Hlavní navigace

Zaspaly obchodní domy Vánoce?

Michal Černý

Při nákupu v běžném supermarketu slýcháme již od poloviny listopadu koledy, pozorujeme obtloustlé staříky v červených šatech a prodíráme se okolo umělohmotných stromečků. Při návštěvě internetových obchodů je vše - jak se zdá - trochu jinak.

Michal Černý - karikatura

Ilustrace: Nenad Vitas

Během shánění dárků po internetových obchodech mi pořád nebylo jasné, co divného se kolem mě děje. Došlo mi to až za několik málo chvil – žádná vánoční dekorace, Santa Clausové ani koledy. Maximem mezi obchody na Internetu se zdá být zimní dekorace s vločkami sněhu a sáněmi. Snad jediný obchod, na který jsem narazil, byl Vánocemi prostoupen. Vltava na svých stránkách umístila nadpis: „Možná i Ježíšek vybírá z našeho katalogu“. Není to možná stylisticky dokonalé heslo, ale mám pocit, že se zde cosi změnilo.

V době, kdy píši tuto glosu (v týdnu po druhé neděli adventní (s tím, že ten čtvrtý v podstatě není, protože v pondělí je Štědrý den)), jsem nenarazil na žádný rusismus či amerikanismus – ani Santa, ani děda Mráz, maximem je starý dobrý český Ježíšek. Zatímco ve Vídni se každoročně rozjíždí kampaň proti těmto postavičkám, které ve své domovině symbolizují Vánoce, ale u nás spíše obchod a kýč, jsou české e-shopy (ale nikoliv celý český Internet) mnohem dál. Bohu dík.

Zajímavé bude také zamyšlení, proč na lacinou červenobílou (nikoli Coca-Cola) značku čeští prodejci nevsadili. První důvod by mohl být ten, že prostě v celoročním shonu na Vánoce zapomněli. To lze však očekávat jen stěží.

Druhou možností je, že usoudili, že Vánoce začínají až 24. prosince v podvečer. A tak spolu s církví (a samozřejmě především kulturním prostředím) vyhlásili advent – dobu ztišení a přípravy na Vánoce. Bez ozdob, ale zato s vytrvalostí (a snižováním cen). To by mohla být dobrá zpráva pro všechny lidi, kteří mají předvánoční romantickou atmosféru brzkých večerů za nejoblíbenější období v roce.

Content 2017 - tip Footshop

Třetí varianta je zkrátka ta, že e-shopy se stále snaží být alternativou k těm kamenným – když oni nabízejí fronty, pak my komfort a rychlost, když oni Santu, my vám nabídneme vkus bez něj.

Ať je to jakkoli, vypadá to, že letošní Vánoce v českých internetových obchodech budou bez Santy. A to je myslím jen dobře.

Anketa

Chybí vám v e-shopech vánoční výzdoba?

Našli jste v článku chybu?
18. 12. 2007 0:07
cc (neregistrovaný)
Ale nezaspal. Zřejmě žijete ve sladkém snu že všichni mají všechno. Jenže, jak je správně často zdůrazňováno (když se zrovna nehodí nějakému trotlautorovi opak), že internetové obchody jsou levné právě proto, že NEDRŽÍ sklad. Ale pokud vím, že mi dodavatel něco už od třeba od toho vašeho 13. prosince do Vánoc nedodá, je snad seriózní na to zákazníky upozornit.