Hlavní navigace

Jakub Ditrich a Jan Panoch komentují odchod Karla Umlaufa z Active 24

Sdílet

Odchod Karla Umlaufa ze společnosti Active 24 završil jedno období v životě jedné ze známějších českých internetových firem (tehdy „start-upů“), Globe Internet. Po neshodách mezi jejími zakladateli, Karlem Umlaufem, Jakubem Ditrichem a Janem Panochem, byla společnost v roce 2004 prodána panevropskému investorovi a webhosteru Active ISP (později Active 24). Komentář Jakuba Ditricha k tehdejším událostem na Lupě již vyšel, jeho nový pohled na tehdejší i aktuální dění si spolu s názorem Jana Panocha můžete přečíst právě teď.
Jakub Ditrich:

Karel Umlauf měl zájem, pokud si vzpomínám, „exitovat“ ihned po prodeji firmy investorovi. Že se tak nestalo, je dáno naší „roztržkou“, odchodem mým a logickým požadavkem investora, že jeden z ředitelů musí zůstat (nehledě na fakt, že na splnění nějakých ekonomických ukazatelů bylo ve smlouvě s investory navázáno vyplacení části kupní ceny podílu).
Je také zřejmé, že nabídka pozice východoevropského ředitele webhostingové společnosti se mu nezdála dostatečně atraktivní.

Usmál jsem se nad obsahem tiskové zprávy Rekordní výsledky roku 2005 pro Active 24… Po očekávaném zefektivnění procesů a levným penězům díky začlenění do nadnárodní skupiny, po nástupu registrací .EU domén a především po několika malých a jedné relativně velké akvizici – kompletní business CP Online, včetně hostingu a webdeveloperských zakázek – mi přijde nárůst obratu v segmentu internetových služeb za dva roky jen o 28 procent velmi chabý (v roce 2003 byl deklarovaný obrat 75 milionů, za rok 2005 pak 96 milionů korun).

Obecný trend posledního roku není webhostingu příliš nakloněn, je to služba s minimální marží a drahým marketingem. O tom svědčí jak pád akcií Active 24 (35 procent za posledních šest měsíců), tak ostatních titulů, které sleduji. Z toho důvodu považuji svůj odchod v roce 2004 za zcela optimální načasování, i když nepříjemná pachuť trapných extempore mých bývalých společníků pochopitelně zůstala.

Jan Panoch:

Je více než pochopitelné, proč Karel Umlauf říká „To už se ale myslím v médiích probíralo dost a nerad bych se k tomu znovu vracel“. Podařilo se mu toťiž vlastně zbavit se svých bývalých společníků, nejlépe zhodnotit svůj podíl a jako jediný ve firmě zůstat na řídící pozici – samá pozitiva.

Coolhousing.net je takovým příkladem nápadu, který vymyslel a realizoval někdo jiný, ale prospěch z něj nakonec má Karel Umlauf. Podobně to bylo s registracemi domén (nápad Jakuba Ditricha) a webhostingem (můj nápad) – hlavními službami, které „prodávaly“ Globe investorovi Active ISP. Založení serverhousingu v pronajatém prostoru Pražskych papíren na metru Želivského také nevymyslel dnešní majitel Coolhousingu. O způsobu získání Coolhousingu jsem zaslechl něco o tom, jak se jej za Active 24 tak dlouho snažil „prodat“, až jej nakonec, když nebylo možné najít žádneho kupce, výhodně koupil sám. Pěkně to vyjadřují závěrečná slova filmu Rozpustěný a vypuštěný (Cimrman, Smoljak, Svěrák): Zapište si, Hlaváčku, zásada číslo sedm: na světě je to zařízené tak, že jedni orají a vláčejí a druzí sklízejí

To, že Globe „by stálo na Petřinách, na nějakém dvorku, kde by mělo řekněme sto zákazníků s WiFi připojením“, je možné, ale na druhou stranu právě na Petřinách se celkem slibně rozvíjí síť Petriny.net, která vsadila na podobnou strategii jako brněnský NetBox (10/100 ethernet rozvod v rámci bytových domů, propojování domů optickými převěsy atd.)

Nerad bych ale, aby to vypadalo, že já jsem byl ‚ten chytrý‘ a kolega ‚ten hloupý‘ – bohužel, právě takhle to bylo, jen bych to upravil na „ten vychytralý, starší a zkušenejsí“ a „ti dva mladší, důvěřiví a méně zkušení“.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).