti M.A.T.A. Czech připojuje vyjádření distributora k uvedené recenzi: V oblastech standardního příjmu je dle našich zkušeností možné přijímat signál bez problémů na pokojovou anténu (dokonce i na pasivní). Navíc ani s problémem se skenováním stanic jsme se také nesetkali. Firma Metronic je podle průzkumu agentury GfK největším prodejcem DVB-T přijímačů ve Francii (cca 20procentní podíl na trhu, tj. prodej více než 200.000 kusů ročně).

Zapbox single 3
Celkové hodnocení 8,5 b.
Technická výbava a cena (max. 5 bodů) 4 b.
Podpora češtiny (max. 3 body) 3 b.
Instalace, obsluha a dojem (max. 2 body) 1,5 b.

Přístroj zapůjčil: M.A.T.A. Czech

ICTZ23

Orientační cena: 1480 Kč (Koupit)

Foto: Autor

Studujete technické parametry výrobků, které kupujete?

Autor článku

Autor pracoval do ledna 2011 ve zpravodajství TV Z1. V redakci DigiZone.cz působil od startu v říjnu 2005 do dubna 2008 jako redaktor, pak i zástupce šéfredaktora.